Rankingi RDM

Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rankingi RDM

Post autor: KSard »

Witam

Jest taki pomysł, aby stworzyć listę najlepszych wyników naszych modeli.
Lista lub listy byłyby publikowane na stronie Polskiego Towarzystwa Rakietowego.
Pierwowzorem mogłyby być rankingi publikowane na przykład przez UKRA.

Jak na razie są takie propozycje:

Lista rekordowych lotów na silnikach RDM i FAI.
Lista rekordów w kategorii OPEN.

Chciałbym również zaproponować stworzenie listy wydarzeń (kalendarza czy też może historii) związanych ze startami naszych modeli.

Co Wy na to?

Proszę o komentarz i propozycje w tym temacie.
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: Rankingi RDM

Post autor: gregores »

Witam, bardzo fajna propozycja, popieram!
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie również pomysł aby poprosić o stworzenie takiej swoistej mapy członków PTR w odniesieniu np. na poszczególne województwa…fajnie byłoby precyzyjnie wiedzieć ile osób z danego regionu działa w PTR (wiem, że przoduje Małopolskie, Pomorskie, Podlaskie) ale jak to wygląda dokładnie na tle całej Polski? Dodatkowo przydałaby się jakaś statystyka osób posiadających licencję startową poszczególnych stopni (np. w poszczególnych województwach) ...itd… :grin:
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rankingi RDM

Post autor: verex »

Jestem za.

Przy okazji można byłoby wprowadzić przedstawiony rok temu na forum pomysł, by uwzględnić w dodatkowej tabeli rakiety, które mają pokaźną ilość prawidłowych lotów za sobą, np. Anihilacja.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rankingi RDM

Post autor: Kacper »

Pomysł bardzo dobry. Już dawno powinniśmy stworzyć coś takiego. Myślę, że najwygodniejszą i dającą najwięcej możliwościowy była by forma interaktywnej kroniki. Trzeb by stworzyć ścisłe kryteria opisu rakiet, które umożliwiły by sortowanie oraz filtrowanie wpisów w taki sposób jak można to robić z danymi w Excelu. Wtedy można by tworzyć bez problemu rankingi według dowolnych parametrów, np: wysokość, moc silnika, średnica, masa startowa, czas lotu, ilość startów itp. Przy każdym wpisie w miarę możliwości powinno się znaleźć zdjęcie (najlepiej na wyrzutni) oraz linki do filmów, galerii, tematu na forum itp.
Podobnie można usystematyzować wydarzenia.
Możliwość wpisu do kroniki musiałaby być dostępna dla każdego ale edycja tylko dla admina. Trzeba będzie stworzyć szablon, w którym będzie się uzupełniać informacje.

No ta ja już się nawymądrzałem, teraz trzeba kogoś kto potrafi zrobić taką stronę :mrgreen: .
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Rankingi RDM

Post autor: Paul »

Witam,
Idea bardzo dobra i mam nadzieje, ze nie zakonczy sie na dyskusji :wink:
Co do samej listy, to uwazam, ze ta z tej angielskiej strony (UKRA) jest calkiem dobra. Jezeli chodzi o podzial to nie dzielil bym na FAI oraz RDM.
W koncu RDM zaczyna sie od klasy "H" , a to co ponizej nie zalicza sie do tej kategorii. Sa silniki AEROTECH `a wielokrotnego uzytku , ktorymi nie wolno
startowac w imprazach sportowych FAI ( metalowa obudowa). Znaczy to, ze musiala by powstac jeszcze jedna klasa dla silnikow od "A" do "G".
Zrobmy po prostu tak jak to zrobili Anglicy i sprawa zalatwiona.
Dodatkowa rubryka powinna byc stworzona dla silnikow "wlasnej roboty", gdyz osiagana moc tych silnikow jest raczej wielkoscia szacunkowa.
W tej tabeli nie powinno byc zbyt duzo wiadomosci, a raczej tylko te najwazniejsze. Jezeli zainteresowala nas jakas rakieta to "klikamy" na nazwe tej rakiety
i otwiera nam sie nastepna tabela z szczegolowymi danymi ,informacjami o tej rakiecie lacznie z opisem jej budowy , przeznaczeniem , ciekawymi zdjeciami
z jej lotow, iloscia startow oraz udanych ladowan itd.
Uwazam , ze najwazniejsze dane to wysokosc lotu i tu zaczyna sie problem - nie kazdy ma te mozliwosci, a szacowanie na "OKO" nie moze byc honorowane.

