Jeden duży silnik czy 5 mniejszych?

Czyli serca naszych niebolotów !
andreaslindemann
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 15 mar 2021, 03:13

Jeden duży silnik czy 5 mniejszych?

Post autor: andreaslindemann »

Witam was, tak jak w temacie. Zamierzam zbudować rakietę z 10kg paliwem (karmelek). Lepiej zrobić 5 mniejszych silników czy jeden duży? jak to będzie wpływało na moc rakiety? :D Jakieś podpowiedzi dotyczące dyszy, czy ma być po prostu otwarta tubka. Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Jeden duży silnik czy 5 mniejszych?

Post autor: Bdabrowski »

Zacznijmy od tego, że jeżeli jesteś początkujący to nie radzę zaczynać od dużych silników, małe silniczki pozwalają się dużo nauczyć małym kosztem i ryzykiem. Jeżeli chcesz strzelać rakiety z takimi silnikami to sugerowałbym również zrobienie licencji RDM. A co do doboru układu silnika to ja preferuję jeden duży ze względu na łatwejszą obsługę i zapłon. 5 mniejszych najpewniej ważyło by więcej niż jeden duży oraz ich czs spalania byłby krótszy, ale nie jestem w 100% pewien. Sam projektuję teraz silnik z masą paliwa 1,6kg i wyszło mi jakieś 3-4 kNs więc z 10 wyjdzie pewnie coś w granicach x-nastu kNs. Tematów dotyczących dysz jest sporo na tym forum, więc do nich odsyłam. Zacznij też od projektowania w programie typu Meteor czy openrocket.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
andreaslindemann
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 15 mar 2021, 03:13

Re: Jeden duży silnik czy 5 mniejszych?

Post autor: andreaslindemann »

Dzięki za odpowiedź, jeżeli po wyliczeniach będę w stanie zrobić mniejszy silnik to najpewno zrobię. Zależy mi na wyniesienie i test pół kilo elektroniki.
Awatar użytkownika
Konrad
***
Posty: 96
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2020, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jeden duży silnik czy 5 mniejszych?

Post autor: Konrad »

Na wyniesienie 0,5kg elektroniki nie potrzeba 10kg karmelka.
Nie wiem jak duża i ciężka będzie rakieta, ale przy odpowiedniej dyszy dla rakiety, zauszmy ok. 4kg wystarczy z 1kg paliwa.
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Jeden duży silnik czy 5 mniejszych?

Post autor: stansz »

cześć.
Jeden silnik może mieć dużą moc.
Z pięcioma będzie kłopot z symetrycznym odpalaniem ich. To znaczy zapłon bedzie we wszystkich, ale gdy wystartują nierównocześnie to będzie kłopot.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Jeden duży silnik czy 5 mniejszych?

Post autor: RDX »

Nie napisałeś na jaką wysokość chcesz wynieść te pól kilo a to też dużo zmienia
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
ODPOWIEDZ