Ładowanie…
02slajd
previous arrow
next arrow

Konferencja “Polska w Kosmosie”

W dniach 26,27 listopada 2015 r. w Instytucie Lotnictwa w Warszawie odbyła się trzecia edycja konferencji “POLSKA W KOSMOSIE”, zorganizowana z inicjatywy Marcina Mazura, prezesa fundacji “Pociąg do gwiazd”. W dwudniowej konferencji wystąpiło ok. 40 prelegentów, reprezentujących szeroko pojęty “sektor kosmiczny” w Polsce.

Byli wśród nich naukowcy, studenci, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i rządu. Polskie Towarzystwo Rakietowe reprezentował Piotr Sornowski – członek założyciel PTR. Jego wystąpienie pt. “Zbuduj swoją rakietę” było poświęcone rozwojowi modelarstwa rakietowego w Polsce, od nieśmiałych początków w latach 50-ych ub. wieku, poprzez światowe osiągnięcia modelarzy zrzeszonych w Aeroklubie Polskim [od 30 lat polscy modelarze należą do światowej czołówki] do niezwykle burzliwego i pełnego sukcesów działania Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Szczególną uwagę zwrócił na aspekt wychowawczy modelarstwa, który PTR realizuje poprzez warsztaty modelarskie, prowadzenie modelarni, organizację imprez popularyzujących wiedzę techniczną i nasze doroczne święto – “Festiwal Meteora”. Konferencja pokazała pewne trendy i zjawiska występujące w “branży kosmicznej”. Dokonano wiele, lecz do zrobienia jest jeszcze więcej. Dało się też zauważyć pewne rozproszenie sił, środków i koncepcji i czego nie da się ukryć, Polska wśród krajów o podobnym statusie materialnym wykazuje pewne opóźnienie, przede wszystkim w przygotowaniu kadr do realizacji zadań w szeroko pojętej eksploatacji kosmosu.

Konferencja spełniła ważne zadanie jakim jest integracja środowiska. Mamy nadzieję że będzie kontynuacja i czwarta edycja będzie jeszcze bogatsza.

Specjalne podziękowania kierujemy do Pana Marcina Mazura za zaproszenie PTR-u na to wydarzenie.

Piotr Aureliusz Sornowski