Ładowanie…
02slajd
previous arrow
next arrow

Udany lot stratosferyczny balonu z dronem

W sobotę, 22 czerwca 2019 roku Bartosz Moczała wraz z Błażejem Zielińskim z ramienia Polskiego Towarzystwa Rakietowego wspomagali start balonu stratosferycznego z misją stratosferycznego pojazdu UAV będącego częścią projektu 3-SAT realizowanego przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Celem projektu młodych naukowców jest budowa bezzałogowego statku powietrznego (UAV) dalekiego zasięgu, będącego w stanie powrócić bezpiecznie ze stratosfery do miejsca startu. Ze względu na ciężkie warunki panujące na dużych wysokościach, nie jest to łatwe zadanie. Na wysokości 30 km, na którą docelowo uczniowie chcą wysłać swój pojazd, panują bowiem warunki bardzo zbliżone do tych występujących w kosmosie. Ekstremalne temperatury, próżnia oraz promieniowanie to podstawowe czynniki, z którymi musi zmierzyć się pojazd młodych konstruktorów.
Start odbył się w sobotę, 22 czerwca w Ciechanowie. Balon wystartował o godzinie 9:07. Aerostat wraz z podczepionym dronem wzniósł się na wysokość 20,5 km która, według autorów projektu, jest polskim rekordem wysokości w lotach tego typu bezzałogowych pojazdów. Eksperyment młodych naukowców zakończył się powodzeniem i całość aparatury wylądowała bezpiecznie o godzinie 10:25 Głównymi konstruktorami drona byli tegoroczni maturzyści III LO: Jan Struziński, Łukasz Gałecki oraz Mateusz Mazurkiewicz. Byli oni wspierani przez innych uczniów uczestniczących w projekcie, jak również nauczycieli koordynujących – Panią Annę Rzepę, która zajmowała się projektami naukowymi i designem, jak również przez Panią Martę Mąkosa, która pomagała swoją wiedzą z fizyki.
Rolą Polskiego Towarzystwa Rakietowego w tym projekcie było zabezpieczenie i przeprowadzenie procedury startu balonu stratosferycznego. Z ramienia Stowarzyszenia za bezpieczne wypuszczenie balonu w przestrzeń powietrzną odpowiedzialny był Bartosz Moczała, który w szeregach PTR gości od 2016 roku. Wcześniej brał udział w innych misjach balonowych, takich jak LEO3, która to misja została nagrodzona za najlepszy eksperyment naukowy podczas GSBC (Global Space Balloon Challenge) w 2016 roku i miała na celu zbadanie ozonu w stratosferze. Podczas studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Bartosz zajmował się również projektami rakietowymi dzięki zrzeszeniu w kole AGH Space Systems. Obecnie pracuje jako Elektronik Programista w gdyńskiej firmie SpaceForest, realizując między innymi projekt polskiej rakiety suborbitalnej PERUN.
„Cieszymy się, że mogliśmy pomóc przy tak ambitnym projekcie. Jako Polskie Towarzystwo Rakietowe uważamy, iż rozwój kompetencji młodych osób jest bardzo ważny i każdy projekt z zakresu nauki czy inżynierii jest dla tych młodych ludzi szansą na lepsze poznanie otaczającego nas świata oraz wykształcenie u nich cennych zdolności technicznych. Mamy nadzieję, iż dalszy rozwój zarówno tego jak i innych, podobnie ambitnych i świetnie prowadzonych projektów, przyczyni się do zwiększenia zainteresowania nauką i techniką, jak również zachęci młodych ludzi do podjęcia studiów w podobnych kierunkach. Ciągły rozwój nowoczesnych technologii jest kołem napędowym naszej cywilizacji i cieszymy się, że jako PTR mogliśmy przyłożyć do tego swoją skromną cegiełkę. Jesteśmy również pod wrażeniem profesjonalizmu, z którym prowadzony był projekt. Jest to zasługa niebywale ambitnych nauczycielek, które koordynują projekt. Mamy nadzieję, że takich nauczycieli w polskich szkołach będzie jak najwięcej. ” – Damian Mayer, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Więcej informacji:

https://m.trojmiasto.pl/nauka/Gdynski-dron-z-balonem-stratosferycznym-pobil-rekord-n135645.html

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2352617824827126&id=1310030722419180

http://3inspace.com/