Średnica i głębokość dyszy rakiety

Czyli serca naszych niebolotów !
Patryk S.
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:22

Średnica i głębokość dyszy rakiety

Post autor: Patryk S. »

Cześć,
chciałbym się dowiedzieć jaka jest optymalna średnica i szerokość otworu rakiety z saletry i cukru. Jest to bardzo prosta rakieta. Jej korpusem jest 13 centymetrowa rura pcv o łącznej grubości 32mm, a grubość ścianki po 6mm. Jako paliwa użyłem saletrę potasową i cukier puder. Jest ono zatkane z góry i z dołu żwirkiem bentonitowym. Wszystko oczywiście ubite. Zakupiony lont ma grubość 2,5mm. Do korpusu jest przyklejona mała listwa Opierałem się na filmie "Jak zrobić RAKIETĘ CUKROWĄ ! DIY" z kanału EksperymentyTV. W tym filmie autor zrobi średnicę 6mm, ale robił własny lont, a już kupiłem 2,5mm.
Jaką średnice i głębokość musi mieć otwór u dołu rakiety?
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Średnica i głębokość dyszy rakiety

Post autor: RDX »

Obejrzałem ten filmik. Szkoda, że gość nie wytłumaczył co i dlaczego robi bo rozwiało by to wątpliwości. Sama rakieta w filmie z tą ilością paliwa powinna mieć znacznie większą moc więc prawdopodobnie gość który to nagrał też jest początkujący. Ale do rzeczy: To co próbujesz stworzyć nazywa się "kijanka" i zanim będziesz próbował puścić swoją rakietę poszukaj na forum jak taka konstrukcja powinna być wyważona, żeby nie zrobić komuś krzywdy. Ogólnie poczytaj forum, żebyś wiedział w ogóle co robisz, żeby czegoś nie spalić i BHP (Być Happy Po). Taka rakieta nie ma odzysku więc to co z niej zostanie spada na głowę - to też musisz uwzględnić.

Co do konstrukcji silniczka to trzymaj się instrukcji z filmu. Średnica otworu nie ma nic wspólnego z grubością lontu. Wywiercony w paliwie kanał powinien sięgać do drugiej zatyczki - chodzi o to żeby paliwo zapaliło się na całej długości. Gość w filmie nie wiercił do końca i tak na oko 25% paliwa stanowiło zbędny balast. Optymalna średnica dyszy wymagała by symulacji, a nie ma chyba software'u dla rakieciarzy który modeluje ubijane paliwo bo prędzej czy później każdy przerzuca się na paliwo topione na cukrolach z którymi łatwiej się pracuje.

Tu masz książkę o ubijanych konstrukcjach gdzie jest więcej informacji i gotowe schematy dla konkretnych osiągów:
http://ftp.demec.ufpr.br/foguete/biblio ... s-Book.pdf

Powodzenia! Pamiętaj o bezpieczeństwie na każdym kroku :)
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Patryk S.
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:22

Re: Średnica i głębokość dyszy rakiety

Post autor: Patryk S. »

Dziękuje za pomoc :)
ODPOWIEDZ