Zaproszenie na Mistrzostwa Świata Rakiet Dużej -KOSZYCE 2016

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zaproszenie na Mistrzostwa Świata Rakiet Dużej -KOSZYCE 2016

Post autor: jaskiniowiec »

Ja krótko...na zawodach w Svidniku na Słowacji Kacper zdobył rakietą "Magnitudo" pierwsze miejsce w kategorii rakiet eksperymentalnych. Był puchar, był Hymn.
Resztę opisze laureat...
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zaproszenie na Mistrzostwa Świata Rakiet Dużej -KOSZYCE 2016

Post autor: Kacper »

Na prawdę jestem w szoku. Wybraliśmy się na ostatni dzień imprezy. Pierwszy raz u kolegów Słowaków, trochę rozpoznawczo, bardziej jako widzowie no ale żeby nie jechać taki kawał z niczym przygotowałem do lotu rakietę Magnitudo i jeszcze jedną małą Mikro2 napędzaną mikrohybrydą.

Na wjeździe na lotnisko przywitały nas flagi uczestników z różnych krajów, polska flaga też była!
flagi.jpg
flagi.jpg (277.26 KiB) Przejrzano 14958 razy
Na miejscu wyznaczone pola startowe, namioty, sędziowie na stanowiskach.
stanowisko startowe.jpg
stanowisko startowe.jpg (300.58 KiB) Przejrzano 14958 razy

Wpisaliśmy się na listę uczestników i dostaliśmy okazjonalne koszulki, czapeczki i inne gadżety.

Oglądając modele kolegów rakieciarzy zaskoczyło nas jak bardzo popularne są modele polskich rakiet meteorologicznych Mateor1 oraz Meteor3, które stanowiły chyba 1/3 wszystkich modeli :) Te i inne modele również eksperymentalne bardzo ładnie i precyzyjnie wykonane.
modele.jpg
modele.jpg (467.76 KiB) Przejrzano 14958 razy
Meteor3.jpg
Meteor3.jpg (242.49 KiB) Przejrzano 14958 razy
Po krótkiej przerwie na ulewę i kilku startach podjechaliśmy na drugi koniec lotniska gdzie czekał już katering z solidnym obiadem. Najedzeni wracamy na pole startowe.

Jeden z bardziej widowiskowych - start rakiety eksperymentalnej AP Nitro napędzanej silnikiem na AP 1200Ns konstruktora z Czech budującego również rakiety napędzane własnymi silnikami hybrydowymi.
AP Nitro.jpg
AP Nitro.jpg (134.13 KiB) Przejrzano 14958 razy
no to idziemy!.jpg
no to idziemy!.jpg (328.07 KiB) Przejrzano 14958 razy
No i przyszedł czas na start "Magnitudo", wypisałem kartę startową i idziemy na wyrzutnię.
Rakieta mieściła się w kategorii R4 czyli eksperymentalne. Po krótkiej weryfikacji przez sędziów dostałem naklejkę na model z numerem startowym i mogłem zakładać sprzęt na wyrzutnię.
uzbrajanie magnitudo.jpg
uzbrajanie magnitudo.jpg (613.92 KiB) Przejrzano 14958 razy
Rakietę wyjątkowo wyposażyłem w silnik hybrydowy "Student 1500". Trochę z lenistwa bo dużo łatwiej go przygotować niż karmelkowy z tytanem. Start i tak miał być w dzień więc efekty świetlne nie były istotne. Ze względu na bliskość lasu postanowiłem zatankować nie do pełna 450g podtlenku azotu czyli mniej więcej 2/3 co daje trochę ponad 1000Ns.
magnitudo start.jpg
magnitudo start.jpg (297.37 KiB) Przejrzano 14958 razy
No i poleciała, poszła stabilnie i całkiem wysoko znikając z oczu. W słoneczny dzień dioda nie była widoczna. Po chwili było słychać wyrzucanie spadochronu, który był już dobrze widoczny. Z wiatrem powoli zaczęła wracać w kierunku startu dając nadzieję na bliskie lądowanie. No ale niestety, jak otworzył się spadochron główny 200m nad ziemią zdryfowała jeszcze 10m za daleko by się cieszyć...
lądowanie.jpg
lądowanie.jpg (408.48 KiB) Przejrzano 14958 razy
Po niełatwej ale udanej akcji ciągania z drzewa rakieta wyszła na szczęście bez uszkodzeń. Arecorder zapisał dane z lotu, uzyskany pułap wyniósł 1200m.


Po lotach wróciliśmy do hotelu w Svidniku. Jako że był to ostatni dzień imprezy wieczorem odbył się bankiet, na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy zlotu. Podczas bardzo wystawnej uroczystości miało miejsce oficjalne ogłoszenie wyników i dekoracja zwycięzców. Konkurencje odbywały się w czterech kategoriach:
R1/50 - modele wysokościowe powyżej fi50mm
R1/100 - modele wysokościowe powyżej fi100mm
R3 - modele redukcyjne
R4 - rakiety eksperymentalne
Totalnie się tego nie spodziewałem gdy zostałem wyczytany jako zwycięzca w ostatniej z tych kategorii. Dostałem, medal, dyplom i nawet puchar pierwszy w życiu. No i mogliśmy usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego! :D Ale czad!

Gospodarze dopięli wszytko na ostatni guzik. Cala impreza była świetnie zorganizowana. Ugościli nas zacnie. Przyzwyczajeni do standardów naszego FM :mrgreen: byliśmy pod wrażeniem.
bankiet.jpg
bankiet.jpg (274.2 KiB) Przejrzano 14958 razy
(większość zdjęć autorstwa Jaskiniowca, dzięki)
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Zaproszenie na Mistrzostwa Świata Rakiet Dużej -KOSZYCE 2016

Post autor: verex »

Kacper, gratulacje!
Swietna relacja i wyglada na to, ze impreza tez była swietna. Pomysł z pucharami i jakimiś ładnymi dyplomami moglibyśmy wprowadzic u nas podczas FM czy LRE. Ładnie to wyglada no i pozwoliłoby zaimponować gościom z zagranicy.
Świetne! Tak trzymać.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Zaproszenie na Mistrzostwa Świata Rakiet Dużej -KOSZYCE 2016

Post autor: placydo »

Gratulacje!
Orientujesz sie moze, czy sa dostepne jakies nagrania z imprezy?
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zaproszenie na Mistrzostwa Świata Rakiet Dużej -KOSZYCE 2016

Post autor: jaskiniowiec »

Z nagrań mam tylko Mazurka Dąbrowskiego na cześć Kacpra
ODPOWIEDZ