Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Skład wykonanie itp...
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Post autor: calvo »

Ahoy wszystkim :)

Ostatni weekend aura uraczyla moja okolice dosc spora iloscia deszczu. Skladniki paliwka sa higroskopijne wiec pomyslalem, ze "nie zaszkodzi troche podsuszyc co by sie wilgoci pozbyc" ergo osiagnac lepsze wyniki. Suszenie trwalo okolo godziny w piekarniku w temp 100 st. C. Skladniki zostaly dobrze wymieszane po suszeniu.

Efekt byl zupelnie odwrotny i zamiast poprawionych osiagow, rakieta ledwo opuscila wyrzutnie i wykonala lot balistyczny na odleglosc calych 2 metrow.

Ma ktos jakis pomysl co spowodowalo anomalie ?
Per aspera ad astra.
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Post autor: stansz »

Cześć.
- Czy widzimy że nie robisz karmelka ?
Jeżeli robisz składniki na sypko, mieszasz je i ubijasz, to silnik powinien być zrobiony mniej niż dzień przed startem. Pytanie co się zrobiło z zawilgoconymi składnikami? Ja nie jestem chemikiem, więc ci nie powiem, czy w 100 oC można wysuszyć cukier i KNO3.
JA BYM wtedy jeszcze je dobrze przemielił i zrobił mieszankę.
db o
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Post autor: calvo »

Poczatkujacy jestem wiec dopiero kompletuje wiedze potrzebna do karmelka. Ustalilem temp. na 100 st. C jako, ze jest to temp wrzenia wody wiec teoretycznie powinna ladnie odparowac, powyzej 100 st. C, cukier zaczyna juz sie karmelizowac wiec staralem sie nie przekraczac tej temp. Silnik byl ubity i odpalony zaraz po suszeniu i zmieszaniu skladnikow.
Wg. teorii silnik powinien miec lepsze osiagi na przesuszonym paliwku, a tutaj stalo sie cos zupelnie odwrotnego i staram sie zrozumiec co sie stalo.
Per aspera ad astra.
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Post autor: tadeusz »

KNO3 mogło nie być czyste a z antyzbrylaczem.
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Post autor: calvo »

Zapomnialem wspomniec, ze bez suszenia silniki dzialaja bez zarzutu, a rakiety lataja az milo.
Per aspera ad astra.
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Post autor: calvo »

Wydaje mi się, co następuje:
proporcje dobrane PRZED suszeniem, z KNO3 raczej niewiele wody odparowało ale cukier mógł stracić nawet do 50% masy (z testowej próbki 5 gr, odparowałem wczoraj 2,5 gr wilgoci) ergo za mało paliwa w stosunku do utleniacza, ergo temperatura spalania wzrosła drastycznie co wnioskuje z ogromnej erozji dyszy, ergo gorsze osiągi.

Niech mnie ktoś poprawi proszę, jeśli wyciągam błędne wnioski.
Per aspera ad astra.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Post autor: Tofifi »

Zacznijmy od tego, czy geometria paliwa i zacisk były właściwe, czy cukier i saletrę zmiekiles do postaci pudru?
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Post autor: calvo »

7gr cukru + 13gr KNO3, wszystko zmielone na drobny pylek, dobrze ubite w rurce PVC, kanal i dysza 5mm. Z tym, ze proporcje dobrane przed suszeniem i wyglada na to, ze woda odparowala tylko z cukru.
Per aspera ad astra.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Post autor: Tofifi »

A może to kwestia dokładności wagi?
Wagi kuchenne nie są zbyt precyzyjne - plus minus nawet 2 gramy! Kiedyś zdarzyło mi się, że waga zaczęła podać wynik dopiero powyżej gram....
Rozsądnie byłoby zaopatrzyć się w wagę jubilerską lub ważyć większe partie - np 35g / 65g - wtedy będziesz miał mniejszy procentowy błąd pomiaru.
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Dzwine zachowanie po suszeniu - cukier + KNO3

Post autor: calvo »

Jak już wspomniałem, popełniłem kardynalny błąd i nie zważyłem składników po suszeniu, a przed zmieszaniem. Woda odparowała z cukru ale KNO3 było suchutkie jak pieprz więc proporcje paliwo/utleniacz były zaburzone.
Per aspera ad astra.
ODPOWIEDZ