Wyrzutnia startowa

urządzenia naziemne
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: wrx »

Witam,ciekawi mnie jak będzie wyglądał mechanizm samopoziomujący w tej wyrzutni?
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: Daniel »

Masz na rysunku wcześniej, rura zamocowana na 4 łożyskach z ciężkim zbiornikiem na dole, siła grawitacji robi resztę. Coś jak wahadło.
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: filipberet »

Witam

Załączam zdjęcie wyszlifowanej już końcówki rozpraszającej gazy wylotowe.

Ps. Zastanawia mnie, czy wyrzutnia rakiet może zostać potraktowana przez policję jako broń pneumatyczna (jak wiatrówka) o sile powyżej 17J. Jak sądzicie?

Pozdrawiam
Załączniki
DSC03466.JPG
DSC03466.JPG (139.73 KiB) Przejrzano 11905 razy
Up Up and Away
Awatar użytkownika
yarco
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 155
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 20:17
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: yarco »

W myśl definicji "rakieta" to http://pl.wikipedia.org/wiki/Rakieta , a kolega działo buduje do miotania pocisków. Zrób rakietę tradycyjną metodą i na początek zwykły pręt jako wyrzutni.
Pozdrawiam
"Niebo jest czarne a Ziemia Niebieska"

Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: Daniel »

Czyli rakieta balistyczna wyrzucana z okrętu podwodnego przez sprężone powietrze rakietą nie jest ? Przeca napisał, że wyrzutnia ma zastąpić silnik startowy a nie silnik w ogóle.
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: filipberet »

Witam
Nie buduję działa do miotania pocisków, tylko wyrzutnie do wystrzeliwania rakiet za pomocą sprężonych gazów. Proszę przeczytać wątek od samego początku i dopiero potem się wypowiadać Panie kolego.

Pozdrawiam
Up Up and Away
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: wrx »

Witam, raczej nie powinni się przyczepić, w końcu to wyrzutnia rakiet, a nie śrutu. Obrazek
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: Adam »

Witam!
filipberet pisze:Zastanawia mnie, czy wyrzutnia rakiet może zostać potraktowana przez policję jako broń pneumatyczna (jak wiatrówka) o sile powyżej 17J. Jak sądzicie?
Ja sądzę, że nie powinna. Nie wygląda to jak broń i nie działa jak broń, a że rozpędza obiekt sprężonymi gazami? W dmuchawce jest to samo...
Policzyłem energię kinetyczną na wylocie. Dla wyrzutni 2 metry długości, 0,5 kg rakiety średnicy 25,6mm i 10 barów ciśnienia mamy praktycznie równy kilodżul energii. Dla porównania amunicja 223 rem to 1,5 - 1,7 kJ. Ale to nic: K1X przy prędkości dźwięku ma około 350kJ :twisted:
Każda rakieta jest pociskiem napędzanym sprężonymi gazami pochodzącymi ze spalania materiału pędnego a więc w sumie spełnia też kryteria broni palnej. Nie ma co popadać w paranoję...
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: Daniel »

Adam pisze:Witam!
filipberet pisze: Ps. czy mógłbyś naprędce przeliczyć jakie będą osiągi przy wymiarach jakie zamieściłem? Z góry dziękuję.
Już mówię.
Dla ciśnienia 10 bar:
Siła 505N, przyspieszenie równe 100g, czas w wyrzutni 0,063s, prędkość na wylocie 63m/s, zysk energetyczny 32Ns.....
Mógłbyś wrzucić jakieś wzory czy objaśnić jak to liczysz ? Na pewno by się to paru osobom przydało. Sorki że pytam dopiero teraz, poprzedni post gdzieś wciągło :mrgreen:
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: filipberet »

Witam

"Dla wyrzutni 2 metry długości, 0,5 kg rakiety średnicy 25,6mm i 10 barów ciśnienia mamy praktycznie równy kilodżul energii. Dla porównania amunicja 223 rem to 1,5 - 1,7 kJ. Ale to nic: K1X przy prędkości dźwięku ma około 350kJ :twisted: "

Czyli dla 20 bar będzie 2kJ :shock: . Oj coś mi się zdaję, że przy większej wyrzutni trzeba będzie poważnie wzmocnić konstrukcję a przede wszystkim rurę wylotową, bo grubość 3,2mm przy takich siłach wygląda co najmniej śmiesznie.


Wracając do tematu - zakupiłem łożyska. Ze względu na małe gabaryty wyrzutni "pająka mini" zdecydowałem się na użycie najmniejszych z serii łożysk o fi 15mm. Całość konstrukcji spoczywać będzie na śrubach fi 14mm z gwintem milimetrowym 1,5mm o twardości 10.9.

Pozdrawiam
Załączniki
DSC03472.JPG
DSC03472.JPG (164.15 KiB) Przejrzano 11866 razy
Up Up and Away
ODPOWIEDZ