Karmelek

Skład wykonanie itp...
Awatar użytkownika
Puhacz
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 76
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2011, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Karmelek

Post autor: Puhacz »

Hej!

Oczywiście że znam i właśnie ze względu na jego ograniczenia stworzyłem swój który wyznacza Kn (i tu wykresy są 100% zgodne z SRM).
Nie ma jednak kilku ograniczeń: m.in. chodziło mi o symulowanie Kn gdy są dwa (lub więcej) RÓŻNYCH ziaren w konfiguracji np: jedno z dużym otworem pracujące jako booster, a drugie jako marszowy, albo 3 ziarna z kanałami o różnych grubościach itp. Można otrzymywać b. ciekawe charakterystyki. Tylko nie wiem jak przeskoczyć z Kn -> prędkość spalania (czyli żeby obliczyć siłę ciągu oraz ciśnienie w komorze).
Planowałem również opcję paliwa z kanałem gwiazdowym i ew. stożkowym (takim pseudomarszowym) ale modelowanie ich spalania na razie trochę mnie przeraża.....

Pozdr!
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Karmelek

Post autor: jaskiniowiec »

Mam wrażenie, że mogłoby wystarczeń zsumowanie wykresów i danych robionych osobno dla dwóch różnych ziaren. W końcu zacisk to kwestia proporcji powierzchni, co przy stałej (przyjmijmy) powierzchni pola przekroju dyszy oznacza że wartością zmienną jest pole powierzchni spalania ziaren. Zatem mamy na początku powierzchnię równą Psp = Pst+Pm (Psp-powierzchnia spalania, Pst-powierzchnia spalania ziarna startowego, Pm-powierzchnia spalania ziarna marszowego). Jesli zatem zacisk wyliczony dla ziarna startowego = np 56, a dla ziaren marszowych np 200, to mamy zacisk poczatkowo 256, a po chwili schodzi na 200. mając zacisk 256 można tak ustawić (w 3 symulacji) dane, by odczytać liniową prędkość spalania dla cisnienia warunkowanego zaciskiem 256. Mając liniową prędkośc spalania zairna i rozmiary ziarna startowego, będzie wiadomo po jakim czasie zacisk spadnie na 200. I tak można się bawić. Kupa roboty ale chyba da się to wszystko wyliczyć tą metodą.
Awatar użytkownika
Puhacz
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 76
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2011, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Karmelek

Post autor: Puhacz »

No i właśnie tak na początku kombinowałem, podszedłem z ciutkę innej strony ale de facto sprowadzało się do tego samego. Ale, podsunąłeś mi pewien pomysł: Dla wybranych zacisków odczytałem wartość ciśnienia z SRM (ustawiając zacisk początkowy i degresyjne spalanie, wtedy Pmax był określony dla Kn0). Dane wstawiłem do excela poczym próbowałem stworzyć drugi wykres pasujący do zadanych punktów. Wyszło mi tak:

Obrazek

Oś pozioma to Kn, pionowa to ciśnienie Mpa. Niebieskie punkty to ciśnienia w komorze dla danych zacisków odczytane z SRM. Linia różowa to aproksymowana do nich krzywa. Max błąd wynosi ok. 3% (czyli w zasadzie nie ma błędu). Ostatecznie zależność zacisku od ciśnienia dla karmelki klasycznej wyszła mi taka:

P[MPa] = 0,00003 * Kn^2 + 0,013 * Kn

Mam nadzieję że ma to sens! ?

pozdr!
Awatar użytkownika
yarco
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 155
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 20:17
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Karmelek

Post autor: yarco »

No w końcu doczekała się próba paliwa karmelkowego. Parametry ziarna średnica 35 mm wysokość 60 mm waga 122g. Skład utleniacz saletra potasowa zmielona na pył oraz jako paliwa użyłem i ty może wywołać uśmiech lizaka w kolorze czerwonym. Zapłon nastąpił bardzo szybko a po spaleniu nie pozostało żadnych produktów ubocznych w postaci żużla. Czas palenia wyniósł 20 sekund.
http://www.youtube.com/watch?v=wFxUzTo4e0w
"Niebo jest czarne a Ziemia Niebieska"

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Karmelek

Post autor: jaskiniowiec »

Znaczy się - przetapiałeś lizak?
Awatar użytkownika
yarco
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 155
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 20:17
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Karmelek

Post autor: yarco »

Tak przetopiłem lizaka strasznie był uparty gdyż cała operacja topienia była przeprowadzona na żelazku a po dodaniu saletry masa nie chciała uzyskać płynności. Mimo to paliwo dobrze się paliło.
"Niebo jest czarne a Ziemia Niebieska"

Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Karmelek

Post autor: Tofifi »

A co Cie skłoniło do topienia lizaka :lol:
Brak cukru w cukierniczce? :wink:
Awatar użytkownika
yarco
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 155
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 20:17
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Karmelek

Post autor: yarco »

Cukru ci u nas dostatek, lecz lizaki też dobre. :grin:
"Niebo jest czarne a Ziemia Niebieska"

Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: Karmelek

Post autor: Skiba »

W jaki sposób topiłeś lizaka na żelazku? Czy żelazko dostatecznie grzało aby aż tak ogrzać garnek? Sorry za pytania, ale jak na razie jestem zielony w SR :)
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
yarco
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 155
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 20:17
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Karmelek

Post autor: yarco »

Jak normalnie. Obrazek żelazko umieszczasz w stabilniej podstawie stawiasz garnczek lub małą patelnie i topimy składniki. Obrazek
"Niebo jest czarne a Ziemia Niebieska"

ODPOWIEDZ