Rakieta METEOR 2014

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

Cześć,

Z końcem czerwca zacząłem pracę nad nową rakietą naddźwiękową. Rakieta będzie napędzana silnikiem hybrydowym.
Materiał konstrukcyjny to aluminium oraz kompozyt szklany. Średnica 60mm z poszerzeniem do 64 mm przy statecznikach. Dzięki zastosowaniu rury z kompozytu szklanego udało się odchudzić konstrukcję o jakieś 70g. Docelowo korpus spadochronów też będzie wykonany z kompozytu.

Stateczność około 2 kalibrów, dokładną poznam po całkowitym złożeniu i zważeniu elementów rakiety.

Obrazek

Masa rakiety bez paliwa wyjdzie nieco ponad 2 kg, a planowany pułap około 4 km - w zależności od parametrów silnika, który na dniach zostanie przetestowany.

Elementy rakiety prezentują się tak:
Obrazek
Obrazek

Rury i głowice z kompozytu wykonałem w ostatnim tygodniu podczas stażu w GLEBA Composites. Dzięki uprzejmości chłopaków z Sekcji Rakietowej SKA Politechniki Warszawskiej wykonałem także kilka głowic z ich form... tak na przyszłość :wink:
Obrazek

W zależności od możliwego pułapu, rakieta być może wystartuje na tegorocznym FM.

Odzysk: pilot + spadochron główny umieszczone będą w jednej rurce przedzielonej wzdłużnie na dwie części... Coś jak system armatek, który dawno temu prezentował na forum Tofik.

Na pokładzie znajdzie się elektronika:
- Altimax G2 SD
- UWS 5-51
- piszczyk
- kamera MD80
- GPS Tracker
- niezależny komputer pokładowy z przesyłem telemetrii (+GPS) na żywo wykonany przez kolegę... Elektronika jeszcze nie ma nazwy, ale testy w locie są przewidziane na 16/17 sierpnia.

Do zrobienia zostało jeszcze kilka rzeczy - wyciąć stateczniki, zrobić wnętrze, obrobić głowicę, itd... Temat będę uzupełniał na bieżąco.

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: wrx »

Witam, głowice wyglądają świetnie! ( zwłaszcza przy moich Obrazek )

Tak poza tym, widzę, że nie tylko ja przygotowuje rakietę na FM. Obrazek
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

Z racji tego, że prace nad hybrydą troszkę się opóźniają i pierwszy test będzie pewnie pod koniec miesiąca, postanowiłem urozmaicić sobie coraz to dłuższe wieczory pracując nad rakietą METEOR 2014 w nieco innej wersji, napędzanej silnikiem Wessex lub Schermuly. Wszystkie niezbędne elementy mam na miejscu, więc złożenie rakiety to kwestia kilku popołudni.


Prace zacząłem od wycięcia płytek i stateczników wykonanych z kompozytu szklano-epoksydowego o grubości 1,5mm.

Obrazek
Obrazek

Płytki także są wykonane z kompozytu i posłużą do wykonania dzielonej komory spadochronowej, oraz mocowania elektroniki.

Obrazek
Obrazek

Na zdjęciu powyżej widoczne są dwie rurki dzielone właśnie tymi płytkami. W korpusie z aluminium będzie komora spadochronowa, zaś w korpusie z kompozytu będzie elektronika.

Za pomocą jakiegoś chińskiego urządzenia na podobieństwo cyrkla z nożami, które da się umocować w wiertarce próbowałem wyciąć wręgi do mocowania silnika, ale niestety noże w tym cyrklu już po drugim cięciu można wyrzucić, a zapasowych nie ma. Poza tym przy końcowym cięciu wszystko odskakuje i klinuje się na nożach, przez co niestety wręga uszkadza się. Krótko mówiąc - nie polecam tego rozwiązania. Badziewne jest.

Efekt:
Obrazek

Wręgi pójdą na laser, przy okazji wytnę także tarcze pozycjonujące, które pomogą równo wkleić stateczniki.

Aha, no i oczywiście zdjęcie głowicy, do której Kacper dorobił na tokarce aluminiowy grot:

Obrazek

No i zrzut z OpenRocket, całość ma 1 kaliber stateczności.
Obrazek

Mam nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni całość będzie gotowa i poleci. Szacowany pułap to około 650 metrów. Na pokład dorzucę altimetr od Adrela, bo przy ostatnim locie w lipcu miałem problem z odczytem danych. Może teraz się uda.