Paul
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rankingi RDM

Post autor: verex »

Paul pisze: Uwazam , ze najwazniejsze dane to wysokosc lotu i tu zaczyna sie problem - nie kazdy ma te mozliwosci, a szacowanie na "OKO" nie moze byc honorowane.
No właśnie, tu owszem może się pojawić problem. Są dwa wyjścia:
  • Wstawiać TYLKO loty, z których mamy dane z aparatury pokładowej;
  • Wstawiać loty mierzone elektroniką pokładową, a także loty z danymi z SYMULACJI, np. z ShizoRocket, czy OR/SpaceCAD
Na oko nie można szacować, ale symulacja już daje zbliżone wartości.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Rankingi RDM

Post autor: placydo »

Ok. Będzie zrobione.
Zbuduję aplikację webową, do ktorej bedzie mozna dodawac dane jakie chcecie.
Mam tylko jeden warunek: Jasno i jednoznacznie określimy wymagania, funkcje i role aplikacji.

Dane z lotów będą przechowywane w bazie danych, zdjecia na serwerze (mysle 1-2 zdjecia na start).

Reszte wymagań musimy dogadać, spisać je w jedno miejsce. Ja to oprogramuje - ale dokumentacje ktos musi zrobic :p
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Rankingi RDM

Post autor: tadeusz »

Ja byłbym za tym,żeby brać pod uwagę dane z aparatury pokładowej zapisującej cały przebieg lotu/wykres/.
Aparatura zapisująca tylko wysokość powinnna być odczytywana tylko komisyjnie.Dane z symulacji mogą się
różnić nawet o 20%/trudno ocenić wartośc Cx,Iw czy kąt lotu/ i powinny być tylko uzupełnieniem opisu modelu.
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rankingi RDM

Post autor: KSard »

placydo pisze:Ok. Będzie zrobione.
Zbuduję aplikację webową, do ktorej bedzie mozna dodawac dane jakie chcecie.
Mam tylko jeden warunek: Jasno i jednoznacznie określimy wymagania, funkcje i role aplikacji.

Dane z lotów będą przechowywane w bazie danych, zdjecia na serwerze (mysle 1-2 zdjecia na start).

Reszte wymagań musimy dogadać, spisać je w jedno miejsce. Ja to oprogramuje - ale dokumentacje ktos musi zrobic :p

OK - dzięki Maćku :)

Tak więc zaproponuję układ tabelaryczny (poniżej nazwy kolumn)

Kategoria OPEN
  • Lp
  • Wysokość lotu (metry)
  • Nazwisko / Grupa
  • Silnik / Impuls całkowity
  • Średnica korpusu rakiety (mm)
  • Masa rakiety (gramy)
  • Data startu
  • Miejsce startu
  • Metoda określenia wysokości
Kategoria RDM


  • Klasa silnika
  • Wysokość lotu (metry)
  • Nazwisko / Grupa
  • Silnik / Impuls całkowity
  • Średnica korpusu rakiety (mm)
  • Masa rakiety (gramy)
  • Data startu
  • Miejsce startu
  • Metoda określenia wysokości
Co do zasad, to musimy je wypracować wspólnie.

I tak na wstępie kilka zagadnień do przedyskutowania:
  • Kto może zgłosić lot rakiety do rankingu?
  • Gdzie można wykonać start - dotyczy terytorium (czy tylko Polska?)
  • Uważam, że zespół musi mieć charakter nieprofesjonalny. Oznacza to, że wspomaganie konstruktorów nie może być dokonane przez jednostki rządowe, wojskowe, instytuty badawcze. (co Wy na to?)
  • System napędowy może być konstrukcja amatorską lub handlową oznaczoną kodem bezpieczeństwa oraz podlegającą lokalnym przepisom i wymogom prawnym dotyczących naszego kraju. ( to na przyszłość).
  • Osoby i grupy nie mogą przeprowadzić startu modelu w celach komercyjnych i handlowych.
  • Jak zatwierdzać wyniki? - problem wiarygodności.
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
andżej
Supersonic PROFI
Posty: 444
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Rankingi RDM

Post autor: andżej »

Witam,

Dodał bym do tej listy nazwe rakiety w obydwu tabelach.
Odnośnie zagadnień które poruszyłeś Ksard uważam że powinniśmy wzorowac się na UKRA tak jak w przypadku samej tabeli.
1. Zgłosić rakiete do rankingu może każdy obywatel RP lub zespół w wiekszości składający się z obywateli RP.
2. Start może odbyć się poza granicami RP.
3. Oczywiście Instytut lotnictwa odpada, zabawa jest dla amatorów. Nie wykluczałbym jednak rakiety za profesjonalne komponenty.
4. Silnik oczywiście amatorski lub fabryczny.
5. Jeśli chodzi o rakiety do zarabiania pieniędzy nie mam zdania.
6. Uważam że ten ranking powinniśmy traktować bardziej w kategoriach zabawy czy ciekawostki. Jestem zdania że za potwierdzenie wystarczą dane z aparatury pokładowej.
W przypadku prostych altimetrów zdjęcie wyniku, dla bardziej zaawansowanych logi itp. Nie ma mowy o uznawaniu wyników symulacji czy oświadczeń wujka Franka że to było z "pińcet metrów na pewno".

Pozdrawiam,
Andrzej
ODPOWIEDZ