ICS - Infinity Control System

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

WItam!

Jak obiecałem, czas na kilka wniosków z lotu czwartkowego.

ICS sprawdził się znakomicie, zarejestrował, co trzeba, chociaż z mniejszą rozdzielczością, niż oczekiwałem, spodziewałem się ok 300Hz, otrzymałem 120Hz.

Udało się odczytać ciśnienie, a co za tym idzie, wysokość, dane z akcelerometrów, żyroskopów, magnetometrów i kilku innych urządzeń.

Lot rakiety, według ICSa, w górę odbył się pod równym kątem 85st.

Zarejestrowana wysokość ok 710m, dane z akcelerometrów niemal pokrywają się z danymi z ciśnienia, co jest dość ciekawe. :)

Potrzebuję jeszcze jednego testu na pułapie ponad 2km i można zacząć działać ze spadochronem. :)

A co się nie udało?
Na szczęście lista krótka. Nie zadziałał poprawnie czujnik temperatury, gdyż grzał się od komputera pokładowego. Nie zadziałały trzy czujniki, ale błędy już naprawione. :)

Błędy algorytmiczne też się znalazły.
Silnik rakiety odpalił ok 5 minut po włączeniu ICSa, ten jednak zarejestrował start wcześniej. Przyjąłem więc mniejsze minimalne przyspieszenie, by zarejestrował start. :)

Wszystko inne jednak działa i, mam nadzieję, że rakieta i nowy korpus elektroniki i o większej średnicy do września wylądują poprawnie na spadochronie kierowanym przez ICSa. :)

Teraz najbliższym celem jest lot naddźwiękowy na pułap minimum 2km. :)

Pozdrawiam,
DP
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

RE: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Witajcie!

Udało mi się zebrać dane z ICSa do jakiegoś sensownego arkusza.

Wykresów nie udało się zrobić albo raczej udało się koledze, ale są w dość słabej jakości, czekam więc na poprwę. :)

No chyba, że ktoś stąd się pokusi. :)

Przy okazji, aktualizacja, jeśli chodzi o ICSa, do następnych lotów dorzucam do pakietu spektrometr, kamerę i rejestratory promieniowania elektromagnetycznego. :)

Pozdrawiam,
DP
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Nie dodał się z jakieś przyczyny załącznik. Wystawiam więc na DropBoxie:
https://www.dropbox.com/s/44b43dejguz4g ... y.csv?dl=1

Pozdrawiam,
DP
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Witam ponownie! :)
Po pełnym, jak na tą fazę projektu, sukcesie 21 kwietnia pozwoliliśmy sobie na dość długą przerwę, dwa tygodnie, w czasie której odpoczywaliśmy zarówno po pracy nad rakietą, jak i po konkursie.
Myślę jednak, że czas wrócić do projektu.

Jak wspominałem już niejednokrotnie, ostatni lot można uznać za sukces.
Zamierzamy przedłużyć korpus rakiety tak, by móc włożyć silnik na trzy bloki paliwa, a w rezultacie lecieć na pułap 1,4km, co, jeśli się uda, będzie ostatnim testem ICSa przed lotem naddźwiękowym.
Na razie jednak chwila przerwy od konstrukcji rakiety, w końcu Damian miał teraz matury i zasługuje na chwilę odpoczynku. :)
Siadamy natomiast znów do prac nad elektroniką.

W trakcie awarii z 17 kwietnia uległa spaleniu kamerka pokładowa, a konkretnie użyty czujnik firmy OmniVision.
Trzeba więc kupić nową, waham się wciąż między wąskokątną 8MPx i szerokokątną 5MPx. :)
Do wymiany też prawdopodobnie pójdzie akcelerometr, który sprawdził się dobrze, ale z bardzo dużymi odchyleniami od prawdziwych wartości, co sprawiło, że dopiero po przefiltrowaniu danych udało się uzyskać odpowiednie wartości, na co na pokładzie rakiety czasu brak.
Spektrometry i tym podobne czujniki badawcze zostaną na swoim miejscu.

Do układu zamierzamy dorzucić jakiegoś GPSa i system łączności radiowej, żeby znaleźć rakietę.

Skoro wszystkie cele w poprzednim locie zostały zrealizowane, a wszystkie prócz jednego eksperymentu dały wynik pozytywny, można iść śmiało dalej.

