CzarnyProch

Skład wykonanie itp...
karol
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 18:47
Lokalizacja: Częstochowa

CzarnyProch

Post autor: karol »

witam czy mógł by mi ktoś powiedzieć jakie właściwości ma ubity a jakie luźny czarny proch

pozdrawiam i licze na odp






chyba w googlach nie ma
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 cze 2012, 07:38 przez karol, łącznie zmieniany 1 raz.
"Gdy nie wiesz, do którego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry." Seneka Młodszy
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: CzarnyProch

Post autor: verex »

Jak jest ubity to jest czarny. Jak jest luźny, to też jest czarny. Proste. :grin:

Ubity proch czarny spala się mniej agresywnie, przez co jest mniejsze ryzyko wybuchu. Natomiast sypki... odwrotnie. Wiele nie trzeba było szukać, następnym razem wpisz w google - korona z głowy nie spadnie...
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
APOLLO
**
Posty: 34
Rejestracja: piątek, 16 wrz 2011, 13:42

Re: CzarnyProch

Post autor: APOLLO »

czarny proch luźny czy zbity jest wybuchowy. w pl na proch trzeba mieć pozwolenie.
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Re: CzarnyProch

Post autor: kermit »

Ksp :smile:

Jak napiusał kiedyś klasyk Kazimierz Siemienowicz, proch w rakietach musi być dobrze ubity i to tym mocniej im większa jest rakieta. Poza tym i m większa rakieta, tym słabszego prochu należy używać.

Poparł to stwierdzenie własnym doświadczeniem i jak pisze sporymi nakładami finansowymi na eksperymenty. Jeśli więc ktoś chce ponownie te eksperymenty przeprowadzać, to niechybnie na podobny expens finansowy samego siebie narazi.

Co do przyczyny rozrywania silników czarnoprochowych to najczęściej jest nią "Xplozja" ---> WikiRakiety
"...co do reszty to uważam że Kartagina musi być zburzona. "
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: CzarnyProch

Post autor: Adam »

Witam!
Chyba nie ma trudniejszych pytań, niż takie rzucone od niechcenia.
To ja może dość przewrotnie (tylko z pozoru) odpowiem, że proch czarny ubity będzie się spalał szybciej niż ten nieubity.
Już tłumaczę.
Proch czarny jest granulowany. Jak każdy proch. Ziarna są maleńkimi, praktycznie nieporowatymi tworami, do których stosuje się prawo równoległego przemieszczania strefy spalania. Rozmiary ziaren są dość precyzyjnie określone, żeby proch miał określoną prędkość spalania (UWAGA! mam na myśli prędkość jako masę spalaną w jednostce czasu przy określonym ciśnieniu - jak w lufie, a nie prędkość przemieszczania strefy spalania). Podczas ubijania część ziaren zostanie rozbita więc i powierzchnia wzrośnie. Ubijanie wg. mnie nie ma szans dorównać prasowaniu i polerowaniu prochu więc nie utworzy się monolit tylko "pumeks" o zwiększonej powierzchni spalania.
Inaczej ma się sprawa jeśli mówimy o mączce prochowej. Ta ma ogromną powierzchnię i jej ubijanie zbliża do siebie drobiny, zamykając część porów między nimi, co da w efekcie "spowolnienie" spalania. O to pewnie karolowi chodziło.
Aha, jeszcze jedno. W Polsce, na mocy obowiązującej Ustawy o Broni i Amunicji (ostatnia zdaje się z 23 lutego 2011), na zakup czarnego prochu nie jest wymagane pozwolenie. Dla ciekawych - wątek na ferajnie: http://www.ferajna.airguns.pl/node/412
Choć sklepy jeszcze bardzo się boją, a nawet jak mają proch to nie wiedzą na jakiej podstawie mogą sprzedać...
Pozdrawiam!
karol
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 18:47
Lokalizacja: Częstochowa

Re: CzarnyProch

Post autor: karol »

DZięki . A czy jest różnica w spalaniu prochu zwyklego a bezdymnego jak w nabojach?
"Gdy nie wiesz, do którego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry." Seneka Młodszy
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: CzarnyProch

Post autor: Skiba »

Jest. Jeżeli masz na myśli proch czarny.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Stefan
*
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 13 wrz 2013, 20:16

Re: CzarnyProch

Post autor: Stefan »

Proch czarny po zaprasowaniu może się spalać warstwami równoległymi (mowa o prochu 75 15 10 który generalnie "wybucha") a nie w całej objętości jak to ma miejsce przy "granulkach".

Parę słów o wodzie w mieszance. W dokumencie http://www.pyrobin.com/files/a%20compre ... powder.pdf



Można przeczytać ciekawe informację na temat prędkości spalania prochu czarnego w zależności od ciśnienia prasowania, o charakterze jaki ma proch w czasie prasowania (że przypomina prasowanie sfer miedzianych czyli że ma charakter odkształcenia plastycznego ziaren a nie ich kruszenia - dotyczy ziaren już prasowanych - fabrycznego prochu)

Jest też na str. 10 ciekawy wykres dotyczący ciśnienia jakie trzeba zastosować aby uzyskać odpowiednie zmniejszenie objętości próbki (compression) co odpowiada uzyskaniu odpowiedniej gęstości. Serie pomiarów wykonane są dla różnych wilgotności prochu 0, 1, 2, 3, 4% i widać że dla sprasowania ok. 27,5% dla prochu suchego potrzeba ok. 100 atmosfer a dla prochu z 4% wilgotności ok. 10. Wniosek - jeśli nie mamy gigantycznej prasy lepiej jest dodać ok. 4% wody do mieszanki wystarczy 10 razy mniejszy nacisk aby uzyskać taki sam efekt.



Na stronie 15 widzimy wykres prędkości spalania „patyczka” (boki inhibitowane – spalanie „papierosowe”) przy ciśnieniu atmosferycznym i różnych gęstościach. 1,3g/cm3 – 0,8cm/s dla 1,9g/cm3 ok. 0,62cm/s (drugi wykres dla węgla z innego drewna). Wniosek ciśnienie prasowania ma nieznaczny wpływ na prędkość spalania „patyczka” z prochu czarnego przy ciśnieniu atmosferycznym.

Na stronie 19 widać wykres zależności prędkości spalania od ciśnienia spalania przy stałej gęstości i widać z niego że przy 1 atmosferze jest to poniżej 1cm/s a dla 100 atm. około 4cm/s. Na stronie 20 jest tabelka z wynikami. Autor zwraca uwagę na nieznaczne równice w prędkości spalania dla próbek zaprasowanych pod różnym ciśnieniem dla określonego ciśnienia spalania (w specjalnej komorze w atmosferze azotu).



Podsumowując większy wpływ na prędkość spalania prochu czarnego ma ciśnienie w komorze spalania niż jego gęstość (pomijamy luźno usypane lub lekko zaprasowane ziarna to ma być „patyczek”).



Bardziej istotnym parametrem przygotowania „pastylki” paliwa jest jego końcowa gęstość niż ciśnienie prasowania bo gęstość przy tym samym ciśnieniu bardzo mocno zależy od wilgotności (również czasu prasowania ale to nie było przedmiotem tego dokumentu).



Zapraszam do przeczytania całości i dyskusji.
ODPOWIEDZ