Hallo Poznań, hallo Poznań

Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Hallo Poznań, hallo Poznań

Post autor: przemo »

W tym wątku postaramy się relacjonować co się dzieje w naszym regionie.

28.04.2013 Rozpoczęcie sezonu BEDNARY
Uczestnicy: Tadeusz i Michał wraz ze znajomymi oraz Przemo.
Pogoda dopisała, nastroje startowe wyśmienite.
Na początek (ale też i w trakcie) wyrzutnia pneumatyczna produkcji Michała - główna atrakcja dla maluchów, ale ciekawostka dla wszystkich.

Obrazek Obrazek Obrazek



[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Qlqfd_csy8Y[/youtube]


Dalej przyszła kolej na ogniste rumaki.
Oto relacja foto i video:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6XqFlSIKf5k[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4f2jKqRVfXE[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Qqh97edd2HY[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iY5Te0dQwN0[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c--n2z7YKy8[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XGWuEsZqIEE[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t28WysW-omM[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CG9NoYdD_VU[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oDuOsddIRUI[/youtube]



Lot numer 2 i 3 odbyła również rakieta Elektroda > relacja w osobnym wątku

Ogólnie impreza udana, choć nie obyło się bez strat :sad: :
Rakieta Tadeusza (zielono-srebrna) ta co startowała z przystankiem zaraz za wyrzutnią, poszła w chmury i tyle ją widzieliśmy.
Mimo długich poszukiwań została na "poligonie" wraz z Altimax'em :evil:
Elektroda w trzecim locie zaliczyła kreta. Spadek wysunął się do połowy z cienkiego korpusu (chyba mój błąd w zwinięciu linek).
Roztrzaskana głowica i ułamana jedna lotka. Altimetr przeżył, kamerę jeszcze badam. Ale filmu z pokładu niestety brak, a szkoda bo start był bez wiatru i tym razem poszła pionowo do góry. Mógł być fajny film.

Ja na razie tyle może Tadeusz jeszcze coś skomentuje.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 kwie 2013, 13:24 przez przemo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Hallo Poznań, hallo Poznań

Post autor: Tofifi »

Tadeusz, czyżby to już 2 altimax który zgubiłeś? Obrazek
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Hallo Poznań, hallo Poznań

Post autor: tadeusz »

Cześć!

To już trzeci /2 ALTUSB i Altimax Simply/.Szkoda mógł zawierać ciekawe informacje.


Pozdrawiam.tadeusz
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Hallo Poznań, hallo Poznań

Post autor: tadeusz »

Witam!

Jeszcze kilka uwag odnośnie niedzielnych lotów.

Nie byliśmy jedynymi użytkownikami lotniska.Równolegle odbywało się otwarcie sezonu modelarskiego

modelarzy lotniczych,skoki spadochronowe i loty samolotów sportowych w różnych rejonach lotniska.

Najpierw poleciały 2 małe rakiety EMI na rozpoznanie wiatru i odbyło się kilka startów modeli pneumatycznych

Michała.Z moich modeli poleciały:"Zebra" biało-czarna fi88x940x745g z silnikiem TSP G50 2-2 o skróconym kanale

poleciała anemicznie ale wróciła cała.Potem poleciał czarny model fi50x800x193g z altimetrem HH na silniku

TSP E30 2-2 ,pułap 245m.To były loty widowiskowe.Następna była "Negacja" fi40x580x216g/ biała z niebieską

głowicą/ na moim silniku 40Ns z wydłużoną do 5m linką spadochronu/fi30cm/.Celem lotu miało być sprawdzenie

wyzwalania aerodynamiczno-balistycznego a wydłużona linka miała opóżnić wyjśce spadochronu i wydłużyć

czas hamowania kadłuba po wypadnięciu głowicy przy Cx=1,1.Rakieta wystartowała bardzo dynamicznie

i po paru sekundach zniknęła w chmurach by po nerwowym oczekiwaniu pokazać się z otwartym spadochronem.