Cele następnego lotu:
Próba określenia pozycji rakiety w czasie rzeczywistym z dokładnością do 10m
Próba określenia prędkości rakiety w danym czasie z dokładnością do 0,5m/s
Ocena skuteczności nowego akcelerometru
Test łączności radiowej i układu GPS

Jednocześnie chyba zdecydujemy się na zrobienie kartonowego modelu do przetestowania systemu wyrzutu spadochronu przez ICSa, żeby się uniezależnić w lotach od arekordera. :)

Miejmy nadzieję, że się uda. :)
jeśli cele zrealizować się uda, ICS będzie gotów do lotu na wyższe pułapy. :)

Pozdrawiam,
DP
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Witam! :)
Jak wspominałem ostatnio, w awarii z 17 kwietnia spaliła się kamera.
Dziś zamontowaliśmy nową, lepszą. :)
Zrobiliśmy kilka zdjęć w moim pokoju, nagraliśmy film.
Nie jest źle, zdjęcia 3280x2464px, film 1920x1080p. Więc na prawdę ładne parametry, chociaż, trzeba przyznać, kamera ta tanią zabawką nie jest. :)

W sobotę spróbujemy skonfigurować GPS. :)
Obrazek
Pozdrawiam,
DP
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: verex »

Cześć,
W projekcie trochę się dzieje, budowane są kolejne rakiety a na desce kreślarskiej całkiem spora i poważna konstrukcja. Elektronika się rozrasta, a praca wre. Na dniach będą kolejne loty gotowej już rakiety Infinity – w tym tygodniu przetestuję na tej rakiecie moje nowe systemy lokalizacji i transmisji radiowej, a do końca czerwca planujemy odpalić rakietę na pełen pułap - 2,5 kilometra. Budowana jest także kartonowa rakieta, na której grupa planuje testować wyzwalanie spadochronu przez ich ICS.

Więcej na pewno napisze Dawid, a tymczasem ja tylko wstawiam krótki filmik który popełniłem na temat projektu. Filmików będzie więcej i powinny obejmować całą dziedzinę rakietową.

https://www.youtube.com/watch?v=rvXsXoG2kuQ


Grupie udało się być również w regionalnej telewizji – TTM. Nagranie tutaj.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/485 ... finity.mp4

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Witam!
Jak wzywają do tablicy... :)

No więc, jak pisał Damian, przygotowujemy się do lotu Infinity, mamy nadzieję, że jeszcze w czerwcu, na pułap 2,5km.

Co do większego projektu, o którym pisał Damian, na razie pozostawię go w sferze domysłu, jest bowiem dość (bardzo) śmiały i kosztowny, zobaczymy więc, co z tego wyniknie. :)

Natomiast, co do ICSa, celów lotu etc.

Przede wszystkim, poprzednie loty ujawniły kilka wad i błędów. Zmieniliśmy dość poważnie ICSa. Najważniejsze zmiany obejmują wymianę akcelerometru, a właściwie dołożenie, teraz akcelerometry są dwa, dodanie obiecanej kamery, GPSa i kilku innych elementów.

No ale kolejno.
Najpierw podłączyliśmy GPSa i nowy akcelerometr, jak również altimetr.
Po zakończonych testach tych układu, przyszła pora na dodatkowy czujnik systemu IMU, ten jednak się spalił. :)
Podłączyliśmy kamerę i przekaźnik do aktywowania zapłonników.

Cele lotu:
Ocena systemu GPS i kamerki pokładowej
Test i porównanie dokładności akcelerometru i czujnika wysokości
Badanie poboru prądu przez układ i ocena nowego zasilania

Dodatkowo, jak również pisał Damian, powstała rakieta kartonowa.
Na niej mamy zamiar testować wyrzucanie spadochronu. :)

A dziś trawiliśmy laminat na przenoszenie powoli ICSa jako układów scalonych.

Pozdrawiam,
Dawid Pieper
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: verex »

Cześć,

Dziś odbył się kolejny lot wejherowskiej rakiety Infinity, tym razem bez ICS'a – celem lotu było przetestowanie nowego układu GPS i telemetrii jakim jest amerykański system TeleMetrum. Jako że był to pierwszy test układu na pokładzie rakiety, pułap został ograniczony do 350 metrów. Do tego celu użyto mniejszego silnika – Pains&Wessex.

