Jak zrobić opóźniacz.

Skład wykonanie itp...
Gość

Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: Gość »

Witam! :D



Mam pytanie jak zrobić opóźniacz słyszałem że tytoń z siarką z zapałek jest dobry. a jeśli chodzi o ład. Miotający to podobno dobry jest SPIRIT MIX z saletry potasowej i cukru.



PRZEPIS:: SALETRA Z CUKREM: :D

Wszystkie zabawy pirotechniczne mają chyba początek w wykorzystywaniu mieszanki CUKRU i SALETRY POTASOWEJ. Jest do dość znana substancja, obecnie chyba najłatwiejsza w zdobyciu i co najważniejsze chyba możliwie najbezpieczniejsza. Substancja ta spala się energicznie jasno-pomarańczowym płomieniem, lecz podobnie jak czarny proch nie jest EKSPLOZYWNA. Właściwości takie nabiera dopiero jak zamkniemy ją w szczelnym opakowaniu. Do sporządzenia jej będziemy potrzebowali dwóch składników - oczywiście SALETRY POTASOWEJ i CUKRU w stosunku wagowym zależnym od własności jakie chcemy aby nasza mieszanka posiadała. We wszystkich poniższych przykładach obowiązuje jedna zasada: Więcej saletry a mniej cukru (6:4) sprawia iż mieszanka spala się bardziej energicznie, a na odwrót (4:6) - daje więcej dymu. Proporcje 1:1 są jednak najbardziej optymalne. Wszystkim osobom dopiero zaczynającym przygodę z pirotechniką gorąco polecam zacząć właśnie od tejże właśnie mieszaniny - m.in ze względu na bezpieczeństwo i łatwość zdobycia składników. Ponieważ istnieją co najmniej cztery wersje tej mieszanki, to właśnie w taki sposób postaram się wam poniżej je przedstawić. Pierwszą z nich będzie:



# STANDARD MIX :D

To najprostsza kombinacja saletry potasowej z cukrem jaką można sobie wyobrazić. Wykonanie jej nie zajmuje więcej niż pół godziny, a przebieg reakcji jest całkiem satysfakcjonujący. Aby sporządzić tego rodzaju mieszankę, zmieloną w młynku do kawy saletrę potasową mieszamy z cukrem pudrem, lub wcześniej zmielonym zwykłym cukrem. Uwaga! Bardzo istotne jest aby składniki (saletrę potasową oraz cukier) mielić osobno! Po tej czynności dokładnie zmieszane substancje wysypujemy na szeroką papierową tackę i stawiamy na 24 godziny na kaloryferze. Jest to związane z niewielkim, lecz obecnym stopniem zawilgocenia cukru. Po całkowitym wysuszeniu mieszanki dobrze jest powstałe bryłki rozdrobnić w moździerzu. Gdy po zapaleniu, mieszanina zamiast się energicznie spalać będzie się prędzej topić i "bulkać" oznaczać to będzie że mieszanina nie została dostatecznie dobrze zmielona lub/i wymieszana.

# Najczęstsze zastosowanie:

Petardy, wulkany, lonty



# KARMELEK :D

Karmelek to już niestety wyższa szkoła jazdy. Jego uzyskiwanie jest już procesem znacznie trudniejszym i niebezpieczniejszym. Polega on na rozpuszczeniu mieszanki saletry z cukrem (uzyskanej w punkcie "STANDARD MIX") na patelni do postaci przypominającej wonią i wyglądem właśnie karmel. Jak wspomniałem jest to proces trochę bardziej niebezpieczny gdyż trzeba uważać aby mieszanki nie przegrzać - wtedy wówczas może nastąpić niekontrolowany zapłon. Z tego też względu topienie mieszanki należy wykonywać na wolnym powietrzu oraz na bardzo małym ogniu, nieustannie mieszając. Nie spuszczać wzroku z mieszanki ani na chwilę. Obowiązkowo zaopatrzyć musimy się w rękawice ochronne i okulary BHP.

# Najczęstsze zastosowanie:

Rakiety, bączki, świece dymne.



# HARDCORE MIX :D

Jest to jedna z najlepszych wersji kombinacji saletry potasowej i cukru. Daje ona stosunkowo "dużego kopa", lecz uzyskanie jej jest już czynnością dość czasochłonną, miedzy innymi przez stosunkowo długi okres krystalizacji. Tu jednak należy podkreślić, iż otrzymywanie jest procesem bezpiecznym i generalnie nie stwarzającym problemów. Opis przedstawia produkcję 100g tej mieszanki: Wlewamy ok 200ml wody destylowanej do niewielkiego garnuszka, a następnie ją zagotowujemy. Gdy woda zacznie wrzeć zdejmujemy ją ze źródła ciepła, czekamy ok minutę, a następnie wsypujemy do niej 100g saletry potasowej z cukrem (składniki nie muszą być zmielone). Mieszamy łyżeczką do momentu aż wszystko się rozpuści - powstanie roztwór nasycony. Roztwór generalnie wtedy nie posiada żadnego zabarwienia i wygląda jak zwykła woda. Garnuszek stawiamy z powrotem na źródło ciepła i gotujemy do momentu odparowania znacznej większości wody. Bardzo ważne jest aby gotującą się mieszaninę zdjąć w odpowiednim momencie. Pierwszym sygnałem będzie zmiana zabarwienia wody a nieco później: dość dziwny sposób wrzenia substancji (dużo małych bąbelków). Gdy zauważymy tego rodzaju zmiany, zdejmujemy garnuszek z kuchenki, a jego zawartość przelewamy do szerokiego naczynia i pozostawiamy na kilka dni na kaloryferze. Roztwór zaczyna krzepnąć już w pierwszych minutach obecności w naczyniu. Wysuszoną mieszankę, a raczej jej kryształki ostrożnie miażdżymy w moździerzu - nigdy nie w młynkach elektrycznych! Mieszanka jest gotowa do użycia.

