Ładowanie…
02slajd
previous arrow
next arrow

Udana jesień Polskiego Towarzystwa Rakietowego

22 października był bogatym dniem w wydarzenia dla Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Oprócz „Lotów Rakiet Eksperymentalnych” w Drawsku Pomorskim, podczas których startowały rakiety RTP4 oraz K1-X, odbył się trening podlaskiej grupy PTR która przygotowała spotkanie pod Białymstokiem. W spotkaniu wzięło udział 37 osób. Oprócz członków PTR udział wzięli przedstawiciele Klubu Rakietowego Białostockiego Hufca ZHP, Mars Society Polska oraz Ligi Obrony Kraju. Rakiety łączą pokolenia, to też wiek najmłodszego uczestnika spotkania to 3 lata, najstarszego 60lat. Spotkanie trwało 7 godzin, łącznie wystartowało 11 rakiet o masach startowych od 500 do 3300gr. Do napędu zużyto silniki o łącznym impulsie 2290Ns!

bialystok_rakiety ptr_29

Spotkanie odbyło się w formie pokazów i specjalnie na tę okazję przyjechały dwie ekipy telewizyjne: TVN Turbo oraz TVN24. Materiał filmowy zrealizowany został między innymi na potrzebę programu „Odrobina Polski” – programu ukazującego niecodzienne oblicze naszego kraju. Reporterzy podróżują po różnych zakątkach Polski i rejestrują ciekawe miejsca i ludzi. Wszystko utrzymane jest w konwencji reportażu telewizyjnego, a każdy odcinek trwa dokładnie 11 minut.

Kolejne starty rakiet podlaskiej grupy PTR planowane są na zimę. Jest to poważne wyzwanie zarówno logistyczne jak i techniczne. Przy ujemnych temperaturach i głębokim śniegu starty rakiet stają się o wiele trudniejsze.

Spotkanie na Podlasiu pokazuje, iż modelarstwo rakietowe w Polsce przechodzi drugą młodość. Trzeba wiedzieć że jest to dziedzina interdyscyplinarna, która pobudza wyobraźnie do kompleksowego postrzegania pewnych zagadnień. Cieszy zatem, że w budowę rakiet angażuje się coraz więcej młodzieży.

Południowa grupa PTR także nie próżnuje, oprócz sukcesu rakiety K1-X, 19 listopada krakowscy członkowie stowarzyszenia, spotkali się by wystartować modele rakiet nad którymi ostatnio pracowali. Pogoda niestety nie dopisała, większość startów trzeba było odwołać.

Bardzo niskie chmury i mgła ograniczały widoczność do kilkudziesięciu metrów. Późnym popołudniem warunki się poprawiły co umożliwiło start rakiety Anihilacja konstrukcji Kacpra Zielińskiego, z którego film prezentujemy poniżej. Warto dodać iż powtarzalność i przewidywalność lotu Anihilacji jest wręcz podręcznikowa. Na 11 lotów jakie wykonała wszystkie były w pełni udane.
27 listopada odbyło się kolejne spotkanie grupy południowej. Łącznie wystartowało 6 rakiet. Wszystkie rakiety pomyślnie wystartowały i wylądowały na spadochronach. Wszystkie układy odzysku zadziałały prawidłowo.

Zbyt silny wiatr uniemożliwił niestety start kilku innym rakietom o względnie większym pułapie, takim jak Stratus czy BOS.

anihilacja_lot

Wcześniej 4 listopada delegacja PTR w osobach Andrzeja Chwastka (członka Zarządu PTR), oraz Agnieszki Olek brała udział w konferencji zorganizowanej z okazji obchodów 80 rocznicy urodzin prof. Jacka Walczewskiego. Uroczystość została zorganizowana przez Pana prof. dr hab. inż. Piotra Wolańskiego reprezentującego Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk, którego to komitetu Pan Wolański jest przewodniczącym. W relacji Andrzeja Chwastka możemy przeczytać:

„Spotkanie odbyło się w jednej z sal AGH. Wśród kilku prelegentów przypominających liczne sukcesy dostojnego Jubilata, głos zabrał również sam Pan Walczewski. Potwierdził publicznie fakt zamknięcia programu przez Rosjan po tym, jak Meteory 2 zbliżyły się do granicy kosmosu. Po skończonych prelekcjach przemówiły jeszcze dwie osoby, min. Pan Witold Wiśniowski Dyrektor Instytutu Lotnictwa, który jest modelarzem rakietowym z klubu “Zefirek” z Muszyny. Wspomniał on Pana Mieczysława Twardowskiego, dwukrotnego Mistrza Świata w modelarstwie kosmicznym, który to zajmuje się “produkcją” modeli rakiet Meteor 1”.

ptr_andrzej ptr_andrzej_aga

Koniec roku to czas podsumowań, na szczegółowe przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, lecz już dziś śmiało można powiedzieć że był to bardzo udany, drugi rok działalności Polskiego Towarzystwa Rakietowego.