Rakieta HIPERSONAL

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
andżej
Supersonic PROFI
Posty: 444
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Rakieta HIPERSONAL

Post autor: andżej »

Witam,

Paul, przepraszam że dopiero teraz (zeszło ze mnie ciśnienie) ale chciałbym jeszcze raz pogratulować Ci wspaniałego sukcesu oraz determinacji w doprowadzeniu tego projektu do końca. Trwało to kilka lat ale warto było. Co tu dużo mówić - perfekcyjny model, piękny lot, 100% sukcesu - po prostu zawodowstwo. Mam nadzieję że w koszulce będzie Ci do twarzy :grin: . Postaram się jak najszybciej opublikować nagranie lotu Hipersonala z mojej kamery.

pozdr
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta HIPERSONAL

Post autor: KSard »

Cóż tu dużo mówić - tyle lat przygotowań i taki wspaniały finał.
Jeszcze raz Gratulacje Paul - jestem pełen podziwu dla Twoich umiejętności.
Zawsze wierzyłem, że się uda.
HIPERSONAL zaliczył barierę dźwięku - to fakt niezbity!

Mam także ogromną satysfakcję, że i ja wniosłem niewielki wkład do tego projektu, jako pomysłodawca nazwy dla rakiety,
wykonawca niezbędnych wyliczeń udowadniających możliwość osiągnięcie przez rakietę amatorską tak dużej prędkości, no i również współprojektant modelu. Niewiele, ale jednak. Przepraszam za ten osobisty akcent - jak widać sukces zawsze ma wielu ojców :wink:
A wszystko to zaczęło się jeszcze jesienią 2004 roku - aż trudno uwierzyć.

Być może jeszcze w niedalekiej przyszłości uda się wystrzelić Hipersonala na naszym własnym silniku - to byłaby pełnia szczęścia.

Obrazek
Fot. 1 - Paul przygotowuje swój model do pierwszego lotu w sobotę (zdjęcie Marcina Polara)

Teraz czekamy na materiały fotograficzne, filmowe i dane z aparatury pokładowej.
Tutaj więcej materiałów dotyczących projektu HIPERSONAL
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rakieta HIPERSONAL

Post autor: Bullet »

To może jakaś choćby krótka relacja ?
My, nieobecni w Toruniu, nie bardzo wiemy o co chodzi, choć docierają jakieś pogłoski o 380m/s :)
Jak masz strzelać, to strzelaj, nie gadaj !!!
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Rakieta HIPERSONAL

Post autor: placydo »

Polecam HD
Żaden głośnik nie odda dźwięku tego silnik na żywo.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=alwq8KvvECE[/youtube]

link: http://www.youtube.com/watch?v=alwq8KvvECE
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta HIPERSONAL

Post autor: KSard »

Bullet pisze:To może jakaś choćby krótka relacja ?
My, nieobecni w Toruniu, nie bardzo wiemy o co chodzi, choć docierają jakieś pogłoski o 380m/s :smile:
Zanim Paul przedstawi relacje i dane ze startu, to zaprezentujkę zdjęcie zestawione z kilku początkowych klatek filmu kręconego przez Jaskiniowca.

Hipersonal startuje do lotu naddzwiękowego
Hipersonal startuje do lotu naddzwiękowego
Hipersonal-Razem_jaskin.jpg (179.95 KiB) Przejrzano 9899 razy
Film Jaskiniowca - do ściągnięcia

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=H3TZ1d2S6S4[/youtube]
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Rakieta HIPERSONAL

Post autor: Paul »

Witam,
Troche to trwalo, ale te ostatnie dni byly dla mnie wypelnione po brzegi. W poniedzialek bylem jeszcze w pracy do 16-tej, a we wtorek po pracy musialem przygotowac moje modele na targi modelarskie w Dortmundzie. Od dzisiaj az do niedzieli jestem na tych targach od 9-tej do 18-tej, a od 6-tej do 8-mej jeszcze w pracy.

