Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

czyli zaczynamy zabawę!
FlyTech
*
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwie 2011, 13:49

Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

Post autor: FlyTech »

Witam!
Planuję zbudować pierwszą rakietę, w związku z tym proszę o parę rad :smile:
A więc :
Głowicę wykonam z depronu i za laminuję. Kadłub rakiety chcę zrobić z balsy, metodą pana Paula. Stateczniki laminowana balsa. Co do spadochronu nie mam pojęcia z czego go zrobić, może zdejmę materiał z jakiejś parasolki? (jakiej zależy od rakiety itd.) Silnik z rurki PCV fi= 1" . Paliwo najprawdopodobniej zwykły karmelek lub karmelek sorbitolowy. Gdy uda mi się zrobić chociaż 2 silniki na karmelku będę próbować sił z paliwem żywicznym:) Wyzwalanie spadochronu najprawdopodobniej przez system z bezwładnikiem lub UUWS-1. Na razie skołowałem 100zł, najszybciej jak się da jadę do marketu po rurkę PCV .
Próbuję zaprojektować rakietę w SpaceCadzie, jako tako mi to wychodzi, foto niebawem :smile:
Pozdrawiam i proszę o rady :smile:
Obrazek
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

Post autor: ArturroKRK »

Jeśli byś chciał dokładniejsze plany to mogę takowe dla Ciebie sporządzić w programie SolidWorks ( na bazie AutoCad'a)

A co do spadochronu to bardzo łatwo jest takowy uszyć :) Ostatnio zrobiłem 3 więc mogę Ci co nieco pomóc. A powiedz mi jeszcze skąd jesteś mniej więcej? Może zamiast bawić się w szycie spadochronu załatwiłbym gotowy?

Tylko pytanie,na ile mniej więcej szacujesz masę rakiety?

Pozdrawiam, Artur
FlyTech
*
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwie 2011, 13:49

Re: Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

Post autor: FlyTech »

Masę rakiety szacuję na jakieś 800 do 1000g. Spadochron chciałbym uszyć sam a nawet jeśli nie dam rady Babcia służy pomocą :) tylko nie wiem jaki materiał.
Co do planów dzięki, na razie te ze SpaceCada wystarczą jeśli będą się zgadzać z modelem w 80% będzie dobrze Obrazek
Pozdrawiam
Obrazek
mateuszw106
****
Posty: 194
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

Post autor: mateuszw106 »

FlyTech pisze: Na razie skołowałem 100zł, najszybciej jak się da jadę do marketu po rurkę PCV .

Osobiście nie radzę brać rurek z "marketów" typu C... albo LM..., ponieważ są one mniej wytrzymałe na ciśnienie niż np. rury Nibco. Fakt, Nibco kosztuje trochę wiecej, ale masz zdecydowanie większe szanse że silnik Ci nie wybuchnie.
FlyTech
*
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwie 2011, 13:49

Re: Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

Post autor: FlyTech »

Dzięki za info :) Rurkę kupię w hurtowni która sprzedaje tylko rury do kanalizacji, CO itp. A musi być koniecznie Nibco czy może być inna firma ?
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

Post autor: jaskiniowiec »

Ma to być rura PVC do wody zimnej, do systemów klejonych. Najlepiej firmy NIBCO i z szeregu SCH40. Generalnie zawsze możesz spytaćć o wytrzymałość ciśnieniową. Jak ma minimum 1,8MPa, możesz brać.
FlyTech
*
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwie 2011, 13:49

Re: Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

Post autor: FlyTech »

Prace na razie wstrzymane ponieważ choroba mnie zmogła :( :wink: Więc siedzę sobie przy kompie i bawię programem OpenRocket. W związku z tym mam pytanie gdzie najlepiej umieścić środek parcia ?
Pozdrawiam
Obrazek
POczatkujacy
***
Posty: 91
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Re: Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

Post autor: POczatkujacy »

Środek ciężkosci ma leżeć dwa kalibry dalej w kierunku głowicy do stosunku środka parcia.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

Post autor: jaskiniowiec »

Wystarczy kaliber.
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Re: Pierwsza rakieta - proszę o pomoc :)

Post autor: kermit »

[b]FlvTech[/b] pisze:W związku z tym mam pytanie gdzie najlepiej umieścić środek parcia ?
Błędnie postawiona kwestia,
nie da się "umieścić" środka parcia, bo jego położenie jest funkcją wymiarów i geometrii rakiety. Można co najwyżej założyć z pewnym przybliżeniem jego położenie. Jęsli uda się Tobie doprowadzić aby środek parcia znalazł się w zalożonym miejscu rakiety to powiem że jesteś dobry w te klocki. Program który coś takiego umożliwia jest dla mnie bzdurny i nie będę wierzył w podawane przez niego wyniki.

Jeszcze raz podkreślę :
Definicja środka parcia:
Miejsce geometryczne przyłożenia wypadkowej sił aerodynamicznych działających na poruszający się w atmosferze obiekt.
( nie musi być to stały punkt bo w zależności od kierunku strumienia gazu opływającego rakietę jego położenie może ulegać zmianie. Siła aerodynamiczna to nie tylko opór czołowy Px, ale także i siła nośna Pz, obydwie będące składowymi siły aerodynamicznej. )

Tak wiec położenie środka parcia jest uzależnione od geometrii rakiety i to nie tylko w sposób przybliżony ale w rzeczywistości zależne jest także od tego jak wyprofilowane są stateczniki, czyli nie jest to wszystko takie proste jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Żaby było jeszcze ciekawiej to powiem, że największy wpływ na stabilizację rakiety wywiera nie składowa oporu Px, ale właśnie składowa nośna Pz, bo od niej pochodzi największy moment stabilizujący albo destabilizujący rakietę.

Najłatwiej wyważyć rakietę zmieniając położenie jej środka ciężkości czyli zmieniając rozłożenie mas wewnątrz rakiety. Co jest najłatwiejsze technicznie do wykonania.

Gdyby Twoja kwestia o "umieszczaniu" dotyczyła środka ciężkości, to Twoje zapytanie miałoby sens.
"...co do reszty to uważam że Kartagina musi być zburzona. "
ODPOWIEDZ