Silniki rakietowe a legalność

Awatar użytkownika
michalz21
**
Posty: 31
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 18:49

Silniki rakietowe a legalność

Post autor: michalz21 »

Czy tworzenie silnika do własnego modelu rakiety takiego na karmelek czy sorbitol jest pod względem polskiego prawa legalne ?
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Silniki rakietowe a legalność

Post autor: Paul »

Witam,
Widze, ze na to pytanie jeszcze nikt nie odpowiedzial, ale z tego co wiem to jest to nielegalne !!!

Jezeli chodzi o legalne silniki, to w niedlugim czasie beda do nabycia nastepujace :
http://www.raketenmodellbau-klima.de/Ra ... =712&p=712
Do tej pory zalegalizowane przez BAM sa silniki do wielkosci "D" , ale moze jeszcze i w tym roku pokaza sie silniki klasy "E" oraz "F"
Jezeli chodzi ocene tych silnikow, to jest moim zdaniem calkiem przyzwoita. Oczywiscie cena dotyczy 6 sztuk.

Pozdrawiam
Paul
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Silniki rakietowe a legalność

Post autor: jaskiniowiec »

Paul, legalność tych silników w Niemczech nie pozostawia dyskusji. Ale dopóki w Polsce przepisy się nie zmienią, to z tego co wiem, te silniki też są nielegalne. W starych przepisach był wpis o silnikach modelarskich. Teraz go nie ma. Zobaczymy jak będzie z tą ustawa unijną, która ma teoretycznie wejść w lipcu. W związku z bajzlem prawnym, na razie nikt specjalnie się nie interesuje tym co się dzieje. No, chyba że trzeba poprawić sobie PR, to zawsze jakiś Brunon K. się znajdzie.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Silniki rakietowe a legalność

Post autor: rafciodz »

Dopóki silniki są fabryczne, to nie ma problemu z policją. Pod warunkiem, że ktoś jest modelarzem.
Miałem w modelarni rozmowę z policją. Nie sprzedaję, użytkuję zgodnie z BHP i ppoż. Trzymam pod kluczem.
Generalnie powinno być jakieś przeszkolenie, ale jako były wojskowy uznano, że jest ok. Tym bardziej, że nikt nie wie dokładnie jakie... na takie małe byle co.
Poza tym, nawet silniki Shermuly zostały zakwalifikowane jako bezpieczne ( wiadomość Andrzeja ).

Nie ma co robić dramatu, a dbać o bezpieczne przechowywanie, użytkowanie i będzie ok.
Free Your Mind
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Silniki rakietowe a legalność

Post autor: Adam »

Witam!
Czekamy jak na zbawienie, na Dyrektywę Unijną dotyczącą pirotechniki. Ma ponoć przynieść trochę porządku i liberalizacji (ale bez przesady). Polskie prawo pewnie będzie potrzebować lat na odzwierciedlenie tego, co dyrektywa opisuje, ale mając ją w garści, możemy nie czekać na pojawienie się polskich ustaw.
Póki co, jest straszne bagno w przepisach.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
wojteks
**
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 16:21

Re: Silniki rakietowe a legalność

Post autor: wojteks »

Ma ktoś jakieś nowe wiadomości prawne dot tzw. karmelkow?

Legalny czy nie?

Wojtek
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 sie 2016, 19:59 przez wojteks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Silniki rakietowe a legalność

Post autor: Piotrek »

Produkcja i posiadanie karmelka jest nielegalne.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Silniki rakietowe a legalność

Post autor: jaskiniowiec »

Nadrapiesz siarki z zapałek i dasz do pudełeczka, też nielegalne, aby było jasne. Witamy w Polsce, wolnym kraju...
Awatar użytkownika
wojteks
**
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 16:21

Re: Silniki rakietowe a legalność

Post autor: wojteks »

Ja uzywam silkniczków Klimy A-D chyba jak kupuje w sklepie w PL to jest legal?

Wojtek
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 sie 2016, 19:54 przez wojteks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Silniki rakietowe a legalność

Post autor: rafciodz »

Raczej nic już się nie zmieni.
Według ustawy o MW bez pozwolenia można posiadać silniki rakietowe do 100g paliwa (jest to wymienione w jakimś załączniku o fajerwerkach).
Nie ma nigdzie słowa o wytwarzaniu na własne hobbystyczne potrzeby innych mieszanek.
Nie mniej posiadacze replik broni historycznych mogą posiadać proch czarny na własne potrzeby, mało tego, taki proch ( do broni historycznej i gładko lufowej ) dostępny jest w sklepach z bronią np. Szczecin.
Sytuacja jest podobna z lontami, zapalnikami - można je zakupić bez większych problemów.

Należy zawsze spodziewać się kontroli, konieczności składania wyjaśnień.
Sprawę trochę upraszcza przynależność do PTR, posiadanie modeli itp.
Wszystko jednak zależy na kogo trafimy i w jakich okolicznościach.
Ja prowadząc modelarnię i organizując starty miałem już kilka wizyt patroli policji na płycie lotniska. Zawsze było ok (co nie znaczy, że tak będzie zawsze). Ale ja używam silników fabrycznych więc sytuacja jest u mnie troszkę inna.

Rafał
Free Your Mind
ODPOWIEDZ