Cześć jestem nowy :D

Jesteś nowy? - przedstaw się...
KosmicznyMotor
*
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 28 lut 2020, 16:25

Cześć jestem nowy :D

Post autor: KosmicznyMotor »

Witam
Obserwuje forum od dłuszego czasu otóż mam kilka pytań ?
1. Chciałbym się zapisać do PTR tylko nie przez internet ( podawanie poufnych danych to moim zdaniem słaby pomysł ) wiec czy mogę np. wysłać formularz listem ( jak tak to gdzie i komu ? ) ?
2.Widziałem wasz silnik PTR ( piękne cudo ) ale tu pojawia się następujące pytanie czy jako członek PTR lub gość z forum można skorzystać z hamowni ukazaniej na nagraniu ?
3.Jaki ciąg może zbadać hamownia oraz jakie inne parametry może zmierzyć ?
4. Pytanie już było na formu kilka razy ale ....
Gdzie można kupić ciekły tlen ( lub od kogo na forum ) i wynając zbiornik (( wiem że można ( mam butle 25l ) go podać w formie gazowej do silnika ( uproszczona wersja ) , tylko że chciałbym odpalić silnik w pełnej wersji PS. można tlen z butli schładzić za pomocą ciekłego azotu ale tu myśle że taniej wyjdzie 1 opcja ... co myślicie jakie rozwiązanie lepsze ?
Na koniec
Jestem w trakcie budowy silnika wiec jak wszystko by wyszło pomyślnie to chciał bym się podzielić doświadczeniami , pochwalić się nagraniem i parametrami z hamowni ( jeżeli uzyskam dostęp ) :D
Liczę na pozytywne odpowiedzi , Z góry dziękuję ...
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Cześć jestem nowy :D

Post autor: stansz »

Cześć kolego Kosmiczny.

Same pytania , pytania, . jedna odpowiedź.
Część A-
Przystąp do PTR. JA tak zrobiłem, że wysłałem pocztą. Na stronie www.rakiety.org.pl jest formularz do wydrukowania i wypełniasz go wsadzasz w list, jednocześnie zapłać 50 złotych składki członkowskiej na konto ALIOR BANK 77 2490 0005 0000 4500 1403 7996. Wsadź kopię przelewu do listu. Od razu będziesz miał przyjęcie i będzie przygotowywana tobie legitymacja członkowska. Bardzo elegancka. List wysyłasz do zarządu : 81-451 Gdynia ul. Aleja Zwycięstwa 96/98. Witamy w gronie rakietowców.
Częćś B -
Technologie.
No podziwiam , że planujesz wykorzystywać ciekły tlen i ciekły azot. Z tego co wiem i przeczytałem; wsród konstruktorów rakiet w towarzystwie nikt w to nie wszedł. Konstruowane były rakiety RDM , a tam SR dużych mocy na paliwo stałe. Następnie rozwinięto silniki hybrydowe, gdzie paliwem były polimery różnego rodzaju czy smoły/parafiny - a utleniaczem N2-O ciekły podtlenek azotu. I to jest wykorzystywane w lotach rakiet.
Obstawiam , że nikt w PTR nie zrobił rakietowej komory spalania i spalał tam tlen i wodór.
- pozdrawiam Zbych
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
KosmicznyMotor
*
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 28 lut 2020, 16:25

Re: Cześć jestem nowy :D

Post autor: KosmicznyMotor »

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz, ale ...
1. Nic nie pisałem o wodorze ponieważ jest on exstremalnie wybuchowy i przy tym bardzo niebezpieczny. Micro błąd przy zabawie i będą o tb pisać w nekrologu :D
Nie ma możliwości kupna go w stanie ciekłym (Temperatura wrzenia −252,762 ) ani produkcji ( w moim warunkach ) i ta gęstość ok. 70kg na m3 moim zdaniem troszeczke lipa CIEKAWE ? dlaczego oprócz NASA nikt z wodoru nie korzysta :lol:
Słyszałem że NASA musi kożystać z stopów tytanu i innych żadkich metali ( bardzo drogich ) żeby to wgl. działało , ja wole bardziej ,, rosyjską '' taktyke czyli wykorzystanie stali wysokostopowej.
Co to LOX to poprostu jest najwydajniejszy , myślałem też o h202 kl. HTP ale nie sprzedają do osobom fizycznym oraz koncesja ADR pozwala przewozić max. ładunek 25 kg bez dod. uprawnień ( z op. ochonnym czy jakoś tak ) a robienie 500km w jedną strone to za droga zabawa.
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Cześć jestem nowy :D

Post autor: placydo »

"CIEKAWE ? dlaczego oprócz NASA nikt z wodoru nie korzysta"
Hmm nie wiedziałem, że np ULA jest częścią NASA.
KosmicznyMotor
*
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 28 lut 2020, 16:25

Re: Cześć jestem nowy :D

Post autor: KosmicznyMotor »

No masz racje nie wiedziałem ( mój błąd ) myślałem ,że nasa tylko stosuje wodór , przeczytam o projektach ULA i innych może czegoś wiecej się dowiem...
Ale co do zasady wodór jest bardzo bardzo niebezpieczny :(
Ostatnio zmieniony sobota, 29 lut 2020, 23:29 przez KosmicznyMotor, łącznie zmieniany 1 raz.
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Cześć jestem nowy :D

Post autor: placydo »

To, że jest niebezpieczny jest mniejszym problemem niż to, że dzięki swoim właściwościom przenika (przecieka) bardzo skutecznie i potrzeba zastosować skomplikowane systemy uszczelek gazowych.

Ale ja się nie znam - żadnego silnika na paliwo ciekłe nie budowałem (w przeciwieństwie do Ciebie) więc mogę pisać głupoty.

Pozdrawiam
KosmicznyMotor
*
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 28 lut 2020, 16:25

Re: Cześć jestem nowy :D

Post autor: KosmicznyMotor »

Wiem wodór jest najmniejszym pierwiastkiem ( masa 1,00784–1,00811 u ) i czytałem , że nawet w szczelnym zbiorniku atomy wodoru umią się przecisnąć przez ścianki a uszczelki to swoją drogą , też trzeba zapewnić izolacje termiczną oraz turbo pombę która musi być stosunkowo duża z powodu małej gęstości ( a przynajmiej tak mi się wydaje ).
Co do silników na P.ciekłe ( nigdy takiego nie zbudowałem ), to nie jestem specjalnie zwolenikiem ponieważ
A.) wymyśliłem coś lepszego :D ( a przynajmiej tak myśle ) B) . dużo zmiennych i potrzebna jest do tego większa wiedza ( jak ktoś ma literature na Pv proszę o tytuły ) :C C.) niepowodzenie może skutkować wybuchem.
Ten silnik który buduje ( mam tylko dysze wykonaną narazie ) planuje zbudować jako silnik hybrydowy ( ale nie taki jak myślicie :D )
PS. nie że jestem jakoś mega odpowiedzialny , tylko szkoda silnika
Ostatnio zmieniony sobota, 29 lut 2020, 23:59 przez KosmicznyMotor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Re: Cześć jestem nowy :D

Post autor: tasiuvq »

Co Ty kolego KosmicznyMotor wymyśliłeś z tą hybrydą?
KosmicznyMotor
*
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 28 lut 2020, 16:25

Re: Cześć jestem nowy :D

Post autor: KosmicznyMotor »

Po wykonaniu/teście udostępnie dane na temat silnika :evil: , to tego czasu musisz wykazać się cierpliwością :D
ODPOWIEDZ