Co do samego startu Hipersonala, to jak juz wiekszosc wie lot odbyl sie zgodnie z zalozeniami oraz obliczeniami. Pierwszy lot w sobote odbyl sie na silniku klasy "G" Pana Tendery i model uzyskal 241m. Celem tego lotu bylo sprawdzenie nowej elektroniki do rejestracji predkosci oraz przyspieszenia.
Test zakonczyl sie pelnym sukcesem. Oto wykres z tego lotu:
4.JPG
4.JPG (146.33 KiB) Przejrzano 9868 razy

Drugi lot, ktory odbyl sie w niedziele, przy dosc silnym wietrze byl rowniez bardzo udany oraz widowiskowy. Zastosowalem silnik AEROTECH klasy "J" .
Rakieta uzyskala wysokosc 2451,5 m , a najwyzsza predkosc jaka uzyskala to 383,71 m/s. Model wyladowal ok. 5 km od wyrzutni i dzieki zastosowanej elektronice GPS oraz pomocy Roberta oraz Placydo (wielkie dzieki za pomoc !!!- model zostal bardzo szybko odnaleziony.
Oto wykres z lotu jaki zarejestrowala elektronika pokladowa.
3.JPG
3.JPG (143.14 KiB) Przejrzano 9868 razy
Oczywiscie czekalem troche z opublikowaniem tych wiadomosci do momentu zakonczenia poszukiwan rakiety RTP 3. Majac teraz wyniki z obydwoch rakiet, mozemy wspolnie powiedziec - Bariera dzwieku zostala pokonana !!!!

Pozdrawiam
Paul
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta HIPERSONAL

Post autor: PIOTR »

Paul pisze: ... Bariera dzwieku zostala pokonana !!!!


Cieszę bardzo, moje gratulacje, super.
to the open space
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta HIPERSONAL

Post autor: rafciodz »

Cześć
Gratulacje i dzięki za opisy i wykresy.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta HIPERSONAL

Post autor: KSard »

Witam

Jestem w trakcie opracowywania historii projektu HIPERSONAL.
Mam zamiar zamieścić na naszej stronie www.rakiety.org.pl
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rakieta HIPERSONAL

Post autor: robercik »

Cześć
Paul pisze:Rakieta uzyskala wysokosc 2451,5 m , a najwyzsza predkosc jaka uzyskala to 383,71 m/s. Model wyladowal ok. 5 km od wyrzutni i dzieki zastosowanej elektronice GPS oraz pomocy Roberta oraz Placydo (wielkie dzieki za pomoc !!!- model zostal bardzo szybko odnaleziony.
Nie chcę się powtarzać ale muszę - przyjechał Paul i zdeklasował konkurencję :grin:
Obserwowaliśmy start rakiety z odległości kilometra - super widok. Na filmie z bliska płomień silnika wygląda na szeroki ale z kilometra wyglądał jak lecący intensywnie pomarańczowy miecz świetlny Lorda Vadera :grin:

Paul czy mógłbyś pokazać wykres rozciągnięty i skrócony do kilku sekund tak zeby było widać dobrze pracę silnika :?:

Fajnie też gdybyś opisał zastosowany GPS bo to nasze chińskie g..no nadaje się do zmylania przeciwnika.

Do pomocy w terenie mieliśmy pożyczone terenowe Mitshubishi L200 które spisało się wybornie. Teren poligonu jest pagórkowaty tak więc rajd off-road był kolejną atrakcją dla grup poszukiwawczych. Dzięki temu udało się zaoszczędzić sporo kilometrów w nogach. Podziękowania dla Jerzego z TeleMobile Electronics :cool:

Placydo natomiast rozbroił wszystkich znajomością systemu android. Ściągnął, zainstalował i uruchomił odpowiednią aplikację GPS bezpośrednio przed wejściem do samochodu terenowego :shock:

Na szybkość odnalezienia Hipersonala wpłynęły nie tylko fachowość Placydo i wóz terenowy ale kondycja Paula który po wyjściu z samochodu ruszył po rakietę sprintem wytrzymałościowym :lol: a potem przez jakiś czas nie wypuszczał jej z rąk :grin:

Nie pamiętam bardziej emocjonującego i miłego weekendu.

pzdr
ODPOWIEDZ