Całkowity czas lotu-76,7s a szacowana wysokość ok.500m podobnie jak w pierwszym locie.Żałuję,że nie

wsadziłem do niej ALT-USB.Moim gwożdziem programu miała być srebrno-zielona rakieta"3w1" fi40x720x283g

z własnym silnikiem 60Ns i ALT-USB,który miał zarejestrować wysokość,hamowanie kadłuba przy wydłużonej

lince i zapisać przebieg lotu.cdn
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Hallo Poznań, hallo Poznań

Post autor: tadeusz »

Dalszy ciąg relacji.

"3w1" miała wydłużoną linkę,drewnianą stożkową lużną głowicę/69g/ i odzysk aerodynamiczo-balistyczny.

Przy starcie stanęłą chwilę nad wyrzutnią by ruszyć z kopyta prosto w niebo.Po 200-300m zaczęła kręcić

spiralę następnie zniknęła między chmurami i tyle ją widzieliśmy.Poszukiwania naziemne skończyły się fiaskiem.

Nie ukrywam,że spodziewałem się osiągnąć pułąp ok.750m.

Tyle ode mnie.


Pozdrawiam.Trochę rozżalony ale nie załamany tadeusz.
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Hallo Poznań, hallo Poznań

Post autor: przemo »

Witam
Wczoraj z Tadeuszem wybraliśmy się na zakończenie sezonu modelarskiego do Bednar.
(My tam nic nie kończymy :wink: )

Na szybko to tylko symbolicznie chcieliśmy coś puścić.
M.in. odbudowany model "licencyjny" Tadzia.
Niestety pechowy 13-ty, pechowy model i pechowy ..... SILNIK TENDERY - sprawca tego przepięknego CATO rakiety.
(Wyrwało zatyczkę.)
Zobaczcie sami w slow motion >> FILM CATO 480 fps

pozdrawiam
Przemo
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: Hallo Poznań, hallo Poznań

Post autor: gregores »

Kurczę :sad: , szkoda tak ładnego modelu, mam nadzieję, że zostanie odbudowany!
Nagrany filmik CATO - genialny, mógłbym go oglądać bez końca! :shock:
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Hallo Poznań, hallo Poznań

Post autor: tadeusz »

Witam!

Szczeóły wczorajszego Cato.Model to odbudowana "Licencja" po Cato w Toruniu.Fi83x1000x1243g.Silnik
TSP-G50-4-4 pozbawiony podsypki i zalany od góry żywicą.Celem lotu było sprawdzenie Arecordera.
Niestety,zaraz po starcie,wyrwana zatyczka silnika przebiła zamknięcie komory silnikowej i płomień dostał się
do kadłuba powodując zadziałanie NC przygotowanej dla pierwotnej "Licencji",która miała o 2l większą objętość
kadłuba od startującej wersji.Główną przyczyną rozerwania kadłuba był nadmiar NC.Gdyby silnik działał
prawidłowo awaria ta zdarzyłaby się na pułapie i test Arecordera by się udał.Ucierpiał trochę spadochron
oddzielony od strefy ognia przedziałem elektroniki /ok.20cm/.Co ciekawe,fabryczny zapłonnik,owinięty NC
pozostał cały.
Model nie nadaje się do odbudowy.Pozostała tylko głowica do wykorzystania.Mam nadzieję,że elektronika
nie ucierpiała.
Na otarcie łez poleciała "Galaktyka" /fi63x910x582g/ na moim silniku 74Ns.Szacowany pułap ok400m.
Model wylądował ok.700m od miejsca startu i we mgle.Prawie cały lot był niewidoczny.Jest film ze startu ale
bardzo nieostry.

Pozdrawiam.tadeusz
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Hallo Poznań, hallo Poznań

Post autor: przemo »

Siema
U nas też coś drgnęło - sezon rozpoczęty.
Tradycyjnie wybraliśmy się z Tadeuszem na Bednary.

Poleciało, albo miało polecieć :???: , kilka modeli Tadeusza na jego silnikach.
Filmy z numerami kolejnymi, które właściciel opisze poniżej (same starty ze statywu, niektóre HS240fps):
Film #1
Film #2
Film #3
Film #4
Film #5
Film #6


Z mojej stajni poleciała tylko elektroda. Ale nie był to pusty przebieg.
Miała na pokładzie modem RF aby zrobić wstępne próby. (masło maślane :mrgreen: ale chciałem podkreślić początek długiej drogi)
Obrazek

Flesh ze startu -film.

