Rakieta ECHO

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta ECHO

Post autor: Tofifi »

1.8mm to bardzo gruba ścianka jak na amatorskie konstrukcje. Ja z powodzeniem stosowałem rury o grubości 1,1mm. Rury zawsze obficie przesaczałem od środka jak i z zewnątrz lakierem poliuretanowym Dragon. Dzięki temu karton zmienia swoją strukturę i poprawia się jego sztywność.
Awatar użytkownika
Konrad
***
Posty: 96
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2020, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rakieta ECHO

Post autor: Konrad »

Kiedy jest już mi znany docelowy wygląd i masa rakiety mogę wam o niej wreszcie trochę opowiedzieć. Głowica ma zostać wydrukowana w 3d, ma średnice podstawy 70mm i długość 210mm. Korpus to wcześniej wspomniana rura kartonowa o wymiarach 70x1,8x750mm. Wszystkie wręgi (pierścienie centrujące, przegrody i blokady silnika) zostaną wykonane ze sklejki o grubości 5mm i wycięte laserem. Nie wiem z czego zrobię lotki ale pewnie skończy się na sklejce :) . Talia zejściowa zostanie wykonana z kartonu a rurę wewnętrzną nawinę sam z brystolu i skleję ją wikolem. Ale mam do was jedno pytanie odnośnie postu jaskiniowca z tematu "Wyrzucanie przez głowicę czy przez rozdzielenie rakiety na łączniku?": Czy jest sens ćwiartować moją rakietę na równe pół? Czy nie można wyrzucić spadochronu przez łącznik który jest już zaznaczony na projekcie?
ECHO (2).png
ECHO (2).png (17.05 KiB) Przejrzano 5644 razy
Za odpowiedź z góry dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Rakieta ECHO

Post autor: U.S. air force »

jaskiniowiec pisze: środa, 23 gru 2020, 15:45 Wyrzut spadochronu przez podzaił zmniejsza ryzyko uszkodzeń
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
Awatar użytkownika
Konrad
***
Posty: 96
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2020, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rakieta ECHO

Post autor: Konrad »

Inaczej sformułuje pytanie. Czy rakieta musi rozłączyć się na dwie równe części? Czy spadochron może wypaść przez łącznik który jest już zaznaczony na projekcie? Czy muszę dodać jeszcze jeden łącznik?
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta ECHO

Post autor: Tofifi »

5mm to dosyć grubaśne wregi - spokojnie wystarczą 3 lub 4 mm. Rakieta nie kusi dzielić się w połowie - ja kiedyś w "turboptysiu" miałem rozlaczeniebooebnie jak w twojej konstrukcji - w jakość 1/4 długości.
Awatar użytkownika
Konrad
***
Posty: 96
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2020, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rakieta ECHO

Post autor: Konrad »

Prace nad rakietą idą pełną parą :) . Korpus polakierowałem lakierem poliuretanowym (nie firmy Dragon ale też dał rade) i zaszpachlowałem pierwszą lepszą szpachlą do drewna (która też zdała egzamin). Zrezygnowałem z cięcia laserem z powodu na czas i koszty realizacji. Stateczniki wyciąłem ręcznie ze sklejki o grubości 4mm. Rurę wewnętrzną nawinąłem z tektury i skleiłem ją wikolem. W sprawie głowicy kontaktuje się z drukarnią 3d. Zostało mi jeszcze:
-wydrukowanie głowicy
-wycięcie wręg
-zrobienie łącznika
-kupić UWS
-zrobienie spadochronu
-i pewnie jeszcze masę innych rzeczy o których zapomniałem :) .
1609500747799.jpg
1609500747799.jpg (1.54 MiB) Przejrzano 5531 razy
pozdr.
Awatar użytkownika
Konrad
***
Posty: 96
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2020, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rakieta ECHO

Post autor: Konrad »

Update prac nad rakietą.
1610095767461 (1).jpg
1610095767461 (1).jpg (339.31 KiB) Przejrzano 5393 razy
1610095767469 (1).jpg
1610095767469 (1).jpg (356.58 KiB) Przejrzano 5393 razy
Głowice wydrukowałem z ABS.
Pozdr.
-mx-
**
Posty: 46
Rejestracja: czwartek, 7 sty 2021, 12:59

Re: Rakieta ECHO

Post autor: -mx- »

Jaki jest powód użycia abs-u? Czy jest to czymś podyktowane o czym nie wiem?
Awatar użytkownika
Konrad
***
Posty: 96
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2020, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rakieta ECHO

Post autor: Konrad »

Osobiście nie znam się na druku 3d ale po licznych konsultacjach z drukarzem, podjęliśmy decyzję, że ABS sprawdzi się tu najlepiej.
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Rakieta ECHO

Post autor: Vigoniusz »

ABS ma mniejszą gęstość więc jest lżejszy. Ja wolę jednak PLA, łatwiejszy w obyciu i lepiej trzyma wymiar. Ale w predkosciach ponizej 0,7 Macha to chyba wszystko co sztywne poleci :D
Space is hard.
ODPOWIEDZ