Saletra amonowa

Skład wykonanie itp...
Zolniez55
*
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 22 lis 2016, 22:45

Saletra amonowa

Post autor: Zolniez55 »

Mam pytanie czy do karmelka zamiast saletry potasowej można użyć amonowej? Słyszałem ,że różnica tkwi tylko w jakości co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Saletra amonowa

Post autor: jaskiniowiec »

To zupełnie inne saletry i nie da się jednego zamienić drugim. Saletra amonowa jest utleniaczem dającym duży impuls właściwy, ale daje paliwa trudne. Powiem tak...jesli pytasz o różnice, to zostaw amonówkę pod porzeczki, a działaj tylko na potasowej.
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: Saletra amonowa

Post autor: stary Leszek »

Ogromną wadą jest bardzo duża higroskopijność.
Przy takiej pogodzie jak dziś, ziarno paliwa będzie mazało się po dobie.
Z tego powodu nie mam doświadczenia w praktyce.
Słyszałem jeszcze kilka niepochlebnych uwag na jej temat
Odradzam.
Zolniez55
*
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 22 lis 2016, 22:45

Re: Saletra amonowa

Post autor: Zolniez55 »

To jakie paliwo i jak z łatwo dostępnych materiałów? przepis...
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Saletra amonowa

Post autor: jaskiniowiec »

ŻPP na Epidianie z Z1, ale możesz mieć problem z Mg, chyba że bez, ale wtedy na pewno trza Fe2O3 no i spada liniowa prędkość spalania. Ewentualnie karmelki sorbitolowe jako bezpieczniejsze bo tt jest w granicach setki. Ale jak zaczynasz to będziesz miał problem z formowaniem batesa, no i korpus trza o dużej wytrzymałości.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Saletra amonowa

Post autor: rafciodz »

Moja rada dla 15 latka.
Zacznij od gotowych silników. Przyjdzie czas gdy temat ogarniesz: cierpliwość, rozwaga, waga, wiedza, wyszukiwarki na forum i google, a dzięki temu zachowasz zdrowie, dotychczasowy wygląd i pozostaniesz bez kartoteki policyjnej.
Wiem co piszę, mam twoich rówieśników w modelarni.
Potrafią zrobić niezły dym.
Free Your Mind
Zolniez55
*
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 22 lis 2016, 22:45

Re: Saletra amonowa

Post autor: Zolniez55 »

Dziękuję wam wszystkim za dobre rady.
PS. Wiem ,że jestem w gorącej wodzie kąpany ,bo mam kilka innych pasji i zawsze jak zaczynałem to mnie trochę gasili :lol:
Zolniez55
*
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 22 lis 2016, 22:45

Re: Saletra amonowa

Post autor: Zolniez55 »

Dobra może załatwię sobie saletrę potasową ale jaka podsypka do opóźnienia spadochronu z dostępnych chemikaliów?
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Saletra amonowa

Post autor: rafciodz »

Hehe, tu nie chodzi o gaszenie zapału. Dbamy o siebie i przy okazji o Ciebie.
Modelarstwo rakietowe to specyficzne hobby. To co zrobisz poleci z prędkością rozpędzonej formuły 1, lub szlag to trafi na samym starcie. Uprawiając to hobby odpowiadasz za siebie i innych w około. W domu coś przygotowując za dom i sąsiadów. W terenie za siebie, widzów i przypadkowych przechodniów.
Musisz przewidzieć co się może stać, musisz to jak najlepiej zaplanować.
Do budowy silników musisz podejść z jeszcze większym dystansem, ostrożnością i zgromadzoną wiedzą. Inaczej w najlepszym razie po którejś próbie walniesz wszystko w kąt, w najgorszym zrobisz sobie lub/i komuś krzywdę. Stąd większość pytań typu: dajcie skład, jaki silnik, dajcie program... itd. Pozostają bez komentarza - to jest chemia, pirotechnika. To nie szkoła. Tu wiedzę wyszukujesz sam, a jest jej sporo na forum.
Zrób projekt w którymś z programów, opisz projekt jak inni to robili *przeglądnij forum i wybierz formę prezentacji chwaloną przez innych.
Prezentuj swoje postępy w budowie.
Opisz silnik jaki chcesz zrobić, wyszukaj odpowiednie składniki, dowiedz się czym grozi niewłaściwe postępowanie z nimi.
Do tego ogarnij chemię, fizykę tak abyś potrafił to wszystko policzyć, potem właściwie przygotować.
W dobrze prowadzonych wątkach forumowych nie ma ciszy, tam są komentarze, porady.
No i na pewno od elektroniki nie uciekniesz, więc i z tym działem się zapoznawaj.

Jak będziesz to robił z głową, to będziesz długo cieszył się tym hobby, znajdziesz swojego konika i będziesz się rozwijał.
Potem tylko odpowiednie szkoły, studia...

Kilka osób z tego forum ma poważne firmy, inni poszli na kosmiczne kierunki studiów, dla jeszcze innych pozostało to jako hobby - robią modele, elektronikę, robią amatorskie silniki, patrzą w niebo przez teleskopy, puszczają balony w stratosferę, zajmują się promocją, biologią, chemią ...
Miejsca jest dla każdego.
Free Your Mind
Zolniez55
*
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 22 lis 2016, 22:45

Re: Saletra amonowa

Post autor: Zolniez55 »

A jak z prawem : Czy według ,,RP,, można budować samodzielnie silniki rakietowe czy jak to jest ? Boję się tego ,że jak wystartuję to ktoś to zauważy i CBŚ mnie odwiedzi...
ODPOWIEDZ