Meteor 1

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Wojciech G
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 2 sty 2014, 23:14
Lokalizacja: Szczecin

Meteor 1

Post autor: Wojciech G »

Na okoliczność 45-lecia startu rakiety Meteor 1 (16.06.1965 r.) wykonałem model w skali 1:2 wg. planów "Modelarz" 3/1978 r. Model był gotowy do startu w dniu rocznicy, wykonawca niestety nie. Pierwszy lot modelu odbył się kilka miesięcy później (5.09.2010 r.) Start i lot modelu był efektowny lądowanie częściowo. W pułapie od spadochronu oderwał się kadłub główny modelu, reszta majestatycznie wylądowała daleko od miejsca startu. Nie doceniłem siły ładunku miotającego. Kadłub uległ uszkodzeniu później został naprawiony. Operator kamery dał plamę, filmu brak (nie znam przyczyny braku filmu), są tylko moje zdjęcia, kilka dołączam. Mam film z drugiego startu i lotu oraz zdjęcia ale to następnym razem. Film wymaga obróbki, skrócenia nie wiem jak to zrobić?. Plik filmowy jest typu *.AVI. Dołączam pięć zdjęć dla zobrazowania zdarzenia. Jeszcze dodam że silnik to TSP-G50-4-4 Ic=120 Ns czas pracy 4 s opóżnienie 4 s waga 180 gr od pana Piotra Tendera, nawiązałem z nim kontakt czytając to forum. Model do startu ważył 1000 gr. ta okrągła cyfra to zupełny przypadek. Projekt wyrzutni dostosowałem do prowadnic modelu, projekt powstał w myślach przy stoisku profili aluminiowych w Castoramie.
Na wyrzutni montaż zapalnika.
Na wyrzutni montaż zapalnika.
DSC00742_k_p.jpg (581.57 KiB) Przejrzano 8793 razy
Gotowa do startu.
Gotowa do startu.
DSC00744_k_p.jpg (445.05 KiB) Przejrzano 8793 razy
Po locie i lądowaniu.
Po locie i lądowaniu.
DSC00747_k_p.jpg (601.83 KiB) Przejrzano 8793 razy
Uszkodzenie kadłuba głównego.
Uszkodzenie kadłuba głównego.
Meteor 1 030_k_p.jpg (640.85 KiB) Przejrzano 8793 razy
Model w elementach silnik i wyrzutnia.
Model w elementach silnik i wyrzutnia.
Meteor 1 024_k_p.jpg (423.95 KiB) Przejrzano 8793 razy
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Meteor 1

Post autor: Paul »

Witam,
Pieknie i czysto wykonany model. Szkoda tylko, ze troche "twarde" ladowanie. Mysle, ze problem z systemem odzysku lezy wlasnie w tych silnikach.
Moje pierwsze starty z tymi silnikami byly podobne. Zerwany spadochron i w konsekwencji zniszczona rakieta.
Silniki te jako jednostka napedowa sa b. dobre. Latam na nich od lat , ale jezeli chodzi o opoznienie oraz ladunek miotajaca, to dzialaja jak "granat".
Dzisiaj latam na tych silnikach bez ladunku miotajacego, a funkcje odzysku przejela elektronika. Proponuje rowniez wlasnie to rozwiazanie, do Twojego METEORA.

Pozdrawiam
Paul
Awatar użytkownika
yarco
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 155
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 20:17
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Meteor 1

Post autor: yarco »

Witam, ładny model METEORA napisz z czego jest wykonany itp.
"Niebo jest czarne a Ziemia Niebieska"

Wojciech G
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 2 sty 2014, 23:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Meteor 1

Post autor: Wojciech G »

Tak Paul mam takie zdanie jak ty i kupiłem silniczki bez ładunku miotającego. Na zdjęciu trzy z lewej z ładunkiem trzy z prawej z "zabetonowanym" miejscem na ładunek. Dwa z lewej to do Meteora 1.
Załączniki
DSC01564 k p.jpg
DSC01564 k p.jpg (320.64 KiB) Przejrzano 8710 razy
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Meteor 1

Post autor: Tofifi »

Wydają się wielkie te silniki ale to chyba kwestia zdjęcia.
Napisz coś więcej o nich jesli możesz.
Wojciech G
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 2 sty 2014, 23:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Meteor 1

Post autor: Wojciech G »

Tu można policzyć ilość warstw papieru (twarde lądowanie głównego kadłuba)
Tu można policzyć ilość warstw papieru (twarde lądowanie głównego kadłuba)
DSC01342 k p.jpg (371.05 KiB) Przejrzano 8705 razy
Klejenie stateczników do iglicy. Na pierwszym planie dwa stateczniki i głowiczka iglicy (styrodur wykonany na wiertarce)
Klejenie stateczników do iglicy. Na pierwszym planie dwa stateczniki i głowiczka iglicy (styrodur wykonany na wiertarce)
DSC01328 k p.jpg (417.46 KiB) Przejrzano 8705 razy
Konstrukcja głowicy.
Konstrukcja głowicy.
DSC01324 k p.jpg (345.24 KiB) Przejrzano 8705 razy
Zewnętrzna obudowa części silnikowej wsuwana w szczeliny stateczników, przymiarka przed klejeniem.
Zewnętrzna obudowa części silnikowej wsuwana w szczeliny stateczników, przymiarka przed klejeniem.
DSC01314 k p.jpg (339.04 KiB) Przejrzano 8705 razy
Klejenie stateczników do części silnikowej na stole montażowym.
Klejenie stateczników do części silnikowej na stole montażowym.
DSC01312 k p.jpg (389.1 KiB) Przejrzano 8705 razy
Matryce i rury z papieru.
Matryce i rury z papieru.
DSC01320 k p.jpg (441.18 KiB) Przejrzano 8705 razy
Zdjęcia były zamieszczane w odwrotnej kolejności niż je widać tak wyszło nie będę zmieniał. Odpowiadam na pytanie z czego jest wykonany Meteor 1. Brystol, papier pakowy, sklejka "owocowa", Wikol, szpachla, lakiery w sprayu. Miejsce wykonania ok. 1 m kw. kuchni. Podstawowe narzędzia ręczne, wiertarka elektryczna + statyw. Materiały proste tanie ogólnie dostępne. Kilka zdjęć to dużo więcej niż tekst.
ODPOWIEDZ