Kompozyty.

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
Gość

Kompozyty.

Post autor: Gość »

Witam.



Wybaczcie moją upierdliwość, ale muszę zaspokoić głód wiedzy :wink:. Kompozytowe paliwa to standard. Korpusy laminowane też są dość powszechne. Ale co ze statecznikami i "czubkami"? Czy usztywniona balsa nie może stanowić szkieletu takiego kompozytowego statecznika? Czy taką metodę można z powodzeniem stosować przy budowie głowic? Moje pytania i wątpliwości kieruję szczególnie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Jeśli znajdziecie chwilę czasu - będę wdzięczny.



Pozdrawiam.
..:::DAX:::..
******
Posty: 94
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: ..:::DAX:::.. »

Dołączam się do pytania kolegi. Mam zamiar w niedalekiej przyszłości zbudować model z kompozytów(lub częściowo z nich). Głownie chodzi mi o sposób wykonania korpusu chodź i głowicą bym nie pogardził. I jeszcze jedno pytanie jak (i czym) przeciąć taki korpus aby wyszło to równo przy podziale na człony??
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Kacper »

Witam!



Jak najbardziej można robić stateczniki i głowicę z laminatu.



Tutaj do ściągnięcia opis, zdjęcia z budowy i filmy ze startu modelu rakiety V2 w większości zbudowanej z laminatu.

http://62.233.214.106/~bartek/kacper/V2.rar

Był to mój model na konkurs (no i wygrałem :D )



Niestety na korpusie widać ślady od taśmy klejącej którą obwinąłem go po laminowaniu, nie polecam obwijania taśmą lepiej użyć kawałka folii spożywczej.



Korpus można przeciąć nożykiem do tapet kilkanaście godzin po laminowani gdy jest jeszcze plastyczny a jak stwardnieje to brzeszczotem i mocno wyszlifować krawędzie.



Pozdrawiam



Jeszcze dodam, że rdzeń styrodurowy bardzo usztywnia głowicę. Do niedużych głowic wystarcza grubość laminatu 0,25 - 0,5mm (0,5 wytrzymuje zderzenie z twardą ziemią) w V2 głowica była pusta i tylko czubeczek się lekko uszkodził no i lakier. Przy robieniu głowicy na wiertarce trzeba uważać żeby nie wyszła owalna ze względu na nie do końca jednorodną strukturę styroduru. Najlepiej jest skleić z krążków wtedy dookoła sie równo szlifuje.
Gość

Post autor: Gość »

Ja na głowicę mam taki pomysł:



Ze styroduru toczymy głowicę o 2-3mm mniejszą niż zamiezona. Po wytoczeniu jej oklejamy ją matą szklaną z żywicą epoksydową i zostawiamy do stwardnienia. Potem ładujemy ponownie na tokarkę i najpierw grubszym, potem drobniejszym papierem ściernym wygładzamy jej powierzchnię. Na końcu za pomocą acetonu usuwamy z wnetrza styrodur. Pozostaje nam skorupa :D
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Witam,

Tak jak wspomnial Kacper,grubosc scianki 0,25 do 05mm dla glowic laminatowych jest w zupelnosci wystarczajaca. Oczywiscie jezeli ktos chce koniecznie zastosowac 3mm to nic nie stoi na przeszkodzie , ale koszt tej glowicy bedzie 6-cio krotnie wyzszy.

Jednej rzeczy nie rozumie??? Dlaczego prawie wszystkim przeszkadza ten styrodur w tej glowicy? Waga styroduru jest znikoma, a jego twardosc pozwala wlasnie na uzycie laminatow grobosci 0,25 - 0,5 mm.



Moje glowice sa wykonywane w nastepujacy sposob:

http://media.putfile.com/GFK-Spitzen

Zrobienie takiej szlifierki nie jest az tak proste, ale jezeli ktos ma mozliwosci to sprawa do przeskoczenia.

Paul
Gość

Post autor: Gość »

Tak, tylko czy istnieje sposób na zastąpienie tokarki w tym procesie :wink:?
..:::DAX:::..
******
Posty: 94
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: ..:::DAX:::.. »

Przygotowujesz wszystko tak samo tylko, że zamiast tokarki używasz wiertarki i papieru ściernego najpierw grubo potem drobno ziarnistego. Wiertarkę najlepiej w czymś zamocować i drugi koniec głowicy też aby się lepiej i łatwiej pracowało i było stabilniejsze.
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Oczywiscie, ze mozna cos takiego kupic. To nic innego jak zwykle klepki balsowe o standartowych wymiarach 100 x 1000 mm. Balse mozna rowniez zastapic fornirem, ale do tego celu prosze raczej uzywac lekkiego materialu jak np. topola. Jezeli mowimy o laminatach to sa to materialy kompozytowe skladajace sie z zywicy epoksydowej oraz tkaniny szklanej.

Jak sie cos takiego robi zamiescilem na niemieckim forum oczywiscie w jezyku niemieckim. Jezeli bedzie zos nie jasne to prosze pytac.

http://www.raketenmodellbau.org/forum?a ... eadid=5763

Na innym forum, rowniez niemieckim bazujac na moich informacjach probowano zrobic podobne korpusy zastepujac zywice klejem do drewna -Ponal, Wikol itd. Wydaje mi sie ,ze wyniki sa rowniez zadawalajace. W tym wypadku zamiast tkaniny szklanej uzyto mocnego papieru. Tutaj mozna to sobie zobaczyc: http://www.modellraketen-forum.de/cgi/b ... ?pg=topics i dalej -Modellraketen Forum » Raketenkonstruktion » Sandwichrohre selber bauen

Na tym samym Forum tylko w innym temacie rowniez bardzo interesujaca dokumentacja. Patrzac na te zdjecia do zludzenia przypominaja moj sposob robienia korpusow :wink:

Modellraketen Forum » Projekte: Eigenbauten » Mein neues "Superroc" Projekt

Paul
Gość

Post autor: Gość »

witam

pianka rohacell jako przekładka między dwiema warstwami laminatu bardzo dobrze się sprawuje na stateczniki. Może być jedynie trudno dostępna i niezatania.

pozd
Awatar użytkownika
yarco
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 155
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 20:17
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Kompozyty.

Post autor: yarco »

Powracając do pianki ROHACELL jest to materiał może trudny do zdobycia ale ma wiele zalet jako przekładka międzywarstwami laminatu.

Poniżej linak do ciekawej strony przedstawjający budowę rakiety o ciekawych statecznikach.

http://www.jcrocket.com/justmarried.shtml

Pozdro.
"Niebo jest czarne a Ziemia Niebieska"

ODPOWIEDZ