Rakieta AMUR

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Rakieta AMUR

Post autor: qwertyalfa »

Hej, chciałbym się pochwalić rakietą własnego projektu, jaką jest AMUR (Atmosferyczna Modułowa Uniwersalna Rakieta). Po dwóch pierwszych nieudanych startach nie jest już tak modułowa jak na początku bo musiałem trochę zmienić. Rakieta waży 210g i mierzy około 46cm. Używam do niej silnika C6-5 (użył bym C6-3, ale C6-5 pasują do mojej innej rakiety, a budżet nie pozwala mi kupować dwóch paczek silników na raz :( ) niemieckiej firmy Klima. Ciężko mi stwierdzić wysokość na jaką leci ta rakieta, ale jest to między 30 a 50 metrów. Jeżeli chcecie jakieś dodatkowe informacje, jestem otwarty na pytania.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta AMUR

Post autor: rafciodz »

Stary nie ma chcecie - rób fotki, pisz jakie założyłeś parametry, jak to się zmieniało - może masz zdjęcia z budowy, startów/napraw, pisz co poszło nie tak - o to chodzi by zebrać swoje doświadczenie w wątku i zaprezentować swój pomysł na modelarstwo.
Free Your Mind
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Rakieta AMUR

Post autor: qwertyalfa »

Rakieta po złożeniu:
Obrazek
Rakieta przed startem:
Obrazek
Po wylądowaniu:
Obrazek
Więcej zdjęć nie mam.

Sama rakieta jest zbudowana z rzeczy łatwo dostępnych w domu: rurki po ręczniku papierowym, blok techniczny, karton. Spadochrony są z reklamówek, sprawdzają się całkiem nieźle.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta AMUR

Post autor: jaskiniowiec »

Coś z gatunku - mała rzecz, a cieszy
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Rakieta AMUR

Post autor: qwertyalfa »

W pełni się z tobą zgadzam. Nie chcę robić rakiet latających powyżej 200m, bo w moich warunkach mam wtedy wielką szansę, na to, że rakieta poleci gdzieś w drzewa albo wpadnie do rzeki. A takie niewielkie są przyjemne w budowie i można zaimponować kolegom :wink:
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Rakieta AMUR

Post autor: qwertyalfa »

https://www.youtube.com/watch?v=E-k3wRw1SWg
Tu macie filmik z kilku startów tej rakiety plus jednego startu rakiety Meteor firmy ART-MODEL.
Mam nadzieję, że się Wam spodoba :D
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Rakieta AMUR

Post autor: qwertyalfa »

Niestety dzisiaj rakieta AMUR uległa zniszczeniu :(
Przyczyną awarii był test nowego spadochronu przy dużej prędkości otwarcia. Spadochron miał się otworzyć około 6m nad ziemią. Niestety nie zdążył się on w pełni rozłożyć zanim rakieta uderzyła z ogromną prędkością w ziemię.Obrazek
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta AMUR

Post autor: verex »

Dlaczego spadochron miał się otworzyć tak nisko nad ziemia? Musisz pamiętać o tym, aby dać czas spadochronowi na pełne otwarcie. Lepiej potestować to najpierw jeśli masz czas i chęci. To taka nauka poprzez praktykę, polecam.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Rakieta AMUR

Post autor: qwertyalfa »

Spadochron miał się otworzyć tak nisko, ponieważ jako, że był to nowy spadochron chciałem przetestować go przy dużej prędkości otwarcia. Na stanie miałem wtedy tylko silniki C6-3 i C6-5. Jako, że ten pierwszy wyrzuca spadochron niemal w apogeum, użyłem tego drugiego, co niestety okazało się złym wyborem. Niestety firma Klima, której silniki kupuje do swoich rakiety nie produkuje silników C6-4, które byłyby lepsze do takiego testu.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta AMUR

Post autor: verex »

Spróbuj wystawić spadochron przez szyberdach albo przez okno samochodowe, czy na rowerze podczas jazdy z odpowiednia prędkością. Bardziej miarodajny test ;). Szkoda rozbijać modele w które już się trochę pracy jednak włożyło.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
ODPOWIEDZ