Zbrodnie przeciwko fizyce

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Karol.Trzeszczkowski
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 12 paź 2015, 18:36

Zbrodnie przeciwko fizyce

Post autor: Karol.Trzeszczkowski »

Witam,

Jestem nowym członkiem PTR i studentem II stopnia fizyki UW.

Na stronie domowej Towarzystwa można znaleźć taki artykuł http://www.rakiety.org.pl/index.php?opt ... Itemid=161

Odwołuje się on do faktu z Ogólnej Teorii Względności twierdząc, że ten fakt pochodzi ze Szczególnej Teorii Względności na dodatek w miejscu, w którym to odwołanie jest zupełnie nie na miejscu. W tych rozważaniach występuje jedynie transformacja Galileusza - najprostsza z możliwych, występuje też gdy np. stwierdzimy, że to nie samochód się porusza tylko ziemia względem samochodu a samochód jest nieruchomy. Jasne, to miły obrazek bo częściej w życiu spotykamy się z grawitacją jako siłą działającą na coś nieruchomego ale równie dobrze moglibyśmy ją zastąpić w tym przykładzie siłą Coulomba i ten obrazek też by się zgadzał. Odwołanie do OTW jest tutaj całkowicie błędne i rażące.

Ten artykuł nie przeszedł weryfikacji merytorycznej. Uważam, że trzeba go zdjąć ze strony bo to straszny wstyd.

W ogóle chyba kiepsko jest z fizyką w Towarzystwie, prawda? Na tutejszej wiki jest artykuł, który mówi, że popęd to energia. I to nie to, że pojawił się dopiero co i nikt nie zdążył zauważyć błędu. Wisi tam od 4 lat i jest po kilku edycjach.

Pozdrawiam,
KT
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zbrodnie przeciwko fizyce

Post autor: KSard »

Karol.Trzeszczkowski pisze:Ten artykuł nie przeszedł weryfikacji merytorycznej. Uważam, że trzeba go zdjąć ze strony bo to straszny wstyd.
KT

Witam Karolu

Przychylam się do Twojej sugestii.

Dziękujemy za cenne uwagi.
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zbrodnie przeciwko fizyce

Post autor: jaskiniowiec »

Panie Karolu, dziękujemy za uwagi. Przyznam tylko, że jak najpierw przeczytałem tytuł, i te "zbrodnie..." to aż zbladłem. O co chodzi. Przyczyna była jak widać dużo bardziej prozaiczna.
Cóż, piszemy jak umiemy, stare przysłowie mówi "nie robi błędów tylko ten, co nic nie robi.". Czy fizyka kuleje? Może....Może po prostu nie mieliśmy osoby, która by się na tym perfekcyjnie znała i albo tworzyła, albo weryfikowała posty merytoryczne, naukowe, opisowe. Z posta rozumiem, że jest Pan perfekcyjny w dziedzinie fizyki. To dobrze. My jesteśmy stowarzyszeniem amatorskim, prezentujemy taki poziom, jaki mają członkowie. Na pewno są wśród Nas osoby które są niezłe z fizyki, ale albo nie czytały, albo nie zgłosiły błędów. Strach przed błędami w sumie nie jest dobry. Bo...czy tak naprawdę jest coś czego jesteśmy do końca pewni? Warto by pogadać z agnostykiem.
No, ale teraz myślę będzie lepiej, bo tytułowy post traktuję jako konstruktywnie krytyczny i jako post będący deklaracją pomocy. Super, unikniemy błędów na przyszłość.

Pozdrawiam
Karol.Trzeszczkowski
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 12 paź 2015, 18:36

Re: Zbrodnie przeciwko fizyce

Post autor: Karol.Trzeszczkowski »

Myślałem, że tytuł zostanie odebrany częściowo żartobliwie. Poza tym chciałem przykuć uwagę ;) Dzięki za pozytywną reakcję.

