Konkurs z Rakietą RASKO

Zapraszamy do sprawdzenia swoich sił
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Konkurs z Rakietą RASKO

Post autor: Bullet »

Jako że jeden konkurs został zakończony, proponuję kolejny konkurs zaproponowany wcześniej prze kolegę Paula
Paul pisze:Witam,

Dzisiaj siedzialem troche w tej ksiazce " Polskie rakiety badawcze" Walczwskiego i wpadlem na taki pomysl zrobienia konkursu:



Kto wyzej na silniku ROS (kosztuje tylko 2zl :wink: ) z rakieta "RASKO xx "w skali 1:1.



Paul
ochoczo podchwycony przez kolegę Kacpra :smile:
Kacper pisze:
Bardzo mi się podoba taki konkurs, szczególnie ze względu na dostępność silników. Chętnie w nim wystartuję.

Zgłoszenia uczestników:
1. Zgłoszenie uczestnictwa w konkursie - najlepiej do mnie na pw - będę aktualizował w dziale.
2. Przedstawienie opisu budowy popartego zdjęciami w dziale " Własnoręcznie wykonane modele rakiet" w temacie pod tytułem "Rasko-2 nick_konstruktora"

Założenia konkursu:
1. Budowa modelu rakiety Rasko-2 dowolną techniką według planów dostępnych na naszym serwerze - http://picasaweb.google.com/11364440761 ... odelarskie# w skali 1:1
2. Start modelu przy użyciu niemodyfikowanego napędu ROS
3. Prawidłowy odzysk modelu.
4. Określenie wysokości lotu.


Kwestie do ustalenia:
1. Metoda pomiaru - sugerowałbym altimetr by pomorzanie
2. Termin - proponowany - październik Festiwal Meteora w Toruniu 2011

Proszę o dyskusję w temacie.
Jak masz strzelać, to strzelaj, nie gadaj !!!
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Rakietą RASKO w Kosmos

Post autor: Paul »

Witam,
Od razu na wstepie zglaszam swoj udzial w konkursie :wink:
Co do samego konkursu , to mam dwie uwagi:
1. Jezeli chodzi o silnik ROS, to proponuje wlasnie ta modyfikacje jaka jest zaproponowane przez kolegow z Czech. Dysza glowna 4,5 mm a dysze boczne zaslepic srubkami. Mysle, ze przed startem mozna bedzie kontrolowac srednice dyszy (min.4,5 mm) Chodzi mi tutaj glownie o samo bezpieczenstwo oraz modele !!! Chec zwyciestwa prowadzi czasem do "ciekawych" :wink: eksperymentow.
2. Sam pomiar wysokosci proponuje elektronicznie, ale nie ograniczal bym go do ALTIMETRU pomorzan. Dlaczego ?
-Mysle, ze powinny sie odbyc co najmniej 2 lub 3 kolejki i te ciagle przekladanie tej elektroniki :???: Do tego moze dojsc jeszcze, ze jakis model wyladuje bez spadochronu i elektronika zostanie np. uszkodzona (?)

Reszta OK :wink:

Pozdrawiam
Paul
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rasko 2 - plany

Post autor: KSard »

Witam

Dla tych, którzy posługują się programem OpenRocket załączam plik z modelem RASKO 2.

PLIK do pobrania: http://www.rakiety.org.pl/dokumenty/Rasko-2.ork
Rasko.jpg
Rasko.jpg (8.83 KiB) Przejrzano 15915 razy
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rakietą RASKO w Kosmos

Post autor: Bullet »

Paul pisze:Witam,
Od razu na wstepie zglaszam swoj udzial w konkursie :wink:
Co do samego konkursu , to mam dwie uwagi:
1. Jezeli chodzi o silnik ROS, to proponuje wlasnie ta modyfikacje jaka jest zaproponowane przez kolegow z Czech. Dysza glowna 4,5 mm a dysze boczne zaslepic srubkami. Mysle, ze przed startem mozna bedzie kontrolowac srednice dyszy (min.4,5 mm) Chodzi mi tutaj glownie o samo bezpieczenstwo oraz modele !!! Chec zwyciestwa prowadzi czasem do "ciekawych" :wink: eksperymentow.
2. Sam pomiar wysokosci proponuje elektronicznie, ale nie ograniczal bym go do ALTIMETRU pomorzan. Dlaczego ?
-Mysle, ze powinny sie odbyc co najmniej 2 lub 3 kolejki i te ciagle przekladanie tej elektroniki :???: Do tego moze dojsc jeszcze, ze jakis model wyladuje bez spadochronu i elektronika zostanie np. uszkodzona (?)

