[b]FlvTech[/b] pisze:W związku z tym mam pytanie gdzie najlepiej umieścić środek parcia ?
Błędnie postawiona kwestia,
nie da się "umieścić" środka parcia, bo jego położenie jest funkcją wymiarów i geometrii rakiety. Można co najwyżej założyć z pewnym przybliżeniem jego położenie. Jęsli uda się Tobie doprowadzić aby środek parcia znalazł się w zalożonym miejscu rakiety to powiem że jesteś dobry w te klocki. Program który coś takiego umożliwia jest dla mnie bzdurny i nie będę wierzył w podawane przez niego wyniki.
Jeszcze raz podkreślę :
Definicja środka parcia:
Miejsce geometryczne przyłożenia wypadkowej sił aerodynamicznych działających na poruszający się w atmosferze obiekt.
( nie musi być to stały punkt bo w zależności od kierunku strumienia gazu opływającego rakietę jego położenie może ulegać zmianie. Siła aerodynamiczna to nie tylko opór czołowy P
x, ale także i siła nośna P
z, obydwie będące składowymi siły aerodynamicznej. )
Tak wiec położenie środka parcia jest uzależnione od geometrii rakiety i to nie tylko w sposób przybliżony ale w rzeczywistości zależne jest także od tego jak wyprofilowane są stateczniki, czyli nie jest to wszystko takie proste jak się wydaje na pierwszy rzut oka.
Żaby było jeszcze ciekawiej to powiem, że największy wpływ na stabilizację rakiety wywiera nie składowa oporu P
x, ale właśnie składowa nośna P
z, bo od niej pochodzi największy moment stabilizujący albo destabilizujący rakietę.
Najłatwiej wyważyć rakietę zmieniając położenie jej środka ciężkości czyli zmieniając rozłożenie mas wewnątrz rakiety. Co jest najłatwiejsze technicznie do wykonania.
Gdyby Twoja kwestia o "umieszczaniu" dotyczyła środka ciężkości, to Twoje zapytanie miałoby sens.
"...co do reszty to uważam że Kartagina musi być zburzona. "