Pytam o poziom fizyki w towarzystwie bo może warto by było zrobić jakiś cykl wykładów dedykowanych rakietowcom-amatorom w Polsce?

Chętnie bym taki przygotował, nagrał i ewentualnie wrzucił na youtube albo zrobił na dvd. Co Wy na to?
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Zbrodnie przeciwko fizyce

Post autor: verex »

Karol.Trzeszczkowski pisze: Pytam o poziom fizyki w towarzystwie bo może warto by było zrobić jakiś cykl wykładów dedykowanych rakietowcom-amatorom w Polsce?

Chętnie bym taki przygotował, nagrał i ewentualnie wrzucił na youtube albo zrobił na dvd. Co Wy na to?

Warto. Z chęcią bym takie coś obejrzał, no i byłoby co pokazać na zajęciach dzieciom w modelarni. Moim zdaniem świetna idea, warto ją rozwinąć :)
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Karol.Trzeszczkowski
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 12 paź 2015, 18:36

Re: Zbrodnie przeciwko fizyce

Post autor: Karol.Trzeszczkowski »

No to ekstra.
Co do rozwinięcia pomysłu - fajnie by było określić jaki dokładnie jest ten poziom u większości osób tutaj, żeby po prostu dopasować treści do audytorium i potem ewentualnie stopniowo go podnosić. Jakąś ankietę zrobić, może pozbierać wywiad.

W końcu PTR jako jedyna taka organizacja w Polsce, mogłoby być nie tylko stowarzyszeniem amatorskim ale i wylęgarnią profesjonalistów. Chyba, że nie ma tu takich ambicji i praca u podstaw nie wchodzi w obszar zainteresowań przywódców? ;)

Czy forma wykładu Waszym zdaniem powinna być tylko wirtualna, tzn. ja sobie w swoim pokoju na tablicy nagrywam materiały (może we współpracy z kimś kto zna się na nagrywaniu jeśli taki tutaj jest) i wrzucam czy nagrać je wygłoszone na jakimś evencie rakietowym albo regularnych spotkaniach? Jestem otwarty na wszystkie te opcje albo ich mieszanki.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Zbrodnie przeciwko fizyce

Post autor: verex »

Najlepiej chyba nagrać wideo i wrzucić na youtube albo inny hosting wideo, będzie to jak sądzę najbardziej powszechna i łatwo dostępna forma. A przy okazji można byłoby to wrzucić na stronę główną PTR, może by to trochę ubogaciło witrynę.. ;)
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zbrodnie przeciwko fizyce

Post autor: rafciodz »

Panie Karolu.
Bez fundamentu nie pojedziemy wysoko. Zarówno w wiedzy jak i wieku zainteresowanych.
Myślę, że rzecz o której Pan wspomina to "mega" wyzwanie.
Przedział wiekowy, a tym samym poziom wiedzy o fizyce zjawisk towarzyszącym locie rakiety, fizyki gazów jest ściśle ze sobą powiązany - wiek=wiedza=doświadczenie.
W modelarniach i w PTR przydałyby się dwa segmenty: poziom gimnazjalny i szkoły średnie ( w kierunku pierwszego roku studiów ), szkoły podstawowe istnieją na bazie przyrody bez wyodrębniania fizyki i tutaj jesteśmy w stanie poradzić sobie z podstawowymi zjawiskami i wytłumaczeniem stabilności lotu. Zaś dla wyróżniających się będziemy mogli wesprzeć się poziomem gimnazjalnym.

Ze swojej strony jestem w stanie zaoferować miejsce na dysku - hosting na materiały, filmy. Proponuję też badanie na materiale żywym czyli emisję filmu wraz z uwagami odbiorców - czy i jak zrozumieli przekazywany materiał w formie pisemnej i uwag wideo.

Chciałbym aby i Pan zyskał doświadczenie, a praca w dwóch kierunkach: twórca - odbiorca na pewno przyniesie korzyści.

