Loty Grupy Krakowskiej

Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Loty Grupy Krakowskiej

Post autor: Kacper »

W sobotę 2013.11.17 wybraliśmy się na mały wypad rakietowy za miasto. Mieliśmy ze sobą cztery rakiety. Wszystkie poleciały i wylądowały prawidłowo.
O Tandemie pisać już nie muszę, gratulacje Romek :!:
Anihilacja wiozła tym razem na pokładzie nowy nabytek Adama - rejestrator IMU, który prawidło zapisał wszystkie dane.
Feniks jako, że miał malutki spadochron i słabe stateczniki tradycyjnie ułamał sobie jeden z nich. Napędzany był silnikiem Ksadra z 64g paliwa HP.
Rakieta Ego również leciała z IMU jednak przeciążenie przy starcie było tak duże, że spowodowało przerwę w zasilaniu.

Wyjazd bardzo udany. Pogoda dopisała mimo, że w Krakowie cały czas była gęsta mgła.
Poniżej relacja ze startów:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fIhb4YEGFgQ[/youtube]
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 cze 2013, 21:06 przez Kacper, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Loty Grupy Krakowskiej - 17.11.2012r.

Post autor: KSard »

Kacper pisze:Wszystkie poleciały i wylądowały prawidłowo.

Piękne starty - jesteśmy coraz lepsi ;)
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Loty Grupy Krakowskiej - 17.11.2012r.

Post autor: jaskiniowiec »

Super! Ostatnio co fajne starty, to akurat mam pracę. Pozazdrościć lotów i...pogody. Myślę, że wrzucicie dane z tej nowej aparaturki rejestrującej.
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Loty Grupy Krakowskiej

Post autor: Kacper »

Ekipa z Krakowa wyruszyła ponownie w ubiegły czwartek na podbój kosmosu. :grin:
Jak już wiecie głównym punktem programu był start hybrydy Ksarda ale odbyły się też trzy inne loty oraz test statyczny.

Rakieta Adama EGO wystartowała po raz 8. celem porównania danych zbieranych przez Arecorder oraz rejestrator IMU.
Ja puszczałem Stratusa czwarty raz - tym razem na silniku z paliwem Ksadra Red Devil. Niestety nie był to szczęśliwy lot. Korpus silnika nie wytrzymał termicznie i po chwili ładnej pracy wypaliło dziurę średnicy 3cm. Nie zachwiało to lotem rakiety jednak pułap był znacznie niższy (planowane było 700m). Dodatkowo spadochron podczas wystrzału ugrzązł w złączce przy części silnikowej. Rakieta jest trochę poobijana po twardym przyziemieniu ale da się posklejać i zaszpachlować.
Anihilacja...
Przeprowadziliśmy też test nr. 4 silnika hybrydowego.

Poniżej zamieszczam kompilację materiałów nagranych przez Agnieszkę, Jaskiniowca, Malyro i mnie.

link do pobrania na dysk: http://ziele.dyndns.org/ptr/kompilacja.mp4 174MB

lub do obejrzenia na YT
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VLjLTBPg ... e=youtu.be[/youtube]

Miłego oglądania :smile:
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Loty Grupy Krakowskiej

Post autor: jaskiniowiec »

Kilka zrzutów
Rakieta sfilmowała własną strugę dymu po starcie.
Rakieta sfilmowała własną strugę dymu po starcie.
suloszVI13-14.jpg (55.34 KiB) Przejrzano 11973 razy
Widok na wieś odległą o 1,5km
Widok na wieś odległą o 1,5km
suloszVI13-10.jpg (60.56 KiB) Przejrzano 11973 razy
Płomień wewnątrz korpusu Anihilacji po wyzwoleniu spadochronu.
Płomień wewnątrz korpusu Anihilacji po wyzwoleniu spadochronu.
suloszVI13-05.jpg (26.25 KiB) Przejrzano 11973 razy
Start Anihilacji. Lekki zmrok uwydatnił płomień z karmelki
Start Anihilacji. Lekki zmrok uwydatnił płomień z karmelki
suloszVI13-09.jpg (54.31 KiB) Przejrzano 11973 razy
Startuje rakieta Adama.
Startuje rakieta Adama.
suloszVI13-08.jpg (73.14 KiB) Przejrzano 11973 razy
Stratus po starcie. Piękny płomyczek z paliwa "Red Devil"
Stratus po starcie. Piękny płomyczek z paliwa "Red Devil"
suloszVI13-03.jpg (75.43 KiB) Przejrzano 11973 razy
Widok aż po horyzont. Odległy horyzont.
Widok aż po horyzont. Odległy horyzont.
suloszVI13-13.jpg (39.18 KiB) Przejrzano 11973 razy
Załączniki
Hybryda startuje. Widać płomień
Hybryda startuje. Widać płomień
suloszVI13-11.jpg (67.44 KiB) Przejrzano 11971 razy
Lot hybrydy. Ciąg jest, ale ani ognia, ani dymu nie widać.
Lot hybrydy. Ciąg jest, ale ani ognia, ani dymu nie widać.
suloszVI13-12.jpg (61.93 KiB) Przejrzano 11971 razy
Po rozdzieleniu stratusa,
Po rozdzieleniu stratusa,
suloszVI13-15.jpg (45.66 KiB) Przejrzano 11973 razy
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Loty Grupy Krakowskiej

