Jakiej grubości kartonowy korpus rakiety ?

czyli zaczynamy zabawę!
TomekKoszela1982
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 4 gru 2022, 23:07

Jakiej grubości kartonowy korpus rakiety ?

Post autor: TomekKoszela1982 »

Mam pytanie odnośnie korpusu rakiety. Swoją pierwszą rakietkę wykonałem, z 2 rur kartonowych po papierze kuchennym średnica 40mm gr, 0,8mm. Stateczniki łącznik i czubek wydrukowałem na drukarce 3d. Pytanie

1. czy powinienem wzmocnić korpus żywicą epoksydową żeby nie rozerwało mi go podczas odpalenia spadochronu czy wystarczy pomalować ?
2. Czy czubek rakiety powinien ciasno wchodzić w korpus czy powinien łatwo się wysuwać ?

Trzecie pytanie już przy okazji

3. Jak dobierać długość rakiety do średnicy, czy w ogóle jest jakaś zależność gwarantująca stabilniejszy lot ? Tak na logikę wydawałoby się że im dłuższy korpus tym mniejszy wpływ utraty masy spowodowanej spalaniem paliwa ?.
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Jakiej grubości kartonowy korpus rakiety ?

Post autor: Bdabrowski »

1. czy powinienem wzmocnić korpus żywicą epoksydową żeby nie rozerwało mi go podczas odpalenia spadochronu czy wystarczy pomalować ?
Zależy od prędkości z jakimi chcesz latać. Do silnika A-D nie widzę sensu żywicy, potem można by o tym myśleć. Ewentualnie zamiast żywicy można użyć rozcieńczonego lakieru (poliuretanowego chyba) Do nasączenia kartonu.
Czy czubek rakiety powinien ciasno wchodzić w korpus czy powinien łatwo się wysuwać ?
Z tego co mi wiadomo to powinien on chodzić swobodnie ale bez luzów. Pozwoli to na zbudowanie większego ciśnienia bez przedmuchów i pewniejsze wypchnięcie spadochronu.
Jak dobierać długość rakiety do średnicy, czy w ogóle jest jakaś zależność gwarantująca stabilniejszy lot ? Tak na logikę wydawałoby się że im dłuższy korpus tym mniejszy wpływ utraty masy spowodowanej spalaniem paliwa ?.
Standardowo robi się jakieś 10-20 średnic, wtedy symulacje stabilności w kalibrach (powinny być między 1 a 2 około) tak jak domyślnie robi to Open Rocket mają sens. Poza tym przedziałem warto przerzucić się ze stabilnością na procenty i wtedy powinno być jakieś 8-16% bodajże. Spalanie paliwa w silniku może w zasadzie tylo zwiększyć stabilność więc bym się tym nie przejmował.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
TomekKoszela1982
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 4 gru 2022, 23:07

Re: Jakiej grubości kartonowy korpus rakiety ?

Post autor: TomekKoszela1982 »

Dzięki w sumie mam wszystko co chciałem wiedzieć. Już przeprowadziłem test w locie, parę rzeczy musze poprawić bo spadochron wyleciał ale się nie rozwinął.
ODPOWIEDZ