Legalność

Czyli serca naszych niebolotów !
Miki__PL
*
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 25 wrz 2021, 18:26
Lokalizacja: Żory

Legalność

Post autor: Miki__PL »

Hej, czy wykonywanie silników z rur PVC, na bazie karmelka o klasie około D jest legalne?

PS. Czy azotan potasu jest legalny? Czytałem ustawę prekursorów materiałów wybuchowych i azotan potasu chyba jest nielegalny.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Legalność

Post autor: Piotrek »

Posiadanie azotanu potasu i innych utleniaczy ogólniedostępnych w sklepach jest całkowicie legalne. Jednak w świetle polskiego prawa produkcja mieszanin pirotechnicznych jest już czynnością niezgodną z prawem.

Co do silników na karmel... Po prostu uważaj co robisz, nie top karmelu w domu tylko w warsztacie, a testy przeprowadzaj z dala od ludzi (podwórko nie jest do tego dobrym miejscem), na przykład na łące.
Miki__PL
*
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 25 wrz 2021, 18:26
Lokalizacja: Żory

Re: Legalność

Post autor: Miki__PL »

Piotrek pisze: środa, 12 sty 2022, 15:51 Posiadanie azotanu potasu i innych utleniaczy ogólniedostępnych w sklepach jest całkowicie legalne. Jednak w świetle polskiego prawa produkcja mieszanin pirotechnicznych jest już czynnością niezgodną z prawem.

Co do silników na karmel... Po prostu uważaj co robisz, nie top karmelu w domu tylko w warsztacie, a testy przeprowadzaj z dala od ludzi (podwórko nie jest do tego dobrym miejscem), na przykład na łące.
Czyli jeśli mam azotan potasu i siarkę jest to legalne, gdy robię karmelek na podwórku i testuje go na pobliskiej łące bez trawy to jest to legalne?
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Legalność

Post autor: Piotrek »

Tak jak pisałem powyżej, robienie mieszanin pirotechnicznych a więc i karmelku jest nielegalnie.

Z tą łąką oddaloną od ludzi to miałem po prostu na myśli, że jeśli będziesz uważał na siebie i innych, nie będziesz robił głupich rzeczy, to nie będziesz miał z tego tytułu problemu, nikt się nie przyczepi.

Jednak chciałbym zauważyć, że jeśli jesteś początkującym rakieciarzem do zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakup gotowego silnika rakietowego. Na wszystko przyjdzie czas
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Legalność

Post autor: stansz »

Czy modelarstwo rakietowe jest legalne "miki". Tak modelarstwo rakietowe jest legalne. I nie popełniasz przestępstwa o ile nie jesteś bomberem i petardystą.
Słyszy się wprawdzie, że ABW aresztuje kupujących i handlujących w nadchloranie amonu, Ale chłopaki muszą się gdzieś wykazać , a przecież nie będą aresztować agentów Putina. No dalej nie będę komentował.
Czy robienie silnika z rurki PCV jest nielegalne??? - Jeżeli tak to ponad połowa Polskiego Towarzystwa Rakietowego powinna siedzieć. Tak jak wszystkim się pisze, uruchom i zaprojektuj silnik w SRM . Wykonaj go !!!bezpiecznie
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
kretu
**
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2020, 21:55

Re: Legalność

Post autor: kretu »

Piotrek pisze: środa, 12 sty 2022, 22:38 Tak jak pisałem powyżej, robienie mieszanin pirotechnicznych a więc i karmelku jest nielegalnie.
Nie do końca

https://gliwice.policja.gov.pl/ka9/prew ... znych.html

polecam lekturę do poduszki.
A wskazywanie że każda mieszanina piro w każdej ilości wypełnia KK171 moim zdaniem jest nadinterpretacją.

Przykładowo SN zajmował się sprawą posiadania prochu czarnego bez zezwolenia i doszedł do wniosku że jest to legalne. A przecież KK171 nie rozróżnia wytwarzania i gromadzenia zabrania obu tych czynności.

Ale już na Discordzie rozmawialiśmy o tym że przydałaby się opinia prawnika, a najlepiej interpretacja urzędnika (ale tu pewnie z automatu by było że nic nie wolno nawet gazu od zapalniczki nie wolno:P). Ktoś wtedy wspominał że jakieś opinie już ktoś kiedyś zlecał ale z tego co zrozumiałem bardziej chodziło wtedy o firmę a ich przypadku przepisy są bardziej jednoznaczne że nie wolno niczego.

Jak coś discord kanał lobbing-prawny można dyskutować
@Mati05
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 20 sie 2021, 09:57

Re: Legalność

Post autor: @Mati05 »

Może nie jest to konkretnie odpowiedź do pytania ale z racjj, że temat jest o legalności to można to tu podciągnąć.

Mam takie pytanie dotyczące legalności zakupu materiałów pod wykonanie paliwa żywicznego mam namyśli saletrę, glin i siarkę. Czy za zakup tych materiałów coś mi grozi, postępowanie karne, konkwiskata tych materiałów czy coś jeszcze innego.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Legalność

Post autor: Piotrek »

@Mati05 pisze: czwartek, 13 sty 2022, 20:12 Może nie jest to konkretnie odpowiedź do pytania ale z racjj, że temat jest o legalności to można to tu podciągnąć.

Mam takie pytanie dotyczące legalności zakupu materiałów pod wykonanie paliwa żywicznego mam namyśli saletrę, glin i siarkę. Czy za zakup tych materiałów coś mi grozi, postępowanie karne, konkwiskata tych materiałów czy coś jeszcze innego.
Nie. Wspomniane odczynniki możesz legalnie kupić bez konieczności posiadania żadnych dodatkowych uprawnień
wojtas_q
*
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 19 cze 2020, 15:25

Re: Legalność

Post autor: wojtas_q »

@Mati05 pisze: czwartek, 13 sty 2022, 20:12 Może nie jest to konkretnie odpowiedź do pytania ale z racjj, że temat jest o legalności to można to tu podciągnąć.

Mam takie pytanie dotyczące legalności zakupu materiałów pod wykonanie paliwa żywicznego mam namyśli saletrę, glin i siarkę. Czy za zakup tych materiałów coś mi grozi, postępowanie karne, konkwiskata tych materiałów czy coś jeszcze innego.
Nie musisz mieć dodatkowych uprawnień, ale pamiętaj że dzięki zaostrzonej ustawie o prekursorach, sprzedawca ma obowiązek prowadzić ewidencję zakupu drobnego proszku aluminium i azotanu potasu, udostępniać ją na żądanie służb oraz zgłaszać wszelkie podejrzane transakcje (kupujesz to razem, co już jest podejrzane).
ODPOWIEDZ