Ładowanie…
02slajd
previous arrow
next arrow

O nas

Polskie Towarzystwo Rakietowe

Jesteśmy ogólnopolską organizacją zrzeszającą modelarzy rakietowych oraz pasjonatów rakiet eksperymentalnych i technologii kosmicznych.
Uważamy że modelarstwo RDM (tzn. Rakiet Dużej Mocy) jest nie tylko emocjonującym hobby ale przede wszystkim wspaniałym sposobem na pobudzenie kreatywności, pogłębianie wiedzy czy popularyzację nauk ścisłych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Chcielibyśmy, aby dokonania zespołu prof. Jacka Walczewskiego w zakresie polskich rakiet meteorologicznych Meteor nie zostały zapomniane, a wręcz przeciwnie – zaowocowały nowym polskim programem rakiet badawczych. Corocznie, przy współpracy z Wojskiem Polskim organizujemy zlot modelarzy rakietowych „Festiwal Meteor”, jak również cykliczne „Loty Rakiet Eksperymentalnych” – imprezę podczas której w sposób bezpieczny możemy testować nasze konstrukcje, wymieniać się doświadczeniami i po prostu latać coraz wyżej. W naszych staraniach oprócz Wojska Polskiego wspiera nas szereg instytucji, firm oraz osób prywatnych.

Festiwal Meteor 2013
 
Modelarnie i warsztaty

Jako organizacja pożytku publicznego rozwijamy pasje wśród dzieci i młodzieży poprzez tworzenie i wspieranie placówek zajmujących się modelarstwem rakietowym.

Ośrodki modelarstwa rakietowego objęte patronatem PTR znajdują się w już Białymstoku, Stargardzie Szczecińskim oraz Tczewie.

Można nas spotkać na konferencjach, wystawach, piknikach naukowych. Organizujemy pokazy startów rakiet oraz warsztaty rakietowe dla dzieci i dorosłych.

Wspólnie tworzymy rakietową mapę Polski.

 

PTR - profesjonalnie

Współpraca z firmami znacznie rozszerza nasze możliwości i pozwala realizować coraz ambitniejsze projekty.

Z naszej pasji powstały firmy takie jak SpaceForest – która projektuje i buduje elektroniczne komponenty satelitarne dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i innych partnerów z branży kosmicznej czy Aerolife – dostarczająca profesjonalne usługi mechaniczne w tym także dla partnerów z przemysłu kosmicznego.

Na rynku modelarskim prężnie działają  firmy Motometal i Emi oferując szeroki asortyment akcesoriów modelarskich, gotowe zestawy modeli rakiet do składania czy organizując warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży.

Na zdjęciu rakieta badawcza Candle2 firmy SpaceForest, zbudowana w ramach europejskiego projektu DEWI, której kampanię startową organizuje PTR.

Jak to się zaczęło

PTR zostało powołane do życia w lutym 2010 roku aby skupić i koordynować działalność niezrzeszonych wcześniej twórców amatorskich eksperymentalnych rakiet badawczych. Dzięki zarejestrowaniu stowarzyszenia uzyskaliśmy wykładnię prawa, jako że jednym z celów działalności stowarzyszenia jest budowa silników rakietowych, rakiet i ich użytkowanie.

W naszych szeregach mamy ludzi różnych profesji: inżynierów mechaników, inżynierów elektroników, inżynierów chemików, projektantów, informatyków, wojskowych, studentów i wielu innych. Niektórzy nasi członkowie prowadzą własne firmy lub pracują na stanowiskach managerskich.

Dzięki współpracy z Wojskiem i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w październiku 2010 roku udało się zorganizować pierwszy ogólnopolski piknik rakietowy na którym zaprezentowano w locie około 30 rakiet eksperymentalnych w tym modeli redukcyjnych znanych konstrukcji

Oprócz popularyzacji eksperymentalnego modelarstwa rakietowego chcemy przyczynić się do powstania polskiego programu rakietowego. W październiku 2010 roku prof. Jacek Walczewski, współtwórca m.in. rakiety METEOR która osiągnęła umowną granicę kosmosu, zgodził się zostać honorowym członkiem PTR. To oczywiste nawiązanie do tradycji polskiego programu rakiet sondujących.

Zespołowi wchodzącemu w skład PTR udało się zbudować od podstaw rakietę badawczą która wzniosła się na wysokość 3,4km, wykonała film z pokładu, zebrała różnorodne dane pomiarowe i bezpiecznie wylądowała.

Kolejnym krokiem będzie osiągnięcie 5km wysokości. W realizacji naszych celów pomaga nam Wojsko Polskie udostępniając poligony w Toruniu i w Drawsku Pomorskim.

Ambicje sięgają jednak znacznie wyżej. Mamy nadzieję doprowadzić do powstania rodziny profesjonalnych rakiet badawczych, które znajdą zastosowanie jako tani sposób na wynoszenie w przestrzeń polskich podzespołów w ramach eksperymentów naukowych oraz projektów studenckich.

Zapoczątkowane zostały także kroki mające na celu uzyskanie koncesji na wytwarzanie stałych paliw rakietowych. Ponieważ w polskim prawodawstwie koncesje wydawane są wyłącznie przedsiębiorstwom, planujemy stworzenie firmy która zajmie się na początek wytwarzaniem paliw i silników rakietowych.