Studenckie Koło Astronautyczne, Sekcja Rakietowa SKA a PTR

Awatar użytkownika
sensi
PROFI
Posty: 79
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Studenckie Koło Astronautyczne, Sekcja Rakietowa SKA a PTR

Post autor: sensi » sobota, 20 lis 2010, 15:12

Witam serdecznie, obiecałem już dawno temu Robercikowi, że umieszczę jakieś informacje o działalności Studenckiego Koła Astronutycznego. Ten krótki tekst zawiera podstawowe informacje o SKA i jego Sekcji Rakietowej. Trwają prace nad stronę internetową, która na bieżąco będzie informowała o projektach rakietowych Koła.

W poniższym tekście odnieśliśmy się również do działalności Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Może być on wykorzystany na stronie internetowej PTR lub też funkcjonować jedynie na forum.ObrazekStudenckie Koło Astronautyczne (SKA) powstało w połowie lat 90-tych przy wydziale Mechanicznym

Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej. Zrodziło się z inicjatywy studentów wspieranych przez prof. dr hab. inż. Piotra Wolańskiego, który do dziś jest jego opiekunem naukowym.Studenckie Koło Astronautyczne

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa

Politechnika Warszawska

ul. Nowowiejska 25/21, pok. 028

00-665, Warszawa

http://www.ska.pw.edu.plZ roku na rok powiększająca się liczba różnorodnych projektów sprawia, że każdy zainteresowany student ma szanse rozwijać swoje pasje wykorzystując wiedzę nabywaną w trakcje studiów. Działalność w SKA daje możliwość współpracy międzynarodowej. Koło współpracowało i nadal współpracuje miedzy innymi z: Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Niemiecką Agencją Aeronautyki (DLR), Szwedzką Narodową Radą Kosmiczną (SNSB), Swedish Space Corporation (SSC), Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK), Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP), Instytutem Lotnictwa (IL). Na przestrzeni prawie piętnastu lat swojej działalności, SKA może pochwalić się uczestnictwem i realizacją wielu znaczących projektów. Oto najważniejsze:

• Kampania Lotów Parabolicznych – członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego uczestniczyli w kilku kampaniach. Pierwsza z nich była organizowana przez NASA, pozostałe przez ESA. Studenci przeprowadzali eksperymenty w mikrograwitacji, które badały m.in. zachowanie się cieczy w tzw. „0 g”, jak i przeprowadzali badania nad spalaniem w tych warunkach, oraz przeprowadzili eksperyment polegający na wizualizacji pola magnetycznego w 3D.

• SSETI EXPRESS – projekt prowadzony przez organizację SSETI, był to pierwszy międzynarodowy satelita studencki, którego zadaniem było przetestowanie rozwiązań technicznych, stworzonych przez studentów, na potrzeby przyszłych misji kosmicznych. Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego byli odpowiedzialni za plan misji satelity oraz jego sterowanie z Ziemi.

• YES 2 – Young Engineers Satellite 2 – drugi międzynarodowy satelita studencki. Misją tego satelity było przetestowanie systemu tzw. „poczty kosmicznej” (ang. space mail). Polegał on na użyciu specjalnego mechanizmu złożonego z kapsuły (która miała powrócić na Ziemię) oraz długiej – na ponad 30 km – liny. Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego byli odpowiedzialni za ten ostatni element oraz przechwycenie wracającego ładunku, który miał wylądować w Kazachstanie.

• Skarabeusz – projekt budowy pierwszego europejskiego łazika marsjańskiego (a dokładniej robota bezpośredniego wsparcia astronauty) na konkurs University Rover Challange 2009 w Stanach Zjednoczonych, którego organizatorem było Mars Society. Robot powstał we współpracy z Mars Society Polska i zajął 6. miejsce. Do zadań łazika należało m.in. odszukanie astronauty, przeprowadzenie badań geologicznych oraz biologicznych gruntu oraz wykonanie misji serwisowej.

