Aktywna stabilizacja rakiety

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
bipo12
*
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 01:17

Aktywna stabilizacja rakiety

Post autor: bipo12 »

Witam,

Chciałbym skonstruować rakietę, która posiadałaby układ do stabilizacji kąta przechylenia za pomocą sterolotek. Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenie w tym temacie? Zamierzam wykonać model w układzie aerodynamicznym typu „kaczka” z dwoma maszynkami sterowymi. Wychylenie sterolotek byłoby kontrolowane przez układ automatycznej regulacji zaimplementowany w komputerze pokładowym (np. Raspberry). Kąt przechylenia rakiety byłby wyliczany na podstawie filtrowanych sygnałów z żyroskopu. Jakie dostępne na rynku serwomechanizmy i żyroskopy mogłyby podołać temu zadaniu? Jaką filtrację zastosować (np. Filtr Kalmana itp.) ? Będę wdzieczny za wszelkie rady, linki lub literaturę :)
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Aktywna stabilizacja rakiety

Post autor: stansz »

Cześć. - co by ci tu powiedzieć. Ludzie na forum robią wszystko. Przekop forum. Przekop stronę www PTRU.
Powiem Ci - że takie rakiety juz latały . Masz programować Raspberry. A umiesz? czy tylko planujesz programować. Co z umiejętnościami sterowania serwami.
Grupa pomorska zrobiła rakiety DEVI i BIGOS - miały sterowanie lotkami . Teraz pracują w po
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Aktywna stabilizacja rakiety

Post autor: stansz »

Poszukaj też o rakiecie PTR ale ta nie jest sterowana. Sprawa wygląda tak - jak znajdziesz opisy rozwiązań na lotki to nie będzie to projekt wykonawczy tylko ogólna informacja.
Ostatecznie pisz do Space Forest gdzie na Pomorzu robili BIGOSA
JA osobiście chciałbym aby cała PTR zrobiła wspólnie - ale mała szansa na taką konstrukcję.
Zbyszek z Białegostoku ..
Pozdrawiam polski świat rakietowy.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
bipo12
*
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 01:17

Re: Aktywna stabilizacja rakiety

Post autor: bipo12 »

Dzięki za bardzo odp. W odpowiedzi na pierwszy komentarz... oczekiwałem bardziej merytorycznej odpowiedzi na moje pytania niż „sprawdź w necie”/„czy Ty wgl potrafisz programować” xd Chodzi mi głównie o rozwiązania sprzętowe w tematyce aktywnej stabilizacji rakiet. O jakiej rozdzielczości zastosować żyroskopy ? Analog / cyfra? Jakie przetworniki ?Jakie magistrale ? Serwa o jakim maksymalnym momencie obrotowym ? Bo z doświadczenia wiem, że to co działa na „ziemi” bardzo często nie sprawdza się przy dużych przyspieszeniach, prędkościach obrotowych podczas lotu rakiety. If you know what i mean :) W necie niestety nie mogłem znaleść szczegółowych rozwiązań w tej tematyce xd
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: Aktywna stabilizacja rakiety

Post autor: Shagr »

Za mną też chodzi taki projekt od jakiegoś czasu. Na razie przygotowałem sobie taką platformę testową:
20190301_233428m.png
20190301_233428m.png (712.34 KiB) Przejrzano 9768 razy
Średnica 75mm, cztery serwa 4g, do testów te najtańsze, docelowo wstawię coś lepszego, pewnie metalowe zębatki. Ja planuję wykorzystać arduino nano i akcelerometr/żyroskop MPU-6050. Jest to bardzo popularny zestaw i można znaleźć dużo przykładowych programów. Raspberry to chyba zdecydowanie za dużo jak na taki projekt.

Pozdrawiam,
Rafał
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Aktywna stabilizacja rakiety

Post autor: stansz »

Konstrukcja na serwach. No i to jest kierunek o który mi chodziło.
A teraz jeszcze raz mowie.
Potrzebny jest ktoś , kto by to sprytnie oprogramował.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
bipo12
*
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 01:17

Re: Aktywna stabilizacja rakiety

Post autor: bipo12 »

Witam,

Bardzo fajny wydruk 3D :) Dlaczego stosujesz 4 serwa skoro do stabilizacji kąta przechylenia wystarczą dwa ? Nie chce studzić twojego entuzjazmu ale MPU 6050 ma maksymalną rozdzielczość akc. +-16g, żyroskop (dla +-2000 st/s ma 16.4 LSB/st/s) dodatkowo wszystkie pomiary z trzech osi są przesyłane przez jedną szynę szeregową I2C. Ponadto hmmm arudino nano posiada mikrokontroler atmega 328 który jest zbudowany na procesorze 8-bitowy+modelarskie serwa są sterowane sygnałami PWM 20ms. Moim skromnym zdaniem to nie ma prawa zadziałać do sterowania rakietą.

PS Daj znać jak poszły testy

Pozdrawiam
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Aktywna stabilizacja rakiety

Post autor: stansz »

A tak wygląda z yutuba projekt rakiety stabilizowanej.

https://www.youtube.com/watch?v=qnUfsLCa8h8
Space Forest robił próby sterów w tunelu aerodynamicznym . Trzeba więc u nich o rozwiązaniach poczytać.
/zbyszek/ pozdrawiam
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Aktywna stabilizacja rakiety

Post autor: stansz »

I jeszcze głowica z lotkami.

https://www.youtube.com/watch?v=lp4mH3qZfFs
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
KKFR
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2022, 14:20

Re: Aktywna stabilizacja rakiety

Post autor: KKFR »

Od pewnego czasu pracuję nad aktywną stabilizacją rakiety składającą się z arduino nano v3, mpu6050 oraz 4 servo micro. Podobny wątek był już poruszany na forum lecz wiele z niego nie można było wywnioskować i dotyczył trochę innego problemu więc zadam pytanie sam. Posiadam program do wgrania do tej instalacji jednak słabo znam się na przesyłaniu danych na arduino w tym bibliotek. Chciałem się spytać czy jest na tym forum jakaś osoba która stworzyła coś takiego i mogła by mi pomóc jeśli tak proszę o odpowiedź. Program oraz sam pomysł zaczerpnołem z filmu na YouTube o tytule "Arduino gyro-stabilized rocket ( flight computer )0.1" oraz artykułu ze strony workshopsince.
Załączniki
IMG_20220822_153610.jpg
IMG_20220822_153610.jpg (406.42 KiB) Przejrzano 1097 razy
ODPOWIEDZ