Rakieta suborbitalna - POMOCY

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Cactus_
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 23 paź 2018, 18:00

Rakieta suborbitalna - POMOCY

Post autor: Cactus_ »

Witam !
Od jakiegoś czasu mam w głowie pomysł wystrzelenia rakiety suborbitalnej(choć jest to błędne określenie bo lot suborbitalny to ten powyżej 100 km n.p.m. a ja takiej wysokości na pewno nie osiągnę)
Chodzi o rakietę bardziej naukową niż modelarską. Jestem jednak laikiem więc proszę o dobre rady i info.

Napęd
Myślałem nad zaprojektowaniem silnika wodorowo-tlenowego. Dwie butle albo inne zbiorniki na te gazy, zawory stopniowo otwierane i zamykane zdalnie - zazwyczaj automatyczne w razie wypadku ręcznie , jakiegoś rodzaju komora spalania , w której spotykały by się te gazy i oczywiście zapalnik. Dzięki regulowanym zaworom gazowym można by "dodać gazu " i " spowalniać rakietę"

Komunikacja
Myślałem nad komunikacją radiową ale podajcie jeszcze jakies pomysły

Sterowanie
Serwo - lotki itp.

Budowa
Korpus - I tu pytanie - aluminium ? jakieś mocne tworzywo sztuczne ? korpus jak najlżejszy i jak najbardziej wytrzymały
Głowica - osłona termiczna do wejścia w atmosferę (z czego?)
Spadochron

Elektornika i czujniki
Najlepiej komputer pokładowy ale może się obejść bez niego
Chciałbym mieć wysokościomierz, barometr, prędkościomierz/akcelerometr , termometr (wew. i zew.) , żyroskop , radar(jeśli można i jeśli jest potrzebny)- wszystko w kontakcie na żywo z ziemią
Chciałbym również aby wszystkie zapisy pyły rejestrowane i zapisywane (w chmurze lub na dysku)

Chciałbym mieć automatyczne stabilizowanie i pochylanie rakiety to planowanego toru lotu

Jestem nowy w temacie więc proszę o proste odpowiedzi :D

Z góry dzięki
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta suborbitalna - POMOCY

Post autor: verex »

Cactus_ pisze: wtorek, 23 paź 2018, 20:36 Jestem jednak laikiem więc proszę o dobre rady i info.
Więc zacznij od małych rakiet modelarskich na gotowe silniki, a potem przejdź do budowania rakiet eksperymentalnych jak już zdobędziesz trochę know-how. Projekt który opisujesz to koszt kilku, kilkunastu milionów złotych i kilka lat pracy dla kilkudziesięcioosobowego zespołu, który już ma obszerną wiedzę i doświadczenie w temacie. Przy zabawach z wodorem i tlenem bez grama wiedzy na temat napędów rakietowych jedyne co osiągniesz to obszerne poparzenia i/lub rozczłonkowanie ciała.

Chcesz robić coś więcej niż papierowe modele, to mamy na forum kilka pięknie opisanych rakiet: K1-X, seria rakiet RTP, Strega, Meteor Solid, mamy wątki o napędach hybrydowych a nawet silniki na których możesz bezpiecznie zacząć przygodę z takimi rzeczami odpowiednio przechodząc przez kolejne etapy licencjonowania i impulsy napędów. Poczytaj, przemyśl to, co chcesz zrobić i zacznij od czegoś realnego.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Cactus_
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 23 paź 2018, 18:00

Re: Rakieta suborbitalna - POMOCY

Post autor: Cactus_ »

Spoko , dlatego właśnie pytam :wink:
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: Rakieta suborbitalna - POMOCY

Post autor: Shagr »

Jeśli znasz angielski, to ten film naświetli trochę temat:
ODPOWIEDZ