• PW-Sat – jest to projekt budowy pierwszego polskiego satelity. Jest to satelita wielkości kostki Rubika, o wymiarach 10x10x10 cm oraz wadze 1 kg. Satelita budowany przez studentów oraz absolwentów Politechniki Warszawskiej. Do jego zadań należy przetestowanie nowatorskiego systemu deorbitacyjnego, który spali satelitę w atmosferze szybciej, niż stałoby się to naturalnie. Podobny system będzie można wykorzystać w przyszłych misjach kosmicznych w celu zmniejszenia zagrożenia związanego z narastającą liczbą tzw. śmieci kosmicznych, które orbitują dookoła Ziemi.

• SCOPE (Stabilized Camera Observation Platform Experiment) – system sterowania i stabilizacji kamery, który zamontowany na gondoli balonu pozwala na obserwację wybranych punktów na powierzchni Ziemi. Projekt ten bierze udział w kampanii BEXUS. BEXUS jest to specjalny balon stratosferyczny, który wypuszczony z bazy na Kole Podbiegunowym (okolice Kiruny na północy Szwecji), wzniesie się na wysokość ponad 30 km.

• ESEO (European Student Earth Orbiter) – trzeci międzynarodowy satelita studencki. Misją tego satelity będzie przetestowanie rozwiązań technicznych, stworzonych przez studentów, na użytek przyszłych misji kosmicznych, oraz wykonanie badań m.in. promieniowania i wykonanie zdjęć Ziemi wykorzystując do tego urządzenia zbudowane przez studentów z całej Europy. Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego są odpowiedzialni za konfigurację mechaniczną, planowanie misji oraz sterowanie satelitą z Ziemi oraz współpracę przy budowie centrum sterowania.

• ESMO (European Student Moon Orbiter) – czwarty międzynarodowy satelita studencki. Jego zadaniem będzie przetestowanie technologii, stworzonych przez studentów, na orbicie Księżyca. Będzie to zarazem pierwszy międzynarodowy satelita studencki, który będzie orbitował wokół naszego najbliższego sąsiada. Do zadań członków Studenckiego Koła Astronautycznego należy budowa systemu kontroli termicznej oraz konfiguracja mechaniczna.Ponadto SKA uczestniczyło w organizacji licznych imprez, między innymi: kongresu COSPAR 2000 poświęconego prezentacji najnowszych osiągnięć w badaniach kosmicznych, obchodów 50-lecia Ery Kosmicznej w Polsce, obchodów 50-lecia istnienia NASA oraz Dni Technik Satelitarnych.Jedną z najprężniej rozwijających się i najbardziej perspektywicznych grup projektowych SKA stanowi Sekcja Rakietowa. Jest to zgrany zespół pasjonatów konstrukcji rakietowych. Współpraca ze specjalistami w dziedzinie paliw rakietowych z Instytutu Lotnictwa oraz pomoc opiekuna koła, prof. Wolańskiego, owocują licznymi publikacjami z zakresu astronautyki. W Instytucie Techniki Cieplnej przeprowadzane były również badania nad hybrydowymi materiałami pędnymi. Niektórzy członkowie koła tworzą prace dyplomowe z zakresu paliw rakietowych. Częste spotkania, dostęp do licznych publikacji naukowych, wspólnie przeprowadzane prace oraz liczne konsultacje z autorytetami z dziedziny napędów rakietowych sprawiają, że studenci mają szansę rozwijać się i realizować swoje marzenia.Obecny projekt stanowi jeden z pierwszych kroków długofalowego planu rozwoju Sekcji Rakietowej. Merytoryczne oraz finansowe wsparcie uczelni sprawiają, że studenci mają optymalne warunki do rozwoju i swoimi działaniami starają się nawiązywać do pięknych polskich tradycji rakiet badawczych. Już wkrótce możliwe będzie wynoszenie małych eksperymentów naukowych po bardzo niskich kosztach. Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego ma ambicje piąć się wzwyż, szukać nowych, ciekawych rozwiązań i zrobić krok w stronę profesjonalnych konstrukcji.Wierzymy, że SKA i PTR mogłyby stać się partnerami. W szczególności liczymy właśnie na współpracę z Sekcją Rakietową – dotyczącą zarówno spraw medialnych, wymiany technologicznej, a również udostępniania zasobów. Mówimy TAK legalnym konstrukcjom rakietowym i popularyzacji eksperymentalnego modelarstwa rakietowego. Już czas, by POLSKIE RAKIETY odzyskały swą dawną świetność, by polski program rakietowy znów zaistniał w świecie i by już nigdy nie został powstrzymany.

Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA)

mauzer
****
Posty: 160
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Kontakt:

Re: Studenckie Koło Astronautyczne, Sekcja Rakietowa SKA a

Post autor: mauzer » sobota, 20 lis 2010, 15:57

Czas najwyższy :) Jeśli wzajemnie będziemy się wspierać i lobbować tu gdzie trzeba i kogo trzeba, to damy radę :)

Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1363
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robercik » niedziela, 21 lis 2010, 20:24

Dzięki Sensi :wink:

Jak wiesz udało się nam pozyskać drawski poligon w kwietniu i październiku 2011 na odstrzały poważnych projektów. Jeśli macie jakiś konkretny projekt do zrealizowania proponuję żebyście podłączyli się do PTR z własną rakietą badawczą lub z własnym ładunkiem do wyniesienia. Wszystko jeszcze możemy zaplanować zanim podpiszemy umowę z dowództwem poligonu.pzdr

Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1363
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Studenckie Koło Astronautyczne, Sekcja Rakietowa SKA a

Post autor: robercik » sobota, 23 kwie 2011, 21:21

Cześć
O teście silnika rakietowego sekcji rakietowej SKA słyszałem już na zlocie w Toruniu.
Tutaj link do artykułu na kosmonaucie.net:

http://www.kosmonauta.net/index.php/Tec ... 1-ska.html

Gratuluję pierwszej udanej próby :cool:
Czy moglibyście zamieścić wykres ciągu i przedstawić otrzymane parametry :?:

Czytając treść artykułu można odnieść wrażenie że wkrótce Wasza rakieta będzie gotowa do lotu.
Czy macie w planach pojawić się na zlocie PTR we wrześniu lub w październiku tego roku czy też planujecie pierwszy lot we własnym gronie :?:

pzdr

Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1363
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Studenckie Koło Astronautyczne, Sekcja Rakietowa SKA a

Post autor: robercik » sobota, 7 maja 2011, 00:01

Cześć
robercik pisze: czy też planujecie pierwszy lot we własnym gronie :?:
Miałem dzisiaj okazję pogadać z kolegami ze SKA w Ratuszu Gdańskim. 16 kwietnia 2011 wzbiła się w niebo pierwsza rakieta "AMELIA" z opisanym wyżej silnikiem. Silnik zaopatrzony został w stalową dyszę która nie doznała erozji co było jednym z powodów bardziej dynamicznej pracy niż to pokazuje film z hamowni.
Rakieta zaopatrzona była w magnetyczny układ odzysku. Lot poszedł zgodnie z planem - rakieta uzyskała pułap 400m. Lekkiego uszczerbku doznała jedynie głowica która zerwała się po rozwinięciu spadochronu.

Więcej informacji: http://rakietowcy.ska.meil.pw.edu.pl/

Gratulacje dla Sekcji Rakietowej.
Pozostaje wyrazić nadzieję że któryś z planowanych w przyszłości lotów odbędzie się na imprezie organizowanej przez PTR.

pzdr

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Studenckie Koło Astronautyczne, Sekcja Rakietowa SKA a

Post autor: jaskiniowiec » sobota, 7 maja 2011, 01:34

Żadnych bliższych danych? Strasznie to wszystko tajemnicze.