Reszta OK :wink:

Pozdrawiam
Paul
ad 1 - Gdyby finał konkursu miał odbyć się w czasie trwania Festiwalu Meteora w Toruniu, powyższa modyfikacja mogłaby by być przeprowadzona przez specjalnie powołany do tego zespół, jeśli jednak konkurs miałby się odbyć "zaocznie" wolałbym by obyło się bez integracji w silnik, pozostaje więc kwestia terminu i miejsca.
ad 2 - Pomiar wysokości można zrealizować za pomocą pomocą dowolnej elektroniki. W warunkach poligonu w Toruniu mogłyby to być choćby altimetry firmy Adrel http://www.adrel.com.pl/altimetr.html, których pewnie kilka sztuk jest w posiadaniu członków PTR. Ich zaletą są nieduże rozmiary i możliwość zastosowania niedużego autonomicznego zasilania. Odzysk pozostałby wtedy w gestii konstruktorów.
Jak masz strzelać, to strzelaj, nie gadaj !!!
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Rakietą RASKO w Kosmos

Post autor: Paul »

Witam,
Ja mysle, ze albo odbedzie sie ten konkurs w Toruniu, albo jak wiemy z doswiadczen lat ubieglych, nie odbedzie sie wcale. Stad tez moja propozycja, termin i miejsce - TORUN 2011. Zobaczymy ilu bedziemy mieli chetnych. Jezeli chodzi o silniki, to mysle, ze Adam chetnie przygotuje nam pare - oczywiscie odplatnie :grin:

Pozdrawiam
Paul
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakietą RASKO w Kosmos

Post autor: Adam »

Witam!
O ile mnie wcześniej saperzy nie najadą to nie ma sprawy. :wink:
Sam myślę, że wziąłbym udział w konkursie jeśli to będzie na jesieni. Póki co to słabo u mnie z czasem...
Pozdrawiam!
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rakietą RASKO w Kosmos

Post autor: Bullet »

Wydaje mi się że z czasem to u każdego słabo :)
Termin będzie jesienny, więc jest szansa by zdążyć.
Pozostaje jeszcze kwestia sposobu rozegrania konkursu - w Toruniu lub na forum.

A reszta forumowiczów ? Zainteresowanie słabiutkie.
Zdaję sobie sprawę z tego że łatwiej robić rakiety takie, jakie akurat wyjdą z dostępnych materiałów, ale czasami można zrobić coś dla zabawy, jak choćby model andżeja topic1252.html :)
Jak masz strzelać, to strzelaj, nie gadaj !!!
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rakietą RASKO w Kosmos

Post autor: Bullet »

Krótkie podsumowanie.

Czas i miejsce
1. Konkurs rozpoczyna się z dniem dzisiejszym.
2. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czasie trwania Festiwalu Meteora 2011 na poligonie w Toruniu.

Zgłoszenia uczestników:
1. Zgłoszenie uczestnictwa w konkursie - najlepiej do mnie na pw - będę aktualizował w dziale.

Założenia konkursu:
1. Budowa modelu rakiety Rasko-2 dowolną techniką według planów dostępnych na naszym serwerze - http://picasaweb.google.com/11364440761 ... odelarskie# w skali 1:1
2. Przedstawienie opisu budowy popartego zdjęciami w dziale " Własnoręcznie wykonane modele rakiet" w temacie pod tytułem "Rasko-2 nick_konstruktora"
3. Start modelu przy użyciu modyfikowanego napędu ROS
4. Prawidłowy odzysk modelu przy użyciu dowolnego układu odzysku
5. Określenie wysokości lotu za pomocą altimetru firmy ADREL - altimetr będzie do dyspozycji na poligonie


Nagrody w konkursie są przewidziane.

Lista osób zgłoszonych do konkursu:

1.Bullet
2.Paul
3.julianz



Czekamy na kolejnych chętnych :)
Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca 2011
Jak masz strzelać, to strzelaj, nie gadaj !!!
POczatkujacy
***
Posty: 91
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Re: Rakietą RASKO w Kosmos

Post autor: POczatkujacy »

Też chciałbym wziąć udział w konkursie tyle że jesli starty maja sie odbyć na zlocie w Toruniu to odpadam...
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Rakietą RASKO w Kosmos

Post autor: Paul »

Witam,
Tak gwoli przypomnienia :wink: Kto tak na powaznie zamierza wziasc udzial w tym konkursie ?
Ja osobiscie jestem zainteresowany budowa tej rakiety niezaleznie od tego ilu uczestnikow zglosi sie do tego konkursu. Rakieta w miare prosta do wykonania na ktorej mozna doskonalic swoje umiejetnosci modelarskie. Ze wzgledu na wielkosc tej rakiety, moze byc rowniez wykorzystana do zdobywania licencji startowej.

Pozdrawiam
Paul
ODPOWIEDZ