Laminowanie

czyli zaczynamy zabawę!
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Laminowanie

Post autor: Paul »

Z tego co moglem przeczytac, to powinna sie nadawac. Widze, ze tego utwardzacza jest b. malo tzn. stosunek wagowy jest dosc rozlegly.
Wychodzi mi gdzies na 5-10% dlatego powinienes sobie kupic dokladna wage. Za malo utwardzacza, zywica nie zwiaze, albo bedzie sie caly czas kleic, a jak za duzo, to po paru minutach masz beton !!!
Ten stosunek wagowy (lub objetosciowy musisz koniecznie zachowac !!!

Paul
mateuszw106
****
Posty: 194
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Laminowanie

Post autor: mateuszw106 »

Mam jakąś wagę z dokładnością do 1g. Jakie są proporcje żywicy do utwardzacza ?

Edit:

Ewentualnie jaka żywica byłaby najlepsza do laminowania stateczników i innych elementów drewnianych za pomocą maty szklane 150g/m2 ? Budżet do około 50-60zł.
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Laminowanie

Post autor: Paul »

Proporcje powinny byc na opakowaniu :wink: Tak na odleglosc to trudno powiedziec. Jezeli chodzi o ta zywice, to mysle, ze jest OK, ale obojetnie z jaka zywica bedziesz laminowal,
w miare dokladna wage powinienes sobie zorganizowac. Dokladnosc 0,1g minimum !!!
Ja stosuje na stateczniki tkanine 80g/m² . 150g to troche duzo.... chyba, ze nie masz innej.

Paul
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Laminowanie

Post autor: jaskiniowiec »

Żywica jest OK
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Laminowanie

Post autor: PIOTR »

Cześć
Paul zwrócił uwagę na rozpiętość w proporcjach: żywica - utwardzacz. Jeżeli żywica jest rzadka to z wyglądu pasuje mi do E53 o dosyć dużej zawartości styrenu /śmierdzi/ i utwardzacz Z1 /higroskopijny/ najlepiej laminować owijając folią. Składniki miesza się w proporcji 100gr E53 +10gr Z1.
Jeżeli jesteś na wybrzeżu poszukaj zakładu szkutniczego bo jest to jedna z podstawowych żywic, powszechnie używana do prostych form. Myślę, że znajdziesz po 50zł/1kg czyli 2x taniej.
to the open space
mateuszw106
****
Posty: 194
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Laminowanie

Post autor: mateuszw106 »

PIOTR pisze:Cześć
Paul zwrócił uwagę na rozpiętość w proporcjach: żywica - utwardzacz. Jeżeli żywica jest rzadka to z wyglądu pasuje mi do E53 o dosyć dużej zawartości styrenu /śmierdzi/ i utwardzacz Z1 /higroskopijny/ najlepiej laminować owijając folią. Składniki miesza się w proporcji 100gr E53 +10gr Z1.
Jeżeli jesteś na wybrzeżu poszukaj zakładu szkutniczego bo jest to jedna z podstawowych żywic, powszechnie używana do prostych form. Myślę, że znajdziesz po 50zł/1kg czyli 2x taniej.

A ta którą znalazłem na Allegro będzie zła ? Doradź mi jaką inną żywicę powinienem ewentualnie wziąć, bo w poniedziałek chce ją kupić.
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Laminowanie

Post autor: PIOTR »

Jeżeli musisz kupować z Allegro, żywica jest ok. Jedynie cena jest wysoka: 100zł/kg (wliczając przesyłkę). Prawdopodobnie jest to Epidian E53 + Z1, który w zakładzie szkutniczym kupisz o połowę taniej.
Inne popularne epidiany (żywice epoksydowe) często stosowane w szkutnictwie: E51, E61, E63. Jeżeli dostaniesz po 50zł/1kg weź jakikolwiek.

50-tki są rzadkie - zawierają rozpuszczalniki - E51, E53 - podstawowe
60-tki są gęste - bez lub z małą zawartością rozpuszczalników - E61, E63. Przykładowo E61 jest gęsty, bez styrenu i innych rozpuszczalników, bardzo dobry do laminowania polistyrenu, nie rozpuszczają styroduru i styropianu.
to the open space
mateuszw106
****
Posty: 194
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Laminowanie

Post autor: mateuszw106 »

Ostatnie ( tak myślę ) pytanie. Czy duża różnica jest pomiędzy matą, a tkaniną szklaną ? Wiem, że mata to małe włókna, które tworzą matę. Wiem też że tkanina to grubsze włókna położone w poprzek siebie. Czy ma to jakieś wady/zalety jaką "wersję" użyję ?
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Laminowanie

Post autor: Paul »

Witam,
Na stateczniki moze byc i mata, ale ja osobiscie stosuje wylacznie wlokno. Mata ma rowniez taka wade, ze bardzo zle kladzie sie na okragle lub zaokraglone powierzchnie.
Jak w wiekszosci moich postow o budowie rakiet, stosuje glownie wlokno szklane o ciezarze 80g/m² i takie powinno Ci wystarczyc.

Pozdrawiam
Paul
mateuszw106
****
Posty: 194
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Laminowanie

Post autor: mateuszw106 »

Czekaj czekaj, chyba się nie dogadaliśmy. Mata to to ->http://sklep.wax.krakow.pl/photo/produc ... c636bd.jpg
, a tkanina to to->http://www.model-fan.com.pl/galerie/t/t ... 2_4339.jpg
Rozumiem, że mówiąc włókna szklane masz na myśli matę szklaną ? Dobrze rozumiem ?
ODPOWIEDZ