Pozdrawiam
Rafał
Free Your Mind
Karol.Trzeszczkowski
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 12 paź 2015, 18:36

Re: Zbrodnie przeciwko fizyce

Post autor: Karol.Trzeszczkowski »

Hmm... Pan Rafał mówi o poziomie gimnazjum i liceum, Pan verex o dzieciach w modelarni. Ja pierwotnie pomyślałem o takim kursie mechaniki wyższej na poziomie "dla dorosłych" - uwzględniającym kinematykę i dynamikę punktu materialnego jako uzupełnienie luk, a dalej bryła sztywna, problem Keplera, formalizm Lagrange'a, najważniejsze - rozwiązanie równań ruchu rakiety ze zmienną masą, i w końcu kiedyś optymalizacja ciągu rakiety na gruncie analizy funkcjonalnej.

Taki... ambitniejszy elementarz.

Jaka jest mediana wieku członków? Czytałem, że "W naszych szeregach mamy ludzi różnych profesji: inżynierów mechaników, inżynierów elektroników, inżynierów chemików, projektantów, informatyków, wojskowych, studentów i wielu innych. Niektórzy nasi członkowie prowadzą własne firmy lub pracują na stanowiskach managerskich." Jestem tu nowy. Jaka jest rzeczywistość?

I myślałem, że oni, ci inżynierzy, informatycy, hobbyści, po prostu mają luki w dziedzinie fizyki jako że to nie jest ich specjalność (jeden-dwa semestry fizyki kiedyś tam na początku studiów technicznych 10 lat temu i już słabo pamiętam) ale mają podstawowy aparat matematyczny (całki, pochodne) żeby ją zrozumieć. Zdaję sobie sprawę, że mało kto przyzna, że ma luki, ale zrobiłbym to tak, że byłoby ze 3-4 wykłady na upewnienie się, że wszyscy pamiętają takie rzeczy jak ta nieszczęsna różnica pomiędzy energią a popędem a potem zaczął robić rzeczy, których raczej nikt nie miał okazji się nauczyć, jeśli fizyka nie była jego głównym kierunkiem tylko wyselekcjonowane pod kątem związku z rakietami, także jak ktoś zna te podstawy to też by skorzystał na tych wykładach, po prostu później.

Nie chcę nikogo urazić- fizyka nie jest priorytetową dziedziną w modelarstwie rakietowym, większe znaczenie ma chemia i doświadczenie modelarskie. Ale jak się ma ambicje, żeby latać jeszcze wyżej, żeby polecieć do linii Karmana to trzeba wiedzieć więcej - chociażby jak lecieć zużywając minimum paliwa. W moich pierwszych symulacjach - zanim zrobiłem optymalizację przy użyciu analizy funkcjonalnej na kartce - dopiero 5 ton paliwa pozwalało, żeby 100kg rakieta leciała na 100km. Obecnie wystarcza 70kg w modelu uwzględniającym opory ruchu w atmosferze ziemskiej.

Jesteście zainteresowani czymś takim?
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zbrodnie przeciwko fizyce

Post autor: rafciodz »

Damian i ja prowadzimy modelarnie. To inny świat. Wprowadzamy dzieciaki i młodzież w modelarstwo i zachęcamy, w miarę rozwoju do rakiet RDM. Nie ma publikacji w sieci na te tematy oprócz literatury z lat 60/70 stąd nasza propozycja.

Dla części dorosłej twoje wykłady będą bezcenne. Zanim zaczniesz przed każdym odcinkiem wypisz jaka wiedza będzie potrzebna by łatwiej przyswoić treśc. Grupa na tak zaawansowane filmy jest wąska, ale jestem za. Nawet trzy razy za. To z czasem trafi do większej liczby ludzi raz, dwa zainspiruje do uzupełnienia wiedzy.
Moja propozycja jest jak najbardziej aktualna.
Pozdrawiam
Rafał
Free Your Mind
ODPOWIEDZ