Ładowanie…
02slajd
previous arrow
next arrow

Sagitta

Gimnazjaliści z Tczewa budują rakietę !

Zespół Twórców SAGITTY

Czwórka uczniów Gimnazjum  w Zespole Szkół Katolickich im. Św. Jadwigi w Tczewie w ramach projektu edukacyjnego „ Badanie dolnych warstw atmosfery – budowa amatorskiej rakiety doświadczalnej” przygotowuje do lotu model rakiety, która wzniesie się na wysokość około 0,5 km.

Projekt edukacyjny jest warunkiem ukończenia szkoły gimnazjalnej a temat projektu jest wpisywany na świadectwie ukończenia szkoły.

Pomysłodawcą, konstruktorem i współwykonawcą jest Damian Mayer, uczeń klasy III D, członek Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem nauczyciela fizyki i astronomii Pana Jarosława Pióro.

Celem projektu było zbudowanie średniej mocy rakiety, jej poprawny start i lądowanie oraz zebranie danych z elektroniki pokładowej. W założeniach rakieta ma polecieć ma na wysokość nie przekraczającą 550 metrów, czyli strefy niestrzeżonej nad miastem.

Projekt wymaga złożenia pisma o dofinansowanie projektu, uzyskanie zgody właściciela ziemi na start rakiety oraz stworzenie dokumentacji w języku polskim i angielskim

Przestrzeń powietrzna będzie rezerwowana w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dofinansowanie, które otrzymali uczniowie to 50% kwoty ujętej na fakturach (czyli szkoła dofinansowała projekt w wysokości ok. 600zł)

Niestety nie na wszystkie materiały i usługi grupa zdołała przedstawić faktury, lecz tylko na część rzeczy… a całkowity koszt projektu “SAGITTA” wyniósł 2800 zł.

 

Do projektu zostanie wykorzystany silnik fabryczny  typu Schermuly o impulsie całkowitym 240 Ns:

Elektronika, która znajdzie się na pokładzie, to:

  • Altimax G2 SD
  • kamera MD80
  • sygnalizator dźwiękowy
  • tracker GPS

Do budowy rakiety SAGITTA użyto następujące materiały:

  • kartonowe rury oraz głowica
  • balsa (stateczniki) laminowana tkaniną szklaną 140g/m2
  • sklejka (kosz silnikowy i łącznik z elektroniką)
  • szpachla, wkręty, żywica, lakier poliuretanowy, itd.

Termin startu ustalono na dzień 13 kwietnia 2013 roku o godz. 12:00 w miejscowości Mała Słońca.
Więcej szczegółów w Zaproszeniu dla wszystkich zainteresowanych. W
przypadku złej pogody wyznaczono termin zapasowy na 20 kwietnia 2013
roku – godzina 12:00.

Na start SAGITTY zapraszają jej twórcy:

  • Damian Mayer
  • Daniel Kleszczewski
  • Karol Koliński
  • Karol Komorowski

Więcej o szczegółach budowy  modelu na stronie Amatorskie Konstrukcje Rakiet

 

 

Sagitta wystartowała

13 kwietnia 2013 roku.

Pogoda dopisała, chociaż wiał dość silny wiatr. Zachmurzenie niewielkie, brak opadów. Na miejscu startu znalazło się około 40 osób.

Start był zaplanowany na godzinę 12:00. Okno startowe zamykało się o 12:30. Sagitta wzniosła się w powietrze 12:20, tuż pod koniec okna startowego. Wystąpił niewielki poślizg, ponieważ podczas składania rakiety odpalił spadochron.

Prawdopodobną przyczyną przedwczesnego zadziałania układu odzysku było uruchomienie Altimaxa w trakcie poprawiania położenia głowicy rakiety. Zmiana ciśnienia spowodowana zasysaniem powietrza przez ruch głowicą spowodowała wyrzucenie spadochronu i konieczność ponownego jego składania i uzbrajania układu odzysku. Opóźnienie dwudziestominutowe wywołało  wśród zgromadzonych wyczuwalne napięcie.

Odpalenie silnika odbyło się już bez problemów. Model wzbił się na wysokość ponad 200 metrów. Konstruktorowi komisja składająca się z członków PTR nadała licencję startową 1 stopnia. Projekt edukacyjny również znalazł uznanie w oczach kadry nauczycielskiej i został zaliczony z wyróżnieniem!  Gratulujemy także udanej ze wszech miar imprezy plenerowej.

Więcej zdjęć na Google+