Miejsce startu

czyli zaczynamy zabawę!
Wiewiur
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 4 kwie 2023, 13:32

Miejsce startu

Post autor: Wiewiur »

Witam,
Jestem nowy w temacie modelarstwa rakietowego i chciałbym za niedługo wystrzelić moją pierwszą rakietę, ale nie wiem, gdzie to zrobić. Próbowałem czytać w miarę nowe wpisu na tym forum, ale znalazłem tylko szczątkowe informacje o strefach powietrznych. Chciałbym robić wszystko w pełni legalnie, by było bezpiecznie i bez przykrych konsekwencji. Mieszkam w strefie TMA EPKK C. Dokopałem się do informacji, że potrzebuję zgody PAŻP, ale nie wiem, czy obowiązuje to od danego pułapu, masy itd.
Zrzut ekranu 2023-04-04 155525.png
Zrzut ekranu 2023-04-04 155525.png (529.88 KiB) Przejrzano 662 razy
Wiem, że w Wyrach i Katowicach są lotniska modelarskie, ale do żadnego nie znalazłem kontaktu, by dowiedzieć się czy mogą latać tam tylko samoloty RC, czy też rakiety.

Dodatkowo zmiany przepisów co do startów dronów i innych statków powietrznych. Znalazłem informację, że ULC nie uznaje modelu za bezzałogowy statek powietrzny, no ale tak jak wspominam, jest to wszystko przytłaczające dla kogoś, kto chciałby zacząć swoją przygodę z tym hobby.
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Miejsce startu

Post autor: Bdabrowski »

Ogólnie jeżeli chcesz odpalić model na silnikach klasy A/B to bym się zbytnio nie przejmował, bo latają one na max 100m. Trzeba tylko znaleźć odpowiednie pole z dala od budynków i innych przeszkód. Oczywiście zdrowy rozsądek zalecany. Jeżeli jednak odpalasz coś dużego (klasa G i w górę) to polecałbym poczekać np. na Festiwal Meteora we wrześniu -> na FMie masz maksymalny pułap 1,5km a papierologią i PAŻPem zajmuje się PTR.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
Wiewiur
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 4 kwie 2023, 13:32

Re: Miejsce startu

Post autor: Wiewiur »

Wielkie dzięki za pomoc. Czyli jeśli dobrze rozumiem to jedyne czego potrzebuję to zgoda właściciela posesji? No i co jeśli w przyszłości chciałabym odpalić coś mocniejszego (silnik klasy C, D ewentualnie E), chodzi mi o jakiś limit do którego nie muszę się bawić w papierologię i oczekiwanie na zgody.
Space is the place
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Miejsce startu

Post autor: U.S. air force »

Papierów raczej na puszczanie stricte rakiet nie załatwisz, bo w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak rakieta. Ja tam robię tak, patrzę czy nic nie leci i czy jest silny wiatr, a tak poza tym to nic innego nie robię.
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
Wiewiur
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 4 kwie 2023, 13:32

Re: Miejsce startu

Post autor: Wiewiur »

Jeszcze raz dzięki za pomoc. Możecie polecić jakieś fajne miejsca z otwartą przestrzenią?
Space is the place
ODPOWIEDZ