Sw 21 - Mój projekt.

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Witam!

Są postępy w działaniach.Rakieta filia już w większości zbudowana.Niestety pomalowałem głowicę lakierem w sprayu i się rozpuściła,a była taka ładna....Na razie głowicą będzie papierowy stożek.

Jak już wspominałem wyjeżdżam w piątek i nie będzie mnie w warsztacie przez prawie dwa tygodnie.
Pierwszy start rakiety filia w wielką niedzielę :!:

Tutaj zdjęcia(nieuporzątkowane) :roll:
https://plus.google.com/u/0/10117447908 ... 0664541771
Pozdrawiam!Aleksander
Pozdrawiam!Aleksander
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Rakieta filia poleciała,ale niestety została zgubiona.Zawiniła żle wbity pręt od wyrzutni(poleciała na zasięg).Odbuduje rakietę na rosie do końca maja,wiec czas budowy największej z rakiet się przesunie.filia miała wiele niedociągnięć(nieudolne malowanie i szpachlowanie pachwin,masa startowa 553 gramy,odstraszajaca glowica)
Obrazek
Gotowa rakieta

Oto film ze startu
http://www.youtube.com/watch?v=rrZkBKIuKNs

Rakieta klima odbyła 3 stateczne starty,ale za trzecim razem przesadziłem z ładunkiem miotającym i rakieta już nie poleci.
Reszta nowych zdjęć tu

https://plus.google.com/101174479083522 ... 0664541771


W miesiącu maju mam zamiar odbudować rakietę filia,opracować docelowa jednostkę napędową do nawiększej z rakiet(Farminy),oraz przeprowadzić syntezę nitrocelulozy(proch czarnydenerwuje mnie[śmierdzi i przypala spadaki]) i ewentualnie zacząć budować podzespoły rakiety farmina.Nie wiem czy moje plany zostaną zrealizowane,poniewaz czasu mało,a roboty sporo.

Jak najlepiej robić głowice ze styroduru na wiertarce?

Jak zatężać H2SO4?Moja koncepcja na to jest taka,że:naleję do próbówki 15 ml rozcieńczonego H2SO4 i będę ogrzewać w płomieniu aż do odparowania wody(w próbówce zostanie~5ml cieczy).H2SO4 oczywiście do NC.




Z góry dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam!Aleksander

P.S. Ściagnołem sobie spacecada,stateczność rakiety filia po umieszczeniu 100g balastu w głowicy wynosiła 1,5 cal.
Pozdrawiam!Aleksander
PiroManiak
*
Posty: 27
Rejestracja: czwartek, 6 lut 2014, 13:45
Lokalizacja: Okolice Tarnowa

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: PiroManiak »

Cześć
Tak jak sam napisałeś to rakieta miała sporo
niedociągnięć. Stateczność wyszła 1,5, ale
w SpaceCad'ie masz wszystkie części na
projekcie równe i proste, czyli idealne.

Lot wiadomo cieszy, nawet nieudany.
Ja głowice robię z drewna na tokarce.
Wg mnie jest to prostszy sposób niż
ze styrodyru czy steropianu.

Ale ciesz się z wykonanej pracy!
Sebastian
Sebastian
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Dziękuje za komplementy!Niestety nie mam tokarki.Próbowałem robić głowicę w sposób następujący:ociosywałem kawałek styroduru w mniej więcej kształt głowicy,przyklejałem do tarczy szlifierskiej,tarcze zamocowywałem do wiertarki stacjonarnej,włączałem wiertarke i nadawałem kształt przy pomocy papieru ściernego.Myślę,że głowica wyszłaby równa gdyby nie to że wkleiła się niedokładnie na środku,Wręgi i szablon statesznika mam zamiar wyciąć laserowo. Pozdrawiam!Aleksander
Pozdrawiam!Aleksander
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Ostatnio wyciąłem laserowo wręgi i szablon statecznika oraz wyciąłem balsowe stateczniki.Zbudowałem również prasę do laminowania.
Obrazek


Obrazek



Pozdrawiam!Aleksander
Pozdrawiam!Aleksander
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Daniel »

H2SO4 zatężamy ogrzewając w kolbie i tym samym odparowując wodę. W miarę zwiększania stężenia temperatura wrzenia roztworu rośnie. Należy destylować do momentu uzyskania białego dymu i poczekać jeszcze kilka minut. Po destylacji ochładzamy roztwór i zatykamy kolbę by nie zasysała powietrza, otrzymujemy stężenie powyżej 90%, zwykle w okolicach 92-95%. (kwas jest silnie higroskopijny) Cały proces lepiej wykonywać na dworze bo opary są raz że trujące a dwa skoroduje ci wszystko w okolicy.
A azotowca skąd będziesz miał ? (Sam bym z chęcią kupił) Z zatężaniem HNO3 się już trzeba niestety pobawić m.in w destylację z kwasem siarkowym ale o tym w internecie jest już kupa tematów :wink:
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Dzięki za odpowiedź!Nie musze mieć HNO3,ponieważ znalazłem na internecie metodę bez HNO3
http://www.vmc.org.pl/index.php/pirotec ... roceluloza

Zamiast HNO3 używa się KNO3,ale i tak w gruncie rzeczy H2SO4+KNO3 powstaje HNO3.Zaletą tej syntezy jest wieksza zawartość azotu w NC i mniejsza początkowa zawartość wody w syntezie,ponieważ roztwór HNO3 dostępny w handlu ma cp ok 65%,a NC na skalę przemysłowa NC jest otrzymywana z dymiącego HNO3.

Myślałem o zakupie stężonego H2SO4,ale że mam tylko 14 lat mogli by w sklepie chemicznym podejrzewać o jakiegoś piromana(niestety modelarze rakietowi często,są myleni z pirotechnikami :oops: :!: )

Pozdrawiam!Aleksander
Pozdrawiam!Aleksander
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Daniel »

Kupić raczej dałoby radę ale cena dość zaporowa. (mi zaśpiewali 82zł za 1L) No i pamiętaj podstawa to okulary, maska i porządne rękawice ! (najlepiej aluminiowe)
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Powoli przymierzam się do testu kolejnego SRa.Co prawda wykonanie bloków pozostawia wiele do rzeczenia,ale silnik powinien działać.
W silniku będą znajdowały się dwa bloki po 44 g każdy o wymiarach:długość-60mm,szerokość 24mm,fi kanału 9 mm.wiem ze nie powinienem tu pisać o silniku,ale nie chcę pisać w nowym wątku.
Resztę danych o nim podam kiedy indziej.Bloki dla tego tak wyglądają,poniewaz trudno odlewa się karmelek glukozowy 65/35 do tak małej formy.Mam zamiar przerzucić się na sorbitol i wtedy będzie łatwiej odlewać bloki.
Tutaj zdjęcie rurki pvc i bloków
Obrazek



Pozdrawiam!Aleksander
Pozdrawiam!Aleksander
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Ostatnio poniosłem kilka porażek.
Epidian którego zakupiłem to syf,muszę kupić nowego,zmarnowałem całą balsę na nieudolne laminowanie,muszę kupić nową.Chyba odleje jeszcze jeden blok karmelka,ponieważ jeden z bloków jest naprawdę strasznie odlany i boję się,że będzie CATO.

Jestem trzy dychy w plecy,ale nie poddaje się i walczę :twisted: .Czasu mam teraz niewiele(koniec roku szkolnego,wiadomo).ze względu na brak czasu popracyje nad projektem również w wakacje,wtedy czasu będzie w brud.

Pozdrawiam!Aleksander
Pozdrawiam!Aleksander
ODPOWIEDZ