Ładowanie…
02slajd
previous arrow
next arrow

Gimnazjaliści z Tczewa budują rakietę

Czwórka uczniów Gimnazjum w Zespole Szkół Katolickich im. Św. Jadwigi w Tczewie w ramach projektu edukacyjnego „ Badanie dolnych warstw atmosfery – budowa amatorskiej rakiety doświadczalnej” przygotowuje do lotu model rakiety, która wzniesie się na wysokość około 0,5 km.

Projekt edukacyjny jest warunkiem ukończenia szkoły gimnazjalnej a temat projektu jest wpisywany na świadectwie ukończenia szkoły.

Pomysłodawcą, konstruktorem i współwykonawcą jest Damian Mayer, uczeń klasy III D, członek Polskiego Towarzystwa Rakietowego Sagitta Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem nauczyciela fizyki i astronomii Pana Jarosława Pióro. Celem projektu było zbudowanie średniej mocy rakiety, jej poprawny start i lądowanie oraz zebranie danych z elektroniki pokładowej. W założeniach rakieta ma polecieć ma na wysokość nie przekraczającą 550 metrów, czyli strefy niestrzeżonej nad miastem.

Projekt wymaga złożenia pisma o dofinansowanie projektu, uzyskanie zgody właściciela ziemi na start rakiety oraz stworzenie dokumentacji w języku polskim i angielskim.

Przestrzeń powietrzna będzie rezerwowana w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dofinansowanie, które otrzymali uczniowie to 50% kwoty ujętej na fakturach (czyli szkoła dofinansowała projekt w wysokości ok. 600zł)
Niestety nie na wszystkie materiały i usługi grupa zdołała przedstawić faktury, lecz tylko na część rzeczy… a całkowity koszt projektu “SAGITTA” wyniósł 2800 zł.

Powstała dokumentacja:
·    czysto techniczna
·    multimedialna (połączenie ‘dla laików’ i rzeczy technicznych, wraz ze zdjęciami i filmem)
·    dla laików
Do projektu zostanie wykorzystany silnik fabryczny typu Schermuly o impulsie całkowitym 240 Ns:
Elektronika, która znajdzie się na pokładzie, to:
·    Altimax G2 SD
·    kamera MD80
·    sygnalizator dźwiękowy
·    tracker GPS
Do budowy rakiety SAGITTA użyto następujące materiały:
·    kartonowe rury oraz głowica
·    balsa (stateczniki) laminowana tkaniną szklaną 140g/m2
·    sklejka (kosz silnikowy i łącznik z elektroniką)
·    szpachla, wkręty, żywica, lakier poliuretanowy, itd.

Termin startu ustalono na dzień 13 kwietnia 2013 roku o godz. 12:00 w miejscowości Mała Słońca. Więcej szczegółów w Zaproszeniu dla wszystkich zainteresowanych. W przypadku złej pogody wyznaczono termin zapasowy na 20 kwietnia 2013 roku – godzina 12:00.

Na start SAGITTY zapraszają jej twórcy:
Damian Mayer
Daniel Kleszczewski
Karol Koliński
Karol Komorowski

Więcej o szczegółach budowy modelu na stronie Amatorskie Konstrukcje Rakiet

dscn2269 dscn2271