Ładowanie…
02slajd
previous arrow
next arrow

Seminarium z okazji 80-tych urodzin Prof. Jacka Walczewskiego

W dniu 4 listopada 2011 (piątek), o godzinie 11:00, w sali 110 Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica przy al. Mickiewicza 30 w Krakowie, Budynek B2, I piętro odbyło się Seminarium z okazji 80-tych urodzin Prof. Jacka Walczewskiego.Aga I Andrzej
Program :
Rozpoczęcie godz. 11:00
1. Prof. dr hab. Inż. Janusz Kowal, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH – słowo powitalne.
2. Prof. dr hab. Inż. Piotr Wolański, Przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN – słowo wstępne,
3. Prof. dr hab. Inż. Jacek Walczewski – „Polskie rakiety badawcze w meteorologii”
4. Dr Leszek Ośródka (IMGW) – „Badania warstwy granicznej atmosfery prowadzone pod kierownictwem Prof. Jacka Walczewskiego”
5. Dr inż. Piotr Struzik (IMGW) – „Badania satelitarne w Polsce- wkład Prof. Jacka Walczewskiego”.
6. Spotkanie towarzyskie.
Oprócz znamienitych gości w spotkaniu wzięli udział również członkowie PTR – Agnieszka Olek i Andrzej Chwastek.
Oto krótka relacja Andrzeja
Uroczystość została zorganizowana przez Pana prof. dr hab. inż. Piotra Wolańskiego reprezentującego Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk, którego to komitetu Pan Wolański jest przewodniczącym. Spotkanie odbyło się w jednej z sal AGH.
Wśród kilku prelegentów przypominających liczne sukcesy dostojnego Jubilata, głos zabrał również sam Pan Profesor Walczewski. Potwierdził publicznie fakt zamknięcia programu przez Rosjan po tym, jak Meteory 2 zbliżyły się do granicy kosmosu.

Podano też fakt, że niektóre starty były nawet obserwowane z wynurzających się łodzi podwodnych (?). Było też wspomnienie wyjazdu do Wołgogradu w ramach programu Interkosmos.
Po skończonych prelekcjach przemówiły jeszcze dwie osoby, min. Pan Witold Wiśniowski Dyrektor Instytutu Lotnictwa, który (jak się okazało) jest modelarzem rakietowym z klubu “Zefirek” z Muszyny. Wspomniał on Pana Mieczysława Twardowskiego, dwukrotnego Mistrza Świata w modelarstwie kosmicznym, który to zajmuje się “produkcją” modeli rakiet Meteor1.

Na sam koniec wystąpiłem z krótką prelekcją na temat PTR, rakiet i chęci ocalenia od zapomnienia tej ciekawej historii polskiej myśli technicznej.
Następnie wręczyliśmy Panu Walczewskiemu legitymację Członka Honorowego oraz kwiaty i….srebrną wpinkę PTR w ładnym, jubilerskim pudełeczku.
Na zakończenie przeszliśmy do pobliskiego hotelu, gdzie był poczęstunek i dalszy ciąg rozmów. Cieszyła obecność kilku osób bezpośrednio związanych z programem sondaży atmosfery, jak choćby Pana dr Andrzeja Bielaka.

Myślę, że Nasza obecność została dobrze odebrana, pan Walczewski był ucieszony obecnością ludzi, pamięcią i docenieniem. Ogólnie – duży plus dla imprezy i podziękowania dla Pana Wolańskiego za zorganizowanie tego spotkania.