Lunar X Prize - księżycowy wyścig Google

Zapraszamy do sprawdzenia swoich sił
andrzej.kotarski
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
Kontakt:

Post autor: andrzej.kotarski » sobota, 18 lip 2009, 23:57

Witam ponownie,Studium wykonalności uczestnictwa w konkursie Google Lunar X-Prize ma na celu odpowiedzenie na pytanie, czy na obecnym stadium konkursu warto włączyć się do niego. W projekcie misji kosmicznej etap studium wykonalności jest określane terminem Fazy 0/A.

Byłoby to okazją do przećwiczenia umiejętności pracy przy projektach związanych z technikami kosmicznymi. Czy jesteś zainteresowany, abyśmy popracowali nad tematem?Pozdrawiam,Andrzej Kotarski

Gość

Post autor: Gość » niedziela, 19 lip 2009, 21:53

Pomysł bardzo ciekawy z tym lotem na księżyc, ale tak jak grafit_alpha3 to napisał trzeba się odnosić z pewnym dystansem. Nie mniej jednak jak się tak zastanowić i pomyśleć, że Niemcy 70 lat temu używali rakiet, które mogły osiągnąć orbitę okołoziemską dlaczego teraz nie bylibyśmy w stanie wysłać jakiegoś łazika na Księżyc? Technologia się zmieniła, dostęp do narzędzi, komputery i inne rzeczy nie stanowią już problemu. A pomyślcie w jakich warunkach powstały rakiety V2. Człowiek na Księżyc został wysłany w ledwo w 7 lat od podjęcia decyzji. A wtedy nie było wiadomo na temat panujących tam warunków niemal nic - teraz mamy łatwy dostęp do ich wyników i może uczyć się na ich błędach.Aby mieć jakieś odniesienie przyjrzałem się dokumentacji programu Surveyor 1 - pierwszego amerykańskiego lądownika księżycowego. Oto wykorzystana przez nich rakieta:ObrazekWażyła 130 ton i jest to spory kawał technologi do ugryzienia. Ale może są lepsze pomysły?A i rzućcie okiem na podsumowanie tego programu: http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi. ... 027073.pdf - można się sporo dowiedzieć.

andrzej.kotarski
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
Kontakt:

Post autor: andrzej.kotarski » niedziela, 20 wrz 2009, 00:12

Witam ponownie Kolegów,Udało mi się zdobyć dokumenty dotyczące konkursu Google Lunar X-Prize i niedługo wrzucimy zasady na forum.Pozdrawiam,Andrzej Kotarski

zetez
**
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Kontakt:

Post autor: zetez » niedziela, 20 wrz 2009, 06:44

Czytam regulamin i nie mogę znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytanie: sponsorzy zapewniają przetransportowanie sprzętu na orbitę Księżyca czy zespół ma to zrobić we własnym zakresie?Jeśli prawidłowy jest drugi wariant to nie ma nawet co marzyć o stworzeniu w 2-4 lata od podstaw, rakiety zdolnej osiągnąć Księżyc. Nawet nie amatorsko, nawet profesjonalnie, zaciągając tysiące specjalistów z NASA, byłyby z tym ogromne problemy. Należałoby więc zapłacić ogromną sumę (dla Amerykan, Indusów bądź Rosjan) za wysłanie sprzętu na orbitę wokołoksiężycową.Tak czy siak, zespoły skupiają się tylko na samym sprzęcie, czyli orbiterze i/lub łaziku. Niewiele tu będzie z rakietnictwa (najwyżej silnik do hamowania dla lądownika).Choć temat jest bardzo interesujący i swoją pomoc mogę zadeklarować. Ale niestety, by chociaż mieć jakiś realną szansę wygrania, trzeba uzyskać grube miliony na wysłanie sprzętu.Myślę, że najpierw należy zadbać o możliwość wyniesienia sprzętu. Pod linkiem http://www.ska.pw.edu.pl/index.php?opti ... 02&lang=pl znajduje się opis programu ESMO - można się stąd wiele dowiedzieć. Warto się skontaktować z ludźmi kierującymi tym programem celem określenia kosztów wysłania sprzętu na orbitę wokołoksiężycową.Poza tym, do pracy nad księżycowym łazikiem, można by zaprosić doświadczonych już twórców Skarabeusza. Ba, moim zdaniem wchodzi w grę nawet użycie właśnie Skarabeusza jako księżycowego łazika w konkursie.

ODPOWIEDZ