Post autor: KSard »

Piękny start rakiety Stratus. Udało mi się złapać model w połowie wyrzutni.
Adam odpala model STRATUS Kacpra
Adam odpala model STRATUS Kacpra
IMG_2127-001.JPG (647.13 KiB) Przejrzano 11965 razy
Podsumowując - to była bardzo udana wyprawa. Na poligonie zostaliśmy aż do zachodu słońca.
Zachód słońca nad poligonem 13-06-2013 - ląduje Anihilacja
Zachód słońca nad poligonem 13-06-2013 - ląduje Anihilacja
IMG_2141-001.JPG (857.26 KiB) Przejrzano 11962 razy
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
andżej
Supersonic PROFI
Posty: 444
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Loty Grupy Krakowskiej

Post autor: andżej »

Witam,
Fajna imprezka, świetne materiały multimedialne. Tylko ta Anihilacja jak zwykle nuda, Stratus to się lepiej spisał :cool:
A tak na serio świetny OSZ.
Mnie jednak najbardziej ciekawi porównanie Arecodera i IMU.
Chętnie pomożemy w opracowaniu danych z Arecodera.

pozdr
Andrzej
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Loty Grupy Krakowskiej

Post autor: Adam »

Witam!
Kacper, masakra!!!! Jak dla mnie to jest to drugi spot reklamowy PTR. Trzebaby tylko wyciąć początek i zapłacić tantiemy od podkładu. Super robota :!:
Odnośnie porównania danych to nie będzie to możliwe. Ze strachu o nieotwarcie spadochronu zwiększyłem ładunek miotający, co zaowocowało strasznym przeciążeniem przy otwarciu. IMU oberwał akumulatorem od Arecordera tak, że wypięła mu się karta pamięci. O dziwo zapisał jednak wszystko, co nastąpiło wcześniej (oczywiście obciął maksymalne przeciążenia, które mocno przekroczyły zakres pomiarowy). Arecorder, który dawał większe nadzieje na kompletne dane, wygenerował plik bez formatu, w rozmiarze przeszło 2Mb, który nie daje się niczym otworzyć, ani skopiować (jakiś zombie...).
Dla sprawdzenia, czy układ żyje, dziś pokręciłem go w wirówce w pracy (korci mnie dać na maksa - 2600g :twisted: ), a potem wrzuciłem do suszarki próżniowej (taka chamska symulacja lotu), zapisał pliki csv, przeciążenia, ciśnienie, wszystko ok. Nie wiem o co chodziło w locie, może karta się ruszyła przy zapisie i coś się pochrzaniło. Następny test już na spokojniej, mniejsze przeciążenia, zobaczymy.
Wyjazd generalnie genialny, piękna pogoda, paralotniarz, balon, rakiety i czerwony zachód słońca. Romantyzm rakietowy :grin:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Loty Grupy Krakowskiej

Post autor: przemo »

Adam pisze:IMU oberwał akumulatorem od Arecordera
Adam pisze: Arecorder, który dawał większe nadzieje na kompletne dane, wygenerował plik bez formatu, w rozmiarze przeszło 2Mb, który nie daje się niczym otworzyć, ani skopiować (jakiś zombie...).
Nie wiem o co chodziło w locie, może karta się ruszyła przy zapisie i coś się pochrzaniło.
Witam
Przy moim ostatnim "krecie" Elektrodą, film OSD też się nie nagrał mimo że zombie miało kilkadziesiąt/set (nie pamiętam) MB.
Początkowo myślałem że po upadku kamerka jest już dead. Jedank w domu okazało się że od nagrywania innych rakiet, tego dnia, z bliska ujęciami na silnik, zdoiła się bateria i padła w trakcie lotu. A może z powodu upadku. Ale nie w tym rzecz. Chodzi mi o utratę zasilania. Wspomniałeś że bateria się urwała....
Jesli zamknięcie pliku następuje po wyłączeniu nagrywania kamery, a w Waszym przypadku być może zamykany jest i/lub przypisana jest nazwa pliku po wyłączaniu lub innym zaprogramowanym event'cie to to może być powód istnienia zombie.
pozdrawiam
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Loty Grupy Krakowskiej

Post autor: Adam »

Witam!
prm pisze:Wspomniałeś że bateria się urwała....
Nic podobnego. Bateria wpadła na drugi układ ale pozostała wpięta w kabel od Arecordera - jego zasilanie nie padło.
W sumie to widziałem już różne cuda wygenerowane przez elektronikę w locie. Zupełny rekord to jedna klatka (zamiast filmu) uchwycona przez kamerkę w locie, i to ani na początku ani na końcu lotu, poprostu gdzieś w połowie ni w 5 ni w 9.
Do następnych testów zrobię lepsze mocowanie układów i ich akumulatorów i rzeczywiście będzie je można porównać.
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