Na pokładzie znalazł się Arecorder v2.1. oraz TeleMetrum v2.0. Przed startem wszystkie systemy pokazywały status "GO" – Arecorder włączony, TeleMetrum włączone, połączenie z 6 satelitami GPS, przesył radiowy działa, całość sprawna. Ustawienie elektroniki było następujące:
- TeleMetrum odpalało spadochron na pułapie (apogee igniter ON)
- Arecorder miał odpalić spadochron na wysokości 200 metrów (brak piro 1, podłączony piro 2)

Niestety jak się okazało po locie, Arecorder nie zarejestrował lotu – brak jakichkolwiek danych, plików na karcie pamięci. Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało. Arecorder również nie wyzwolił spadochronu na wysokości 200 metrów, zapłonnik jest nieruszony.

Wszystkie dane z lotu zebrał więc TeleMetrum – dane w czasie rzeczywistym były przesyłane na ziemię. Dużą zaletą tego układu jest to, że w razie gdyby elektronika nie wyzwoliła spadochronu, można to zrobić ręcznie z poziomu komputera. Nie było jednak potrzeby użycia tej funkcji, system wyzwolił spadochron prawidłowo. Rakieta rozdzieliła się po osiągnięciu pułapu, jednak do wyrzucenia spadochronu doszło dopiero kilka sekund później – winę za to ponosi zablokowana w łączniku rakiety szekla obrotowa, która miała zapobiec plątaniu się linek spadochronu. Cóż, trzeba będzie użyć mniejszej następnym razem.

Główny cel lotu został osiągnięty – nowy system GPS (działający do 13 km pułapu) został poprawnie przetestowany. W kolejce czeka jeszcze drugi, pozwalający na loty do wysokości 35 km. Do tego celu zostanie jednak użyta inna rakieta – aktualnie w trakcie budowy.

Teraz filmik, trochę fotek no i dane :smile:

Film – ujęcia z czterech kamer + live view telemetrii z elektroniki:
https://www.youtube.com/watch?v=kOmeh2ZkJsw



1. System przed lotem – all systems go:
Obrazek

2. W oczekiwaniu na połączenie z satelitami GPS:
Obrazek

3. Rakieta na wyrzutni:
Obrazek

4. Po wylądowaniu:
Obrazek

5. Zablokowana szekla – przyczyna opóźnionego otwarcia spadochronu:
Obrazek

6. Dane – podsumowanie, wykres, dane z GPS:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Póki co tyle. Prace trwają, kolejne loty już niedługo.

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Witam.
Czas na małą aktualizację, co dzieje się z projektem. :)

A no humoru nam nie brakuje mimo, że są problemy. :D

Zbudowaliśmy, a raczej złożyliśmy kartonowy model, Linkoln, do testowania naszej elektroniki.
Będzie latał na małym silniku fi35.
Sama rakieta, jak Infinity, to fi75, ale ma dużo większy kosz elektroniki, więc więcej można testować.
Docelowo ma latać na 300m.

ICS przeszedł dość poważne zmiany.
M.in. nowy akcelerometr

Linkoln miał startować w piątek z poligonu w Strzepczu. Niestety, nic z tego, ponieważ okazało się, że z powodu uszkodzenia modułu zasilania, nie udało się uruchomić ICS'a.
Powtórka z próby dziś z samego rana. Tym razem zarówno ICS, jak i arecorder działały poprawnie, ale...
Rakieta nie chciała odpalić. :D

Nie wiem, kiedy ponowienie próby, ale mam nadzieję, że niedługo. :D

Poza tym, w tym tygodniu powinniśmy już zacząć testowanie spadochronu. Więc, mam nadzieję, za miesiąc lot na 2,5km sprowadzony do miejsca startu. :)

A potem, zobaczymy. Może zabierzemy Infinity na FM i polecimy jakoś wyżej? Zobaczę, co da się zrobić. :D

Pozdrawiam,
Dawid
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Witajcie.
Skoro strona PTR znowu działa, to może czas na małą aktualizację.
Przez całe wakacje trwały intensywne prace nad systemem. I teraz jest już prawie gotowy.
Już 1 października rakieta Infinity2 wzniesie się z nim na 2,5km przy prędkości okołodźwiękowej.
A 2 października, pojawimy się na Festiwalu Meteora.
I spróbujemy szczęścia w locie naddźwiękowym, z próbą powrotu do miejsca startu. :)
Pozdrawiam,
DP
ODPOWIEDZ