Meteor za nami
Na przełomie września i października odbył się kolejny, już 7 zlot modelarzy, miłośników rakiet, czyli „Festiwal Meteora”, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Rakietowe. Tym razem, dzięki uprzejmości gminy Klucze, udało się przeprowadzić tę imprezę na terenie ważnym w historii polskich rakiet, bo na piaskach Pustyni Błędowskiej. Pustynia Błędowska była polem doświadczalnym dla Mgr. Jacka Walczewskiego. To tutaj, 10 października 1958, o 12:48 miał miejsce pierwszy start cywilnej, meteorologicznej rakiety badawczej. To tutaj startowała rakieta RM-2D z eksperymentem biologicznym na pokładzie (dwie myszki). To tutaj też startowała rakieta RM-3W z układem grota, które to rozwiązanie przyczyniło się do sukcesu rakiet Meteor-1 i Meteor-3. Za sprawą Festiwalu Meteora rakiety powróciły na niebo nad Pustynią Błędowską.
Za dwa dni zlotu odpalono ponad 50 rakiet, w tym kilka eksperymentalnych. Uczestnikami festiwalu była też liczna, dobrze zorganizowana grupa studencka spod szyldu „AGH Space Systems”. Startowali swoją rakietą hybrydową, zatankowaną podtlenkiem azotu tylko częściowo ze względu na ograniczenia bezpiecznego pułapu. Testowano pracę nowego silnika i układów odzysku. Lot zakończył się sukcesem.
Tradycyjnie już możliwość startów została wykorzystana również przez jednego z Członków Wspierających PTR – firmę „SpaceForest” do testów układu autonomicznej, aktywnej stabilizacji toru lotu. Rakieta „Carbonara2” startująca z wyrzutni pochylonej o 10 stopni automatycznie prostowała lot do pionu.
Po 19tej, już wśród ciemności spektakularny lot odbyła rakieta „Magnitudo” z diodą LED 100W na pokładzie.
PTR gościło na Festiwalu również kilku modelarzy słowackich.
Dopisała pogoda, dopisały modele (tylko kilka awarii), dopisali ludzie i humory. Ta impreza piknikowa łączy w sobie zarówno elementy zabawy jak i nauki, propagowania modelarstwa oraz tej osobistej drogi rozwoju i uczenia się, która skutkuje coraz lepszymi, coraz bezpieczniejszymi rakietami.
PTR zaprasza już dziś na kolejny Festiwal Meteora jesienią 2018.