Rakieta Wodna "projekt w trakcie"

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Skarthur
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2021, 15:10

Rakieta Wodna "projekt w trakcie"

Post autor: Skarthur »

Hejo,

W końcu w weekend udało mi się wybrać z rodziną, żeby wystrzelić w powietrze kilka rakiet wodnych.

Przygotowanych w sumie byly 4 rakiety:
- dwie rakiety z 1l butelek z grubego plastiku z Niemiec, które używałem z dyszą 9mm
- jedna rakieta 1,75l z butelki od coli z obciążonym nosem i dyszą 22mm
- zespół rakiet, których długość można było dostosować na 3 lub 5 butelek, czyli pojemność od 5,25l do 8,75l. Dodatkowo ten zespół rakiet wyposażony był w SOR bazujący na klapkach aerodynamicznych, gumkach recepturkach i spadochronie z worka na śmieci.



Problemem tego dnia okazał się wiatr, który utrudniał starty rakiet.
Na początek poszły rakiety z pojedynczych butelek. W 2 z 3 rakiet po osiągnięciu ciśnienia 8 bar start okazał się zbyt gwałtowny i plastikowe lotki przyklejone na Klej na gorąco po prostu odpadaly.

Potem była kolej na gwóźdź programu czyli duży zestaw rakiet i sprawdzenie czy SOR w ogóle zadziała.
Początkowo użyłem konfigurację mniejszą czyli pojemność 5,25l, do tego nalałem ok 1,2l wody i napompowalem do 6 bar. Rakieta poleciała ładnie wysoko (nie wiem dokładnie na ile) , spadochron został wyrzucony jednak nie otworzył się w pełni. Spowolnił jednak lot na tyle ze rakieta nie ucierpiała i po akcji wyciągania jej z krzaków nad rowem można było próbować dalej.
Na kolejny raz miała pójść duża konfiguracja 8,75l z ciśnieniem ok 8 bar. To okazało się jednak niemożliwe. Za każdym razem w trakcie pompowania puszczało mocowanie butelek i całość rozpadała się na pół. Po 3 nieudanych próbach dałem za wygraną i uznałem że trzeba poprawić konstrukcję.

Na sam koniec poszła ostatnia mała rakieta, która jeszcze zachowała wszystkie lotki. Jako, że to niemiecki gruby plastik to została nabita do 10 bar. Zaraz po starcie ustawiła się jednak poziomo i poleciała tak daleko w pola, że mimo szczerych chęci i ok 15 minut poszukiwań nie byłem w stanie jej znaleźć.

A tutaj wideo relacja ze startów:

[youtube] https://youtu.be/Skb_LCm7MnE [/youtube]
Załączniki
IMG-20210905-WA0008.jpg
IMG-20210905-WA0008.jpg (277.72 KiB) Przejrzano 2156 razy
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta Wodna "projekt w trakcie"

Post autor: RDX »

Gratulacje!

Szkoda tylko kaucji za butelki z niemiec, kilka eurasów poszło się paść :D
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta Wodna "projekt w trakcie"

Post autor: FxPlayer »

Również gratuluję! Fajne rakiety :D
Do klejenia stateczników polecam jakiś mocniejszy klej np. do szyb samochodowych, ponieważ przeciążenia są ogromne i trzeba mieć to na uwadze.
Skarthur pisze: wtorek, 7 wrz 2021, 08:16 Rakieta poleciała ładnie wysoko (nie wiem dokładnie na ile) ,
Do obliczenia wysokości lotów polecam ten symulator: http://cjh.polyplex.org/rockets/simulation/
Sam nie mam jeszcze żadnego urządzenia do pomiaru faktycznej wysokości, lecz są w internecie porównania - i program ten dość wiarygodnie określa wysokość lotu.
Trzymam kciuki za następne próby :)
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
Skarthur
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2021, 15:10

Re: Rakieta Wodna "projekt w trakcie"

Post autor: Skarthur »

Z tym klejem do szyb to może być dobry pomysł :) spróbuję.

A co do wysokości lotu, to ten symulator znam i używam i dużo sobie na nim symuluje co i jak. Ale jednak jak realnie wyszło, to nigdy nie wiadomo bez urządzenia pomiarowego.

W przypadku lotu balistycznego jeszcze można jakoś policzyć z czasu lotu. Ale ze spadochronem to już gorzej.

Jak będzie dobrze działał spadochron to chce pomyśleć o kamerce i altymetrze.
ODPOWIEDZ