Kropla wody

czyli zaczynamy zabawę!
Sulu00
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 1 lip 2018, 16:46

Re: Kropla wody

Post autor: Sulu00 » niedziela, 1 lip 2018, 19:36

Cześć. Pozwolę sobie dorzucić swoje 3 grosze do tematu. Mimo, że jest dość stary to uważam, że jest ciekawy i nadal aktualny.

Zaczynając od oporu kropli to myślę, że warto tutaj zaznaczyć, że jej kształt nie jest optymalny aerodynamicznie pod kątem minimalnego oporu. Jej kształt jest wynikiem działania wielu sił różnego pochodzenia. Jest ona podobna do znanych nam profili aerodynamicznych o bardzo małych oporach, ale akurat aerodynamika to taka dziedzina inżynierii, w której bardzo liczą się szczegóły. Reasumując: wygląda jakby miała malutki opór, ale tylko tak wygląda. Opór mógłby być znacznie mniejszy, gdyby krople projektował inżynier, a nie wiatr.

Co do zastosowania kształtu profilu aerodynamicznego dla rakiety to sprawa nie jest taka oczywista jakby się mogło na pozór wydawać. Gdy patrzymy na rakiety kosmiczne, to można dojść do wniosku, że skoro NASA stosuje rakiety cylindryczne ze stożkowym zakończeniem, to jest to kształt optymalny dla rakiety, bo inaczej by tego nie robili. Błąd w rozumowaniu polega tu na założeniach. Ich rakiety mają osiągać bardzo duże prędkości - o wiele przekraczające lokalną prędkość dźwięku. W tej sytuacji początek obiektu musi być ostry, aby wytworzyć stożek fali uderzeniowej bez odsunięcia.
ObrazekObrazek
Takie odsunięcie ("Bow Shock" na rysunku) powstaje przy naddźwiękowym opływie tępego ciała (ściętego stożka, kropli etc). I powoduje znaczny wzrost oporu. Jeżeli rakieta nie będzie latała z prędkościami zbliżonymi do granicy około 0.8 wartości prędkości dźwięku to kształt kroplowaty jest jak najbardziej zasady. Powiedziałbym, że nawet wskazany, bo dobrze dobrana krzywizna korpusu rakiety mogłaby znacznie obniżyć opór w porównaniu z kształtem typowym dla rakiety. Jedyne wymaganie tutaj, to założyć od początku, że prędkości zawsze będą niskie. Przy tym założeniu stosowanie kształtu cygara w jakiejkolwiek poważniejszej konstrukcja na odpada. Ale przy drobnych eksperymentach ma sens.

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2375
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kropla wody

Post autor: jaskiniowiec » poniedziałek, 2 lip 2018, 15:27

Zawsze można dać wysunięty do przodu szpic, niech tworzy stożek.

Awatar użytkownika
donPedro
***
Posty: 61
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 19:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kropla wody

Post autor: donPedro » niedziela, 17 lut 2019, 23:09

Piotr M. Strzelczyk

ODPOWIEDZ