# Najczęstsze zastosowanie:

Petardy.



# SPIRIT MIX :D

Ta wersja mieszanki bynajmniej nie ma wiele wspólnego ze sferą duchową czy też ze sondą łażącą po Marsie lecz ze spiritusem - lub w innym wypadku denaturatem. Jest to także dość bezpieczna metoda uzyskania bardzo dobrej mieszanki na bazie saletry potasowej i cukru, świetnie nadającej się do silników rakietowych czy świec dymnych. Polega ona na zmieszaniu mieszanki STANDARD MIX ze spiritusem - a komu szkoda - z denaturatem. Sposób przygotowania 100g tej mieszanki wygląda następująco: Do naczynia wypełnionego mieszanką wlewamy taką ilość spirytusu aby powstała pewnego rodzaju maź, czy też błotko. Mieszamy tak długo aż roztwór nie nabierze jednolitej konsystencji. Po tym zabiegu mieszankę wlewamy do płaskiego pojemnika lub silnika odrzutowego i czekamy dobę. Mieszankę dobrze jest suszyć na kaloryferze, stąd właśnie polecam stosować spiritus a nie denaturat. W tym drugim wypadku będziemy niestety musieli się liczyć z nieprzyjemnym zapachem. Mieszankę można oczywiście rozdrobnić w moździerzu i zastosować jako zwykły proch, lecz najlepiej nadaje się w takiej postaci w jakiej zakrzepnie.

# Najczęstsze zastosowanie:

Rakiety, bączki, świece dymne. :D



Z góry dzięki jakby sie komuś chciało czytać. :D
Gość

Post autor: Gość »

wrrr nie plagiatuj piroportal. org :evil:"0" />
Gość

Post autor: Gość »

ok :!: :twisted:
Gość

Post autor: Gość »

A to "hardcore mix" to ja nie wiem jaki ma sens... rekrystalizowana saletra z cukrem. Lepsze efekty na petardy (a da sie takie robic na saletrze z cukrem) daje czerwona karmelka z Fe2O3 pokruszona na granulki około 2-3mm wielkosci.
Bart
***
Posty: 63
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielcownia.

siano siano

Post autor: Bart »

jest juz temat o opozniaczach.kolega rocketman chyba zostanie niedlugo uhonorowany tytulem sianopisa. pisze duzo i bezsensu

"kto pyta nie bladzi,

kto czyta- nie pyta"

pzdr
Awatar użytkownika
pyromaniac
*
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 21 paź 2011, 07:39
Lokalizacja: Gdynia / Wawa

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: pyromaniac »

A raczej kopiuje bez sensu nie podając źródła i podpisując wszystko tak, aby stworzyć mylne wrażenie, iż to jego wypociny... gdybym był adminem/modem, to bym wlepił warna za plagiat i nie poszanowanie cudzej własności intelektualnej... a tak to sobie mogę jedynie napisać ;]
mateuszw106
****
Posty: 194
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: mateuszw106 »

pyromaniac pisze:A raczej kopiuje bez sensu nie podając źródła i podpisując wszystko tak, aby stworzyć mylne wrażenie, iż to jego wypociny... gdybym był adminem/modem, to bym wlepił warna za plagiat i nie poszanowanie cudzej własności intelektualnej... a tak to sobie mogę jedynie napisać ;]
Dostajesz złotą łopatę, za odkopanie wątku sprzed 4 lat. Gratuluję !
Obrazek
Awatar użytkownika
pyromaniac
*
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 21 paź 2011, 07:39
Lokalizacja: Gdynia / Wawa

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: pyromaniac »

Dziękuję, dziękuję, po co te kwiaty... ;]
Ok, napisałem 4 posty pod rząd nie sprawdzając daty założenia tematów... już zwrócono mi uwagę, oczywiście to, że jestem nowy na forum i staram się przejrzeć wszystkie tematy nie ma tutaj nic do rzeczy...

PS: Dzięki, też błysnąłeś w tłumie epickim żartem... ;-) Cenię sobie dobry sarkazm...
PPS: Czemu nie zablokujecie postów, w których od 4 lat jest zastój...?
Pozdro!
admin
Administrator
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 17:44

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: admin »

Nie wiem dlaczego się go czepiacie? Jeśli tylko daje rzetelne, prawdziwe i przydatne informacje i ma się czym wykazać to jak dla mnie może wykopać nawet pierwszy temat.
Zajmuję się forum tylko od strony technicznej
lol1109
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 5 lip 2011, 21:41

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: lol1109 »

Mam pytanie co do hardcore mix, a konkretniej tej części przepisu: "Wlewamy ok 200ml wody destylowanej do niewielkiego garnuszka, a następnie ją zagotowujemy"

Zawsze myślałem że wody destylowanej nie da się zagotować? :neutral:
Tak wiem pewnie się myle :razz:
ODPOWIEDZ