Awatar użytkownika
sensi
PROFI
Posty: 79
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Studenckie Koło Astronautyczne, Sekcja Rakietowa SKA a

Post autor: sensi » niedziela, 8 maja 2011, 15:17

robercik pisze:Cześć
O teście silnika rakietowego sekcji rakietowej SKA słyszałem już na zlocie w Toruniu.
Tutaj link do artykułu na kosmonaucie.net:

http://www.kosmonauta.net/index.php/Tec ... 1-ska.html

Gratuluję pierwszej udanej próby :cool:
Czy moglibyście zamieścić wykres ciągu i przedstawić otrzymane parametry :?:

Czytając treść artykułu można odnieść wrażenie że wkrótce Wasza rakieta będzie gotowa do lotu.
Czy macie w planach pojawić się na zlocie PTR we wrześniu lub w październiku tego roku czy też planujecie pierwszy lot we własnym gronie :?:

pzdr

Witam serdecznie!
Długo się nie odzywałem, Najpierw nie wchodziłem na forum, a potem przez kilka dni nie ładowała mi się strona rakiety.org... Ale już wszystko wróciło do normy :smile:
Od razu powiem, że ciąg był mierzony jedynie w sposób bardzo przybliżony. Pomiar odbył się z wykorzystaniem przerobionej nieco wagi. Przeskalowanie było przybliżone. Wskazanie rejestrowano kamerą.
Wykres umieszczam w załączniku. Przybliżone dane: Iw = ok. 1100m/s (Isp > 111s), Impuls całkowity > 500Ns.

Obecnie koledzy z Koła Naukowego ONYKS z Politechniki Warszawskiej pracują dla nas nad elektroniką do bardziej zaawansowanego stanowiska pomiarowego.

Poza tym, niedługo pojawi się informacja o starcie m.in. na serwisie Kosmonauta.net ;)

Co do tajemniczości - nie lubimy chwalić się na wyrost. Ale jak tylko coś ciekawego zrobimy to na pewno poinformujemy o tym Środowisko Rakietowe.
Poza tym oczywiście zawsze chętnie porozmawiamy o rakietach, nie chcemy się chować :)

Pozdrawiam,
Adam Okniński
Załączniki
Ciąg.JPG
Wykres ciągu
Ciąg.JPG (67.55 KiB) Przejrzano 6872 razy

mauzer
****
Posty: 160
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Kontakt:

Re: Studenckie Koło Astronautyczne, Sekcja Rakietowa SKA a

Post autor: mauzer » niedziela, 7 sie 2011, 14:26

Witam, wczoraj odbył się drugi start Amelii, Błażej Marciniak podzielił się ze mną informacją i linkiem do Kuriera Mazowieckiego: http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne ... 11/5031709

Info na temat startu od 04:07
Również dzisiaj o godzinie 17:30 w programie lokalnym TVP3 Warszawa (możliwość obejrzenia tylko dla mieszkających w Warszawie i okolicach) odbędzie się rozmowa na żywo z członkami Sekcji Rakietowej SKA.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
sensi
PROFI
Posty: 79
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Studenckie Koło Astronautyczne, Sekcja Rakietowa SKA a

Post autor: sensi » poniedziałek, 8 sie 2011, 13:17

Witam!
W międzyczasie miejsce miał pierwszy start Amelii, o którym tutaj jeszcze nie wspominano.
Oto kompilacja z wydarzenia: http://www.youtube.com/watch?v=53Vkde-ZsXo

W podanym przez Mauzera linku jest film z II startu :)

Pozdrawiam,
Adam Okniński

Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Studenckie Koło Astronautyczne, Sekcja Rakietowa SKA a

Post autor: PIOTR » wtorek, 9 sie 2011, 07:48

Gratulacje.
Mam pytanie: z czego są stateczniki?
Może napiszesz coś o elektronice pokładowej.
to the open space

ODPOWIEDZ