PVC
Polichlorek winylu (czasem używa się skrótu PCV (niepoprawny), PCW). Jest to tworzywo sztuczne powstające na skutek polimeryzacji monomeru jakim jest chlorek winylu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to tworzywo zawierające w swoim składzie chlor, stąd też pali się lekko zielonkawym płomieniem dając gryzący dym (po tym można rozpoznać to tworzywo). PVC występuje pod dwiema (najczęściej) postaciami: jako twarde PVC i miękkie PVC. Miękkie jest uzyskiwane poprzez dodatek plastyfikatorów jak adypiniany, ftalany. Twarde PVC jest używane do produkcji rur, rynien , galanterii, kształtek, z tego tworzywa były też produkowane płyty gramofonowe. Miękkie PVC to materiał na różne elaastyczne węże, piłki plażowe, dmuchane kajaki i pontony, opakowania i worki. Odmianą PVC jest igelit używany jako izolacja przewodów. Po wymieszaniu PVC z plastyfikatorami i rozpuszczalnikami uzyskuje sie rodzaj pasty zwanej plastizolem. W rakietnictwie PVC to głównie materiał na stateczniki, korpusy rakiet. Pomimo swojej znacznej gęstości jest używany dla swoich zalet, jak możliwość klejenia, łatwość zakupu odpowiednich rur itp. Plastizol był testowany jako lepiszcze dla paliw opartych na AP.
PVC
Legendarny zbiór wiedzy i terminologii w nowej odsłonie
Przejdź do
- Modele Rakiet
- ↳ Modelarstwo rakietowe dla początkujących
- ↳ Własnoręcznie wykonane modele rakiet
- ↳ Modele rakiet z silnikami PTR
- ↳ Systemy odzyskiwania rakiet oraz elektronika pokładowa
- ↳ Oprogramowanie komputerowe
- ↳ Aerodynamika modelu rakiety
- ↳ Wyrzutnie i Systemy odpalania rakiet, Hamownie silników.
- ↳ Technika i technologia wykonywania modeli rakiet
- ↳ Plany modelarskie
- Silniki Rakietowe
- ↳ Amatorskie silniki rakietowe
- ↳ Paliwa rakietowe
- ↳ Niezbędny sprzęt
- Sprawy Ogólne
- ↳ Księga rakiet
- ↳ Bezpieczeństwo w modelarstwie rakietowym
- ↳ Przywitaj się
- ↳ Sprawy organizacyjne forum
- ↳ Luźne pogawędki
- ↳ Inne sprawy dotyczące modelarstwa rakietowego
- ↳ Kupię, sprzedam, zamienię
- ↳ Konkursy
- ↳ Filmy i zdjęcia
- ↳ Historia
- Organizacje Rakietowe i Modelarskie
- ↳ PTR
- ↳ Lot na 1500 - 2500m z łazikiem
- ↳ Modelarstwo Sportowe
- ↳ SKA - Studenckie Koło Astronautyczne
- ↳ International chamber - wymiana informacji z zagranicą
- ↳ General
- ↳ Your meetings, fotos & videos
- Śmietnik
- ↳ Kosz