Lunar X Prize - księżycowy wyścig Google

Zapraszamy do sprawdzenia swoich sił
andrzej.kotarski
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
Kontakt:

Post autor: andrzej.kotarski »

Witam ponownie,



Studium wykonalności uczestnictwa w konkursie Google Lunar X-Prize ma na celu odpowiedzenie na pytanie, czy na obecnym stadium konkursu warto włączyć się do niego. W projekcie misji kosmicznej etap studium wykonalności jest określane terminem Fazy 0/A.

Byłoby to okazją do przećwiczenia umiejętności pracy przy projektach związanych z technikami kosmicznymi. Czy jesteś zainteresowany, abyśmy popracowali nad tematem?



Pozdrawiam,



Andrzej Kotarski
Gość

Post autor: Gość »

Pomysł bardzo ciekawy z tym lotem na księżyc, ale tak jak grafit_alpha3 to napisał trzeba się odnosić z pewnym dystansem. Nie mniej jednak jak się tak zastanowić i pomyśleć, że Niemcy 70 lat temu używali rakiet, które mogły osiągnąć orbitę okołoziemską dlaczego teraz nie bylibyśmy w stanie wysłać jakiegoś łazika na Księżyc? Technologia się zmieniła, dostęp do narzędzi, komputery i inne rzeczy nie stanowią już problemu. A pomyślcie w jakich warunkach powstały rakiety V2. Człowiek na Księżyc został wysłany w ledwo w 7 lat od podjęcia decyzji. A wtedy nie było wiadomo na temat panujących tam warunków niemal nic - teraz mamy łatwy dostęp do ich wyników i może uczyć się na ich błędach.



Aby mieć jakieś odniesienie przyjrzałem się dokumentacji programu Surveyor 1 - pierwszego amerykańskiego lądownika księżycowego. Oto wykorzystana przez nich rakieta:



Obrazek



Ważyła 130 ton i jest to spory kawał technologi do ugryzienia. Ale może są lepsze pomysły?



A i rzućcie okiem na podsumowanie tego programu: http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi. ... 027073.pdf - można się sporo dowiedzieć.
andrzej.kotarski
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
Kontakt:

Post autor: andrzej.kotarski »

Witam ponownie Kolegów,



Udało mi się zdobyć dokumenty dotyczące konkursu Google Lunar X-Prize i niedługo wrzucimy zasady na forum.



Pozdrawiam,



Andrzej Kotarski
zetez
**
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Post autor: zetez »

Czytam regulamin i nie mogę znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytanie: sponsorzy zapewniają przetransportowanie sprzętu na orbitę Księżyca czy zespół ma to zrobić we własnym zakresie?



Jeśli prawidłowy jest drugi wariant to nie ma nawet co marzyć o stworzeniu w 2-4 lata od podstaw, rakiety zdolnej osiągnąć Księżyc. Nawet nie amatorsko, nawet profesjonalnie, zaciągając tysiące specjalistów z NASA, byłyby z tym ogromne problemy. Należałoby więc zapłacić ogromną sumę (dla Amerykan, Indusów bądź Rosjan) za wysłanie sprzętu na orbitę wokołoksiężycową.



Tak czy siak, zespoły skupiają się tylko na samym sprzęcie, czyli orbiterze i/lub łaziku. Niewiele tu będzie z rakietnictwa (najwyżej silnik do hamowania dla lądownika).



Choć temat jest bardzo interesujący i swoją pomoc mogę zadeklarować. Ale niestety, by chociaż mieć jakiś realną szansę wygrania, trzeba uzyskać grube miliony na wysłanie sprzętu.



Myślę, że najpierw należy zadbać o możliwość wyniesienia sprzętu. Pod linkiem http://www.ska.pw.edu.pl/index.php?opti ... 02&lang=pl znajduje się opis programu ESMO - można się stąd wiele dowiedzieć. Warto się skontaktować z ludźmi kierującymi tym programem celem określenia kosztów wysłania sprzętu na orbitę wokołoksiężycową.



Poza tym, do pracy nad księżycowym łazikiem, można by zaprosić doświadczonych już twórców Skarabeusza. Ba, moim zdaniem wchodzi w grę nawet użycie właśnie Skarabeusza jako księżycowego łazika w konkursie.
ODPOWIEDZ