Pierwszy mój cel na ten wypad to było sprawdzenie zasięgu modemów RF na otwartej przestrzeni, bez zabudowań, lini wysokiego napięcia, bram automatycznych itd.
Wynik : z antenami skleconymi na prędce, na masztach drewnianych 3mtr, niezabudowane - zasięg ok 800mtr. Na większych wysokościach modelarze mówią że musi być lepiej.

Drugi mój cel to sprawdzenie jak się mają sprawy w locie.
Miejsca dużo nie miałem ale jakoś upchnąłem. Wbrew logicznym zasadom ale musiało polecieć :mrgreen:
1. Umieszczenie w korpusie w plątaninie kabli zasilających również na wysokości anteny tłumi sygnał o 40%
2. Dodatkowe tłumienie powodują rury prowadnicy alu, ale póki model jest w pobliżu modemu naziemnego - można to przeżyć.
3. Na ROS'ie 4,8mm poleciało toto na ok 200mtr i patrząc na wykresy rssi to była na tamtą chwilę granica zasięgu. (Kiepskie anteny, tłumienie kabli itd)

Poglądowo wykres z całego lotu wraz z opisem :mrgreen:

Obrazek

Jak wspomniałem, Tadeusz skomentuje swoje loty i nieloty
pozdrawiam
Przemo
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 lut 2023, 09:38 przez przemo, łącznie zmieniany 1 raz.
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Hallo Poznań, hallo Poznań

Post autor: tadeusz »

Wykres lotu "Galaktyki" z "Arecordera"
Wykres lotu "Galaktyki" z "Arecordera"
odczyt a arecordera (2).png (54.91 KiB) Przejrzano 12080 razy
Witam!

Ato ciąg dalszy relacji z Poznania.

Film 1/CIMG0039 przedstawia lot na patyku silnika "hybrydowego" na paliwo stałe. Masa silnika 34,73g,masa startowa 46,83g.Anemiczny płaski lot do 10m wysokości.Lądowanie 58m od startu po 3,64s.Utleniacz w postaci
rurki z kanałem fi5,1 na bazie 88%PP i E5.Nad nim ubita parafina bez kanału.Dysza fi7 z rezolu 1,7mm grubości.

Film 2/CIMG))40/ pokazuje start srebrno-czerwonego modelu fi40x600x221g.Celem startu były testy łoża
silnikowego z rury piankowej CO,silnika 20Ns i Aerodynamiczno-Balistycznego otwarcia spadochronu.Dwa pierwsze
testy udane a trzeci częściowo.Głowica wyszła na pułapie i wyciągnęła linkę ale spadochron pozostał w górnej
części kadłuba,która nie powinna się oddzielić /lużny "gips" łączący obie części kadłuba/.

Film 3/CIMG0041/ przedstawia start biało-fioletowego modelu fi40x600x231g z silnikiem 20Ns i ALTBMP.
Celem lotu był test silnika i ABO.Po dynamicznym starcie model gwałtownie się położyl i poleciał płasko.
ABO nie zadziałał z powodu płaskiego lotu i model zaliczył kreta ok 500m od startu.ALTBMP pokazał 190m wysokości.

Filmy 4 i 5 pokazują cato 2 silników 20Ns.

Film 6/CIMG))45 pokazuje start wydłużonej "Galaktyki" fi62x1165x760g.Celem lotu było sprawdzenie sprawności
"Arecordera" po cato silnika 13.10.13r.Jako układ odzysku poleciał Altimax simply wyposażony w1 zapalnik /na pułap/.Start dynamiczny /Silnik ok.74Ns/,pionowy.Na pułapie nie otworzył się spadochron i model zaliczył kreta
ok.300m od startu.Zniszczona głowica i człon przedłużający.Sama "Galaktyka" ma tylko uszkodzone łoże silnikowe.
Uszkodził się także 'Arecorder".Część danych z lotu została zapisana przez "Arecorder".Osiągnięta wysokość
to 290m.Przyczyna awarii to niesprawny anemiczny zapalnik.A to opracowane przez Przemka wykresy na
podstawie danych z lotu.



Pozdrawiam.tadeusz

Niestety wykresy mają za duży rozmiar.
ODPOWIEDZ