Teren do testów + kilka pytań ogólnych

czyli zaczynamy zabawę!
Awatar użytkownika
slec21
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 26 lis 2020, 23:37
Lokalizacja: Olsztyn

Teren do testów + kilka pytań ogólnych

Post autor: slec21 »

Witam czytając forum natrafiłem na informację że testów lotu można dokonywać tylko w przestrzeni niekontrolowanej.
Niestety patrząc na tą oto mapkę http://lotnik.org/strefy/ pokazuje mi że znajduje się w strefie EPATZ oraz EPTR czy ktoś mógłby mi pomóc rozszyfrować te skróty, googluje z pół godziny i nic.

Jako członek zwyczajny PTR czy mogę się pofatygować na lotnisko i prosić o zgodę na start rakiety czy mija się to z celem i lepiej szukać jakiegoś terenu prywatnego poza tymi strefami i po prostu sie dogadać z właścicielem terenu?

Posiadam książkę P.Elsztein "Młody Modelarz Rakiet" i muszę stwierdzić iż wiedza z tej książki jest nieoceniona. Boli natomiast to jak sama dziedzina amatorskich konstrukcji rakietowych podupadla w naszym kraju...
Czy możecie polecić literaturę która opisuje problematykę rakiet i jest odpowiednia dla początkujacych?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Teren do testów + kilka pytań ogólnych

Post autor: Daniel »

Strefy są fajnie opisane tutaj:
http://uavoacademy.pl/?p=114
http://uavoacademy.pl/?p=107

Traktuj rakietę jak drona - o wiele łatwiej znaleźć informacje.
Po kliknięciu na strefę na mapie masz też informacje w jakich godzinach i dniach obowiązuje.

Co do zasady jeśli latasz z terenu lotniska aeroklubowego to najlepiej się do nich po prostu przejść na wieżę i powiedzieć co i jak. Przynależność do PTR nie ma tu znaczenia bo i tak pewnie nie będą wiedzieć co to. (niestety)
Po prostu trzeba ich poinformować że będzie latane, gdzie będziesz się znajdował itd. a przy okazji powiedzą Ci co się dzieje aktualnie na lotnisku i jak ładnie poprosisz dostaniesz nawet dane pogodowe ;)

Jeśli latasz z innego dowolnego terenu poza strefą, a pułap lotu nie narusza strefy kontrolowanej (FL095 - 9500stóp) to nie trzeba nic zgłaszać. Interesuje Cie tylko właściciel terenu.
Na tej samej zasadzie lata sie dronami, modelami RC czy nawet samemu paralotnią.
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Teren do testów + kilka pytań ogólnych

Post autor: Pigła »

Dobrze jest zapisać się do sekcji modelarskiej lokalnego aeroklubu. Zapłacisz pewnie koło 100-150zł rocznie i masz komfort latania i testowania silników. Weźmiesz znajomych, rodzinę, zrobicie sobie piknik rakietowy. To jest sto razy lesze niż partyzantka na polach, nieużytkach, uciekanie przed rolnikami, strach przed policją itp.
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
Awatar użytkownika
slec21
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 26 lis 2020, 23:37
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Teren do testów + kilka pytań ogólnych

Post autor: slec21 »

@Pigła @Daniel
Dzięki za odpowiedź.
Niestety w moim areoklubie (Warmińsko Mazurski / Olsztyński) nie ma sekcji modelarskiej albo nie mogę znaleźć żadnej informacji o takowej :(. Niestety zostaje latanie "na dziko"
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Teren do testów + kilka pytań ogólnych

Post autor: stansz »

Zwracam ci uwagę, że nam chodzi o teren do lotów, i stąd załatwianie dużego terenu do lotów na czas lotów w festiwalu METEOR. Twoje wątpliwości są słuszne , bo ja próbowałem startować z obrzeża lotniska aeroklubowego i zostałem z niego pogoniony: dokładnie przez kierownika lotniska.
Ale jednocześnie widziałem jak we fragmencie lotniska latali sobie modelarze samolotowi. Czyli lotniska/aerokluby mają sekcje modelarskie, do których można się przyłączyć. I jest ro najtańszym rozwiazaniem. Brakiem PTR jest , że nie ma takich związków z aeroklubami. Pytanie ile rocznie kosztuje członkostwo w aeroklubie.
FINANSOWO przy starcie raz na na rok lepiej pojechać na obrzeże pól rolniczych.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
slec21
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 26 lis 2020, 23:37
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Teren do testów + kilka pytań ogólnych

Post autor: slec21 »

@stansz
Dzięki za info.
Dostałem dziś rano email potwierdzający moje obawy:
Witam,

Nie mamy sekcji modelarskiej, nie planujemy takie stworzyć i nie współpracujemy z nikim kto się tym zajmuje.

Będę ich jeszcze męczył czy da radę korzystać z terenu lotniska albo się jakoś dogadać. Ogólnie u mnie w mieście to jakaś straszna padaka jeśli chodzi o jakiekolwiek modelarstwo. Do 2019 jeszcze coś się działo ale widzę że covid pozamiatał....
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Teren do testów + kilka pytań ogólnych

Post autor: rafciodz »

Modelarnie są też w Domach Kultury, Klubach Żołnierskich itd.
Opcją terenu do testów jest też teren przykoszarowy, gdzie zazwyczaj ćwiczy wojsko. Można udać się z pytaniem do dowódcy jednostki i uzyskać pozwolenie (przyda się legitymacja PTR i wzmianka, że stowarzyszenie współpracuje z jednostkami - w Białymstoku pracownia w klubie żołnierskim była. W Stargardzie była przez rok pracownia na spółkę z Młodzieżowym Domem Kultury no i poligony w Drawsku i Toruniu były użyczane na rzecz stowarzyszenia.) Kiedy oni nie ćwiczą mając papier od dowódcy można wejść na taki teren i działać.
Co do pola gospodarza. Po sezonie można się dogadać z rolnikiem i na polu u niego można próbować - jest różnie.
Free Your Mind
ODPOWIEDZ