Rakieta wodna "HOPE I" - czyli drugie podejście do lotu na 100m

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta wodna "HOPE I" - czyli drugie podejście do lotu na 100m

Post autor: Tofifi »

Jak już wcześniej napisałem - czytałem o tym około dekady temu. Pamiętam zrobiło to na mnie duze wrażenie. Ale dziś jak obserwuję reakcje ludzi którzy słysza o 70-100m na małym silniku modelarskim to dochodzę do wniosku że może to był właśnie 1km - na pewno wynik hyl w kilometrach ale czy 1 czy jednak 10 nie pamiętam. Jak przez mgłę kojarzę ze była to któraś z naszych polskich politechnik.



Odnalezienie tego w "polskim intertnecie" nie jest takie proste, ale doszukałem się, że rekord świata to 830m, zatem prawdopodobnie chodziło o 1km.
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta wodna "HOPE I" - czyli drugie podejście do lotu na 100m

Post autor: FxPlayer »

Tofifi pisze: sobota, 27 lis 2021, 11:49
Odnalezienie tego w "polskim intertnecie" nie jest takie proste, ale doszukałem się, że rekord świata to 830m, zatem prawdopodobnie chodziło o 1km.
Z tego co wiem, to aktualny rekord świata należy do kolegów z Australii i wynosi 961m (a to tylko jeden stopień budowanej przez nich rakiety):
https://www.youtube.com/watch?v=OTArDzG2veg
Tofifi pisze: sobota, 27 lis 2021, 08:17 Jakim wzorem szacujesz zależność ciśnienia i wysokości lotu?
Korzystam z programów symulacyjnych do rakiet wodnych np. takiego:
https://polyplex.org/rockets/simulation/
Można wprowadzić wszelkie parametry rakiety i podobno wylicza wartości bardzo zbliżone do realnych (sprawdzili to wyżej wymienieni koledzy z Australii - porównywali realne dane z urządzeń pokładowych z tymi wyliczonymi przez symulację)

Pozdrawiam! :)
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 912
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta wodna "HOPE I" - czyli drugie podejście do lotu na 100m

Post autor: Kacper »

Ciekawe, w tym symulatorze wychodzi mi, że im mniej wody tym wyżej leci, najlepiej jak jest nabite samym powietrzem. :shock:
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta wodna "HOPE I" - czyli drugie podejście do lotu na 100m

Post autor: FxPlayer »

Kacper pisze: wtorek, 30 lis 2021, 19:36 Ciekawe, w tym symulatorze wychodzi mi, że im mniej wody tym wyżej leci, najlepiej jak jest nabite samym powietrzem. :shock:
Hmm, dziwne :O Ogólna zasada ilości wody to 1/3 całkowitej pojemności + - 10%. Zrobiłem przed chwilą specjalnie kilka symulacji i wszystko w porządku liczy. Wyszło mi ponownie, że najbardziej optymalne jest 2.1L wody przy mojej rakiecie - powyżej i poniżej tego rakieta poleci niżej:
2.1L --> 105m
2.0l --> 104,78m
1.5L --> 100,5m
1L --> 89m
0L --> 25m
I dla przykładu w drugą stronę:
2.5L --> 104m
2.8L --> 101,8m
3.5L --> 92m

Pozdrawiam! :)
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 912
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta wodna "HOPE I" - czyli drugie podejście do lotu na 100m

Post autor: Kacper »

Faktycznie, dla niższych ciśnień około 1/3 wody to optimum. Mi wyszło tak bo symulowałem dla wysokich ciśnień 100-200 barów. Wtedy woda tylko przeszkadza. :mrgreen:
TomRiddle
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: środa, 10 lis 2021, 13:36

Re: Rakieta wodna "HOPE I" - czyli drugie podejście do lotu na 100m

Post autor: TomRiddle »

Bardzo ciekawy projekt. Powodzenia
Mateuszastronom
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 22 lip 2023, 10:33

Re: Rakieta wodna "HOPE I" - czyli drugie podejście do lotu na 100m

Post autor: Mateuszastronom »

Mam pytanie, wiem wiem rakieta wodna to powinna mieć wodę . Ale na filmie o rakiecie widać prawdopodobnie jakiś gazowany napój . Więc mam pytanie to była woda czy jakiś napój ( jeśli tak to jaki ? )
ODPOWIEDZ