Jak obliczyć dyszę de Lavala?

czyli zaczynamy zabawę!
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Jak obliczyć dyszę de Lavala?

Post autor: tasiuvq »

Dzisiaj testowałem mojego pierwszego karmeleka. Spalił się, ale wolno. Dowiedziałem się o dyszy de Lavala. Nie wiem jak ją obliczyć. Jęśli jest ktoś kto umiałby mi to wytłumaczyć... niech napisze.
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Jak obliczyć dyszę de Lavala?

Post autor: Paul »

Mysle, ze na tym forum, to nikt sie w to nie zagłębiał, gdyz dla silnika o czasie pracy w granicach od 1 do 2 s nie ma to wielkiego znaczenia.
Samo obliczenie, oczywiscie jezeli ktos chce sie chce tym pobawic - poglebienie wiedzy z matamatyki czy fizyki jeszcze nikomu nie zaszkodzily - to jak najbardziej .
Inny problem to jej wykonynie. Zakladajac, ze nasze obliczenia byly dobre i dysza zostala idealnie wykonana, to jesze w dalszam ciagu nie wiemy,
ile na tym zyskalismy tzn. potrzebna jeszcze hamownia do testowania tej dyszy ( tych silnikow).
Oczywiscie nastepnym zalozeniem jest powtarzalny sposob wykonynia paliwa tzn. kazdy z silnikow posiada idealnie to samo paliwo.

W amatorskich silnikach rakietowych stosuje sie zazwyczaj dysze stozkowa o kacie rozwarcia ok. 10°
Szymon1978
*
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2018, 15:54

Re: Jak obliczyć dyszę de Lavala?

Post autor: Szymon1978 »

St. Torecki - „Silniki rakietowe” jest tam cały rozdział o dyszach de Lavala i o całej gazodynamice z nimi związanymi. Głównie robi się stały kąt stożka - 110 stopni kąt zbieżny i ok 20-30 stopni kąt rozwarcia. Domyślam się ze robisz zwykłego karmelka więc zależnie od tego z czego masz zamiar zrobić te dysze możesz sobie zrobić przymiar z papieru, kartonu, blachy.
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Re: Jak obliczyć dyszę de Lavala?

Post autor: tasiuvq »

Za ok 1 tydzień idę do tokarza. Planuję wytoczyć dyszę i silnik z jednego kawałka alu. Do tego z przeciwnej strony dyszy (strona gdzie wlewam karmelka) będzie zakrętka, którą po odlaniu bloku będę zakręcać. Oceńcie pomysł. A i jeszcze, średnica silnika 30mm. Poniżej rysunek. Tylko te grube linie to korpus i dysza.
Załączniki
Rysunek silnika
Rysunek silnika
20200102_171131.jpg (1.37 MiB) Przejrzano 9566 razy
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak obliczyć dyszę de Lavala?

Post autor: jaskiniowiec »

Do karmelki lepiej wytoczyć ze stali. Względnie cienkościenny profil dyszy to raczej nie wytrzyma termicznie w przekroju krytycznym. Glin ma temp topnienia 66o stC. Mosiądz ma dużo wyższą temperaturę topnienia, a jak kiedyś studenci z SKA zrobili rakietę "Amelia" z mosiężną dyszą, to rozwierciło ją cudnie
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: Jak obliczyć dyszę de Lavala?

Post autor: Shagr »

A może lepiej wytoczyć sobie formę do robienia dysz z cementu itp?
Coś jak tutaj:
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Re: Jak obliczyć dyszę de Lavala?

Post autor: tasiuvq »

Shagr pisze: czwartek, 2 sty 2020, 22:24 A może lepiej wytoczyć sobie formę do robienia dysz z cementu itp?
Coś jak tutaj:
Ciekawy pomysł aczkolwiek wolałbym zrobić to raz a porządnie.
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak obliczyć dyszę de Lavala?

Post autor: stansz »

Dyszę rób stożkową.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Szymon1978
*
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2018, 15:54

Re: Jak obliczyć dyszę de Lavala?

Post autor: Szymon1978 »

jeżeli już chcesz robić dyszę z metalu tylko ze stali. Tak jak wspominał Jaskiniowiec alu i mosiądz się przetopią. Nadtopiona dysza od Amelii wciąż leży gdzieś na stole w pokoju koła jako pamiątka ;)
ODPOWIEDZ