Pzdr
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: stary Leszek »

Głowica ,że palce lizać. Ale ten czubek od Kacpra?
Podobno wszystko co poleci w górę kiedyś spadnie.
Jak znam życie i złośliwość rzeczy martwych może zrobić
komuś krzywdę.Ja bym ten czubek trochę zaokrąglił.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

A moim zdaniem to bez różnicy. Jeśli rzeczywiście doszłoby do sytuacji, gdzie miałoby to spaść komuś prosto na głowę, to niezależnie od tego czy czubek jest w takiej postaci, czy jest nieco bardziej zaokrąglony, skończyłoby się to jednakowo źle. Poza tym rakieta będzie miała dwa spadochrony i 3 szanse na odzysk (2x odzysk z Altimaxa + UWS), więc wątpię żeby doszło do takiej sytuacji, że żaden spadochron nie zostanie wyzwolony i rakieta bezwładnie spadnie na ziemię.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: stary Leszek »

Widocznie jestem bardziej ostrożny.
Robię rakietę też o średnicy 60mm.
Zrobiłem korpus z laminatu szklanego, dałem 4 warstwy tkaniny 160g.
Rura 750mm waży 141g.
Stateczniki wyklejam z balsy2mm oklejone kartonem0,3mm i zalaminowane
tkaniną 160g.
Ciekawy jestem jak to wygląda u Ciebie.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

4 warstwy tkaniny 160g? To jakiej grubości wyszła Ci ścianka?
Nie pamiętam już z ilu warstw zwinąłem swój korpus, ale wykonany jest z tkaniny 110g/m2 i żywicy LG285, przy grubości ścianki 1,5 mm. Rura o długości 220mm waży 95g.

Przy tej rakiecie stateczniki zostawiam wykonane z gołego laminatu o grubości 1,5mm. Ważą 53g. Są dość sztywne i przy locie na wessexie nie ma potrzeby dawania grubszych, bardziej wytrzymałych.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: przemo »

Cześć
Kolejny fajny twój projekt i świetne wykonanie z tego co widzę.
Dzielona komora spadochronowa.... skąd ja to znam :mrgreen: Już dwa takie modele miałem/mam.
Niewątpliwie dużo zalet ale mocno upierdliwe jest też.
Dobrze przemyśl sprawę miejsca i sposobu mocowania zapalników odzysków. Nawet w mojej Bellis II o fi wewn. 120mm ! miałem problemy z ich podłaczaniem.
Obecnie mam przerobione i złącza znajdują się na górze przegrody (pod głowicą, blisko aby bezproblemowo dojść z narzędziami) w rogach przy korpusie, aby nie haczyły o nie spadochrony. Rakieta po modernizacji jeszcze czeka na próbę.
Jest też pewien problem z ładunkiem wurzucającym główny. Musi być sporo większy niżby się wydawało. Otwarty już korpus przez pilota wymusza mocniejsze wyplucie. Koniecznie potestuj na ziemii.
No i życzę nam aby główny nie trafił w linki od pilota :mrgreen: :wink:
Nie porzucam na razie tego rozwiązania bo łatwiej mi tak niż dzielić korpus drugi raz pod elektroniką i głowić się co zrobić aby część silnikowa nie otworzyła go grawitacyjnie przy szarpnięciu pilota.
powodzenia
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: stary Leszek »

Ty budujesz model wyczynowy ja rekreacyjny, stąd duże różnice
w grubości ścianek korpusu. Mój ma 0,75mm. Użyłem E53+Z1,bo taki miałem.
Ten epidian nadaje się tylko do pracy na zewnątrz bo nieżle śmierdzi.
Wytrzymałość poosiowa korpusu ok 75kg bez śladów uszkodzenia.
Jeżeli swój korpus nawijałeś w temperaturze ok.25stopni to dałeś chyba10-11 warstw,
chyba że dałeś żywicy na grubo, lub było zimno.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

Było ciepło, rzeczywiście wychodziło coś koło 11-12 warstw, ale dokładnie nie pamiętam.

Zrobiłem roboczą przymiarkę rakiety ze statecznikami przyklejonymi na taśmę dwustronną :D. Wygląda co najmniej jak pocisk, a nie rakieta rekreacyjna.
meteor-przymiarka.jpg
meteor-przymiarka.jpg (23.75 KiB) Przejrzano 11879 razy
Docelowo będę się starał, aby rakieta w tej wersji była wykonana w 100% z kompozytu, co pozwoli znacznie zyskać na masie - to, co widać na zdjęciu waży bez bebechów 1014g. Gdyby rury alu wymienić na rury z kompozytu, udałoby się odchudzić konstrukcję o 140g.

Przemku, dobrze że zwróciłeś uwagę na kwestię ładunku wyzwalającego główny spadochron. Przetestuję wszystko na ziemi.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
ODPOWIEDZ