Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Post autor: calvo »

Witeczka wszystkim ! :)

Przedstawiam wam moja 1-szą rakietę z prawdziwego zdarzenia. Nie sugerujcie się dopiskiem "Gen.3" w nazwie, dwie pierwsze miały na celu sprawdzenie teorii w praktyce. :)
Niestety nie opracowałem jeszcze systemu odzyskiwania więc model zaliczył twarde lądowanie ale konstrukcja była na to przygotowana. Nadmienię tylko, że zachowuje wszelkie środki ostrożności ze względu na prędkość jaką model może osiągnąć podczas przyziemienia, rakieta jest odpalana na kompletnym odludziu.

Model wykonany z arkusza elastycznego plastiku, całość usztywniona czterema pierścieniami z rury PVC tej samej średnicy co korpus silnika. Głowica z papieru, przewidziana do łatwej wymiany. Całość ma 45 cm długości, masa startowa wynosiła 240 gram, napędzana silnikiem własnej konstrukcji zaopatrzonym w 30 gr karmelka. Średnica dyszy wynosiła 6,5 mm.

Start odbył się bez problemów. Troszkę zdziwił mnie sam lot, jakieś problemy ze stabilnością, wg. OpenRocket stabilność wynosi 1,9 cal.

Załączam kilka fotek i video :)
przekroj.jpg
przekroj.jpg (24.14 KiB) Przejrzano 6374 razy
3d.jpg
3d.jpg (31.59 KiB) Przejrzano 6374 razy
IMG-20201017-WA0064.jpg
IMG-20201017-WA0064.jpg (352.26 KiB) Przejrzano 6374 razy
VID_20201017_143902403.mp4_snapshot_06.28.582.jpg
VID_20201017_143902403.mp4_snapshot_06.28.582.jpg (236.34 KiB) Przejrzano 6374 razy
IMG_20201017_165010.jpg
IMG_20201017_165010.jpg (439.85 KiB) Przejrzano 6374 razy
Per aspera ad astra.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Post autor: Tofifi »

Odnoszę wrażenie, że użyłeś zbyt krótkiej wyrzutni. Jakiej była długości?
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Post autor: calvo »

Tofifi pisze: czwartek, 29 paź 2020, 11:26 Odnoszę wrażenie, że użyłeś zbyt krótkiej wyrzutni. Jakiej była długości?
Wyrzutnia ma okolo 1,5m tj. ~3 dlugosci rakiety. Zdobylem juz 2m ksztaltownik alu, ktory zastapi aktualny pret ale musze zamienic zaczepy z rurek na guziki. Wydaje mi sie rowniez, ze zaczepy startowe sa zbyt daleko od siebie, kiedy gorny jest juz poza pretem w razie dewiacji od pionu dolny zaczep moze sie przyblokowac, do poprawy.

Zamieszczam filmik z 2ga blizniacza konstrukcja, ktora oposcila wyrzutnie i leciala jak po sznurku. Wystapil maly problem z silnikiem, testowalem storzek sprerzajacy, niestety musialem gdzies zostawic szczeline miedzy storzkiem a korpusem silnika w efekcie czego storzek sie przemiescil i zablokowal dysze co zaowocowalo "wysadzeniem" zatyczki. Ale sam start i lot wydaje sie byc bez zarzutu. Odpalana z tej samej wyrzutni, wg. OR stabiolnosc = 1,5 cal czyli duzo mniejsza niz przy tej 1szej ktora "tanczyla" podczas lotu.

Per aspera ad astra.
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Post autor: calvo »

Ahoy załoga ! :)

Kolejny udany start i niezły lot, niestety tym razem konstrukcja nie przetrwała lądowania. Czas pomyśleć o jakimś systemie odzysku.

Nie posiadam żadnej elektroniki do śledzenia parametrów lotu, pokusiłem się o symulację w OpenRocket na postawie danych z SRM i wygląda to nieźle i wydaje się w miarę trafione na podstawie wideo z kamery umieszczonej w rakiecie i z tego co udało mi się zaobserwować gołym okiem.

Symulacja OpenRocket:
- apogeum: ~400 m
- V max: ~430 km/h
- przyspieszenie: ~20 G
- V przyziemienia: ~190 km/h

I wideo:
Per aspera ad astra.
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Post autor: Vigoniusz »

Brawo, fajnie,że pokusiłeś się o zrobienie swojego silnika, to mega rozwija w modelarstwie rakietowym. Skoro już umiesz robić silnik polecam Ci zrobić sobie trochę prochu szkarłatnego wtedy prostą elektronikę do odzysku możesz kupić na tym forum :)
Space is hard.
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Post autor: calvo »

Chcialem sie brac za kombinowanie jakiegos mechanicznego systemu uwalniania spadochronu ale skorzystam z sugestii i zainteresuje sie prochem szkarlatnym. Dzieki wielkie za ukierunkowanie :)
Per aspera ad astra.
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Post autor: calvo »

update z ostatniego startu :)


Per aspera ad astra.
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Post autor: calvo »

Czolem zaloga ! :)

Powiem wam, sie porobilo... Kiedy raptem 5 m-cy temu postanowilem dolaczyc do rakietowej braci i zabrac sie za konstruowanie wlasnych rakiet i silnikow, w zyciu zyjacym bym sie nie spodziewal takiego obrotu spraw.

Moimi amatorskimi kontrukcjami zainteresowala sie lokalna gazeta oraz stacja telewizyjna, odpowiednik naszej TV regiolanlen/wojewodzkiej, krotki reportaz w glownym wydaniu wiadomosci. :)

Jako, ze jestem ekstremalnym introwertykiem, dziewczyna w materiale to "moj czlowiek" od Social Mediow i PRu. :P

Materialy po holendersku ale jak by ktos mial ochote to zamieszczam linki ponizej:

Lokalna gazeta Meijel24:
https://meijel24.nl/2020/11/12/lancerin ... ct-pierog/

TV L1mburg:
https://l1.nl/l1mburg-centraal-6-15-nov ... 20-160823/
Per aspera ad astra.
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Post autor: Vigoniusz »

Brawo! Niech sie niesie!
Space is hard.
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Moja 1sza, mocno amatorska - PRG-Gen.3_BLUE

Post autor: U.S. air force »

To się porobiło.
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
